Kwestia migracji na szczycie UE. Zbieżne stanowisko polskiego rządu i Donalda Tuska ws. migracji


Wymiana uszczypliwości w sprawie uchodźców miedzy polskim rządem a szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W kuluarach unijnego szczytu w Brukseli trwał spór, kto wreszcie dojrzewa, a kto nie nadąża. Zdaniem Donalda Tuska, część polityków PiS-u nie nadąża za tempem zmian na starym kontynencie.

To był jeden z ważniejszych szczytów unijnych. Europejscy przywódcy dali zielone światło kolejnemu etapowi negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Brukseli sporo dyskutowano też na temat imigrantów. To wciąż palący problem, który musi rozwiązać UE.

- Rząd polski od początku podkreśla, że niezwykle istotne jest wzmocnienie granic zewnętrznych UE - mówiła premier Szydło.

Wzmocnienie granic to jedno. Druga sprawa to przyjmowanie imigrantów przez kraje Unii. Odgórnie narzucone liczby osób, które poszczególne unijne państwa miałyby przyjąć. To właśnie ten pomysł od początku budzi wiele emocji.

Tusk i Szydło zgodni

- Nie widzę realnej możliwości znalezienia kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi w sprawie tak zwanej przymusowej relokacji - stwierdził Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej wprost przyznał, że rozbieżne interesy poszczególnych krajów Unii powodują, że wprowadzenie przymusowego przyjmowania imigrantów jest praktycznie niemożliwe. To stanowisko w pełni pokrywa się z oczekiwaniami polskiego rządu, który nie chce przyjmować uchodźców.

- Przewodniczący Donald Tusk zmienił zdanie. Miejmy nadzieję, że przy tym zdaniu pozostanie. Dalsze prace, które będą toczyły się w Radzie, zapewne zweryfikują to stanowisko - oświadczyła premier Szydło.

Szef MSZ stwierdził, że Donald Tusk „dostrzegł, że trzeba w końcu zacząć działać na rzecz własnego kraju, jak robią to inni europejscy urzędnicy".

- Gdyby nie wygrana wyborów przez PiS, to dziś mielibyśmy tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu - stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Wnoszę to z komentarzy niektórych polityków PiS, w tym ministrów, że nie zawsze nadążają za tempem wydarzeń w Europie - skomentował Donald Tusk.

Tusk przekonuje, że od początku był przeciwnikiem przymusowego, odgórnego podziału uchodźców. Owszem, krytykował rząd za nieprzyjmowanie imigrantów, bo Polska nie wywiązała się ze swojego zobowiązania, że przyjmie kilka tysięcy uchodźców z włoskich i greckich obozów.

- To była suwerenna decyzja rządu polskiego, jednorazowa. To nie była zgoda na żadne mechanizmy automatyczne - przypomniał były szef MSZ Dariusz Rosati.

Doraźne rozwiązania

Jakie rozwiązania prawne będą obowiązywały w Unii Europejskiej? Przywódcy mają to rozstrzygnąć do maja przyszłego roku. Na razie Unia stara się pomóc doraźnie w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego. Szefowie państw skupili się na tych rozwiązaniach, co do których są zgodni, czyli wzmocnieniu granic zewnętrznych, współpracy z Turcją i pomocy dla krajów Afryki Północnej.

Szefowie instytucji unijnych ponaglali kraje członkowskie, by przekazały krajom Afryki Północnej więcej funduszy na pomoc. Chodzi o 175 milionów euro, Polska ma dać ponad osiem milionów.

Większe wsparcie mają otrzymać też Włochy, bo według szefa Rady Europejskiej, istnieje realna szansa na zamknięcie szlaku przemytu ludzi przez Morze Śródziemne. Dzięki współpracy z lokalnymi władzami Libii, napływ imigrantów spadł w ciągu roku o dwie trzecie. Te działania Unii polska delegacja poparła.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Puźniki to wieś w zachodniej części Ukrainy. Miejsce, gdzie mają się odbyć pierwsze od lat ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Rozpoczną się wiosną. Kiedy dokładnie? To będzie zależało od pogody. Przygotowania do misji już trwają, i to po obu stronach.

Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki

Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki

Źródło:
Fakty TVN

To nie jest tabu, to nie jest powód do wstydu, bo kobieta na każdym etapie życia powinna dbać o zdrowie. To także sprawa społeczna. Dlatego ruszył pilotażowy projekt, który ma całkowicie zmienić opiekę medyczną w okresie okołomenopauzalnym.

"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

Źródło:
Fakty TVN

Wyniki konsultacji społecznych w sprawie związków partnerskich są jednoznaczne - związki powinny zostać wprowadzone. To jasno wyrażone przeświadczenie nie sprawia jednak, że od razu tak się stanie. W rządowej koalicji wciąż nie ma co do tego pełnej zgody.

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja ograniczenia świadczenia z programu Rodzina 800 plus tylko dla pracujących rodziców pojawiła się w prezydenckiej kampanii wyborczej, budząc zadowolenie jednych i obawy drugich. Organizacje pomocowe alarmują, by decyzje podejmować z ostrożnością i empatią, bo w Polsce są też ukraińscy rodzice, którzy przez chorobę - swoją lub dziecka - nie mogą pójść do pracy.

800 plus dla Ukraińców z dodatkowymi warunkami? "Rząd nie bardzo wie, kim są niepracujące Ukrainki"

800 plus dla Ukraińców z dodatkowymi warunkami? "Rząd nie bardzo wie, kim są niepracujące Ukrainki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie jego bardziej radykalna część kreuje sytuację wyższego napięcia - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł KO Andrzej Halicki, odnosząc się do zawiadomienia Bogdana Święczkowskiego, prezesa TK, byłego bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry, o podejrzeniu dokonania zamachu stanu przez obecnie rządzących. Europoseł PSL Adam Jarubas komentował, że w Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko PiS".

W Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko"

W Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko"

Źródło:
TVN24

Chcemy tego, żeby Europa była bezpieczna, jeżeli ktoś popełnia przestępstwo, to musi stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i wtedy być deportowany - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o mocną zapowiedź Donalda Tuska. Minister dodał, że "to jest normalna procedura".

Skąd mocne słowa Tuska? "Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni

Skąd mocne słowa Tuska? "Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni

Źródło:
TVN24

To temat, który poruszył wielu ludzi, bo pokazuje, z czym musi mierzyć się wiele kobiet, nie tylko w krajach z rozwiniętą tradycją maczyzmu. W sierpniu 2023 Hiszpanki - piłkarki - zdobyły złoto na mundialu. Podczas ceremonii wręczenia medali szef Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej Luis Rubiales pocałował w usta zawodniczkę Jennifer Hermoso, nie pytając jej o zdanie i zgodę.

Luis Rubiales pocałował piłkarkę bez jej zgody. Rozpoczął się proces w sprawie, która w 2023 roku wywołała skandal

Luis Rubiales pocałował piłkarkę bez jej zgody. Rozpoczął się proces w sprawie, która w 2023 roku wywołała skandal

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy w mieście Goma w Demokratycznej Republice Konga władzę przejęli rebelianci, gwałcili i palili żywcem kobety. Organizacje pomocowe donoszą, że z miasta uciekły już tysiące osób, przede wszystkim kobiety i dziewczynki.

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS