Kwestia migracji na szczycie UE. Zbieżne stanowisko polskiego rządu i Donalda Tuska ws. migracji


Wymiana uszczypliwości w sprawie uchodźców miedzy polskim rządem a szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W kuluarach unijnego szczytu w Brukseli trwał spór, kto wreszcie dojrzewa, a kto nie nadąża. Zdaniem Donalda Tuska, część polityków PiS-u nie nadąża za tempem zmian na starym kontynencie.

To był jeden z ważniejszych szczytów unijnych. Europejscy przywódcy dali zielone światło kolejnemu etapowi negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Brukseli sporo dyskutowano też na temat imigrantów. To wciąż palący problem, który musi rozwiązać UE.

- Rząd polski od początku podkreśla, że niezwykle istotne jest wzmocnienie granic zewnętrznych UE - mówiła premier Szydło.

Wzmocnienie granic to jedno. Druga sprawa to przyjmowanie imigrantów przez kraje Unii. Odgórnie narzucone liczby osób, które poszczególne unijne państwa miałyby przyjąć. To właśnie ten pomysł od początku budzi wiele emocji.

Tusk i Szydło zgodni

- Nie widzę realnej możliwości znalezienia kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi w sprawie tak zwanej przymusowej relokacji - stwierdził Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej wprost przyznał, że rozbieżne interesy poszczególnych krajów Unii powodują, że wprowadzenie przymusowego przyjmowania imigrantów jest praktycznie niemożliwe. To stanowisko w pełni pokrywa się z oczekiwaniami polskiego rządu, który nie chce przyjmować uchodźców.

- Przewodniczący Donald Tusk zmienił zdanie. Miejmy nadzieję, że przy tym zdaniu pozostanie. Dalsze prace, które będą toczyły się w Radzie, zapewne zweryfikują to stanowisko - oświadczyła premier Szydło.

Szef MSZ stwierdził, że Donald Tusk „dostrzegł, że trzeba w końcu zacząć działać na rzecz własnego kraju, jak robią to inni europejscy urzędnicy".

- Gdyby nie wygrana wyborów przez PiS, to dziś mielibyśmy tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu - stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Wnoszę to z komentarzy niektórych polityków PiS, w tym ministrów, że nie zawsze nadążają za tempem wydarzeń w Europie - skomentował Donald Tusk.

Tusk przekonuje, że od początku był przeciwnikiem przymusowego, odgórnego podziału uchodźców. Owszem, krytykował rząd za nieprzyjmowanie imigrantów, bo Polska nie wywiązała się ze swojego zobowiązania, że przyjmie kilka tysięcy uchodźców z włoskich i greckich obozów.

- To była suwerenna decyzja rządu polskiego, jednorazowa. To nie była zgoda na żadne mechanizmy automatyczne - przypomniał były szef MSZ Dariusz Rosati.

Doraźne rozwiązania

Jakie rozwiązania prawne będą obowiązywały w Unii Europejskiej? Przywódcy mają to rozstrzygnąć do maja przyszłego roku. Na razie Unia stara się pomóc doraźnie w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego. Szefowie państw skupili się na tych rozwiązaniach, co do których są zgodni, czyli wzmocnieniu granic zewnętrznych, współpracy z Turcją i pomocy dla krajów Afryki Północnej.

Szefowie instytucji unijnych ponaglali kraje członkowskie, by przekazały krajom Afryki Północnej więcej funduszy na pomoc. Chodzi o 175 milionów euro, Polska ma dać ponad osiem milionów.

Większe wsparcie mają otrzymać też Włochy, bo według szefa Rady Europejskiej, istnieje realna szansa na zamknięcie szlaku przemytu ludzi przez Morze Śródziemne. Dzięki współpracy z lokalnymi władzami Libii, napływ imigrantów spadł w ciągu roku o dwie trzecie. Te działania Unii polska delegacja poparła.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS