Wojewoda stawia ultimatum, radni kolejny raz odrzucają uchwałę. "Po prostu góral może bić swoją żonę"

15.11.2019 | Wojewoda stawia ultimatum, radni kolejny raz odrzucają uchwałę. "Po prostu góral może bić swoją żonę"
15.11.2019 | Wojewoda stawia ultimatum, radni kolejny raz odrzucają uchwałę. "Po prostu góral może bić swoją żonę"
Renata Kijowska | Fakty TVN
15.11.2019 | Wojewoda stawia ultimatum, radni kolejny raz odrzucają uchwałę. "Po prostu góral może bić swoją żonę"Renata Kijowska | Fakty TVN

Zakopane po raz 11. twardo mówi "nie" uchwale o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest jedyną gminą w Polsce, która ją odrzuca. Ofiary domowego piekła bardzo na tę uchwałę czekają.

- Nic nie robiłyśmy z tym, bo wiedziałyśmy, że nie dostaniemy żadnej pomocy - tłumaczy pani Małgorzata, która była ofiarą przemocy domowej.

Kobieta potrzebowała dziesięciu lat, by powiedzieć mężowi "stop". Wcześniej to on mówił więcej. Pani Małgorzata była przez swojego męża obrażana i zastraszana. Dochodziło również do przemocy fizycznej.

- Wziął jakiś kawałek kabla i dusił mnie tym - opowiada.

Kobieta mieszka w powiecie tatrzańskim i czekała na przełom w miejscowych przepisach, bo jej zdaniem dodałoby to sił ofiarom.

Radni Zakopanego po raz kolejny zdecydowali inaczej.

Tym samym Zakopane pozostaje jedyną gminą w Polsce, która nie ma uchwały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ani zespołów interdyscyplinarnych, które pomagają ofiarom. Niezmiennie od dekady radni przepisy odrzucają, mimo że ustawa z 2005 r. nakłada na gminy obowiązek opracowania i realizacji gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Józef Figiel, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane, podkreśla, że rada głosuje "zgodnie z własnym sumieniem".

Innego zdania są państwowe instytucje - Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i wreszcie wojewoda małopolski. Ten ostatni wysłał do rady ultimatum - jeśli rada na przyjmie przepisów do 15 listopada, będą jej groziły sankcje, z rozwiązaniem włącznie.

- Gdyby to nie nastąpiło, to będziemy musieli bardzo poważnie rozważać kontynuację działań nadzorczych nie wyłączając nawet tych środków ostatecznych - mówił przed głosowaniem Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

- Nie mamy z tym problemu. Jeżeli (wojewoda - przyp. red.) rozwiąże, to się spakujemy - odpowiada Wojciech Tatar, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane. - Nie będę tych wartości swoich sprzeniewierzał. Nawet za cenę rozwiązania rady - dodaje Józef Figiel.

"Chodzi o to, żeby na wczesnym etapie zapobiegać"

Do niedawna radni czuli wsparcie władzy. Upór przed przyjęciem przepisów chroniących ofiary przemocy domowej chwaliła była premier Beata Szydło.

- Po prostu góral może bić swoją żonę. Góral ma do tego prawo - żali się pani Małgorzata. - Przyjeżdża policja i mój mąż klepie w ramię i mówi mu "cześć", albo dzielnicowy przyjeżdża do mnie i mówi mi "wie pani co? Ja znam pani męża już ponad 20 lat" - dodaje.

Wezwani policjanci byli spoza Zakopanego, ale i w samym mieście pani Małgorzata szukała pomocy.

Okoliczne gminy przepisy przyjęły. Działają w nich zespoły psychologów, policjantów, prawników, którzy wspólnie zastanawiają się, jak pomagać pokrzywdzonym, wymieniają się informacjami.

Zakopane jednak konsekwentnie mówi "nie". Cześć radnych tłumaczy, że nie chcą przyjąć uchwały w obawie o rodziny. - Chodzi mi o to, żeby dzieci nie były zabierane rodzinom - mówi Wojciech Tatar.

- Nie o to w tym wszystkim chodzi. To właśnie chodzi o to, żeby na wczesnym etapie zapobiegać przemocy w rodzinie - odpowiada jednak inny radny Zbigniew Szczerba.

Kilku radnych całej rady nie przekonało. Wojewoda dostanie odpowiedź, że uchwała została odrzucona.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS