Kwestia migracji na szczycie UE. Zbieżne stanowisko polskiego rządu i Donalda Tuska ws. migracji


Wymiana uszczypliwości w sprawie uchodźców miedzy polskim rządem a szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W kuluarach unijnego szczytu w Brukseli trwał spór, kto wreszcie dojrzewa, a kto nie nadąża. Zdaniem Donalda Tuska, część polityków PiS-u nie nadąża za tempem zmian na starym kontynencie.

To był jeden z ważniejszych szczytów unijnych. Europejscy przywódcy dali zielone światło kolejnemu etapowi negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Brukseli sporo dyskutowano też na temat imigrantów. To wciąż palący problem, który musi rozwiązać UE.

- Rząd polski od początku podkreśla, że niezwykle istotne jest wzmocnienie granic zewnętrznych UE - mówiła premier Szydło.

Wzmocnienie granic to jedno. Druga sprawa to przyjmowanie imigrantów przez kraje Unii. Odgórnie narzucone liczby osób, które poszczególne unijne państwa miałyby przyjąć. To właśnie ten pomysł od początku budzi wiele emocji.

Tusk i Szydło zgodni

- Nie widzę realnej możliwości znalezienia kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi w sprawie tak zwanej przymusowej relokacji - stwierdził Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej wprost przyznał, że rozbieżne interesy poszczególnych krajów Unii powodują, że wprowadzenie przymusowego przyjmowania imigrantów jest praktycznie niemożliwe. To stanowisko w pełni pokrywa się z oczekiwaniami polskiego rządu, który nie chce przyjmować uchodźców.

- Przewodniczący Donald Tusk zmienił zdanie. Miejmy nadzieję, że przy tym zdaniu pozostanie. Dalsze prace, które będą toczyły się w Radzie, zapewne zweryfikują to stanowisko - oświadczyła premier Szydło.

Szef MSZ stwierdził, że Donald Tusk „dostrzegł, że trzeba w końcu zacząć działać na rzecz własnego kraju, jak robią to inni europejscy urzędnicy".

- Gdyby nie wygrana wyborów przez PiS, to dziś mielibyśmy tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu - stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Wnoszę to z komentarzy niektórych polityków PiS, w tym ministrów, że nie zawsze nadążają za tempem wydarzeń w Europie - skomentował Donald Tusk.

Tusk przekonuje, że od początku był przeciwnikiem przymusowego, odgórnego podziału uchodźców. Owszem, krytykował rząd za nieprzyjmowanie imigrantów, bo Polska nie wywiązała się ze swojego zobowiązania, że przyjmie kilka tysięcy uchodźców z włoskich i greckich obozów.

- To była suwerenna decyzja rządu polskiego, jednorazowa. To nie była zgoda na żadne mechanizmy automatyczne - przypomniał były szef MSZ Dariusz Rosati.

Doraźne rozwiązania

Jakie rozwiązania prawne będą obowiązywały w Unii Europejskiej? Przywódcy mają to rozstrzygnąć do maja przyszłego roku. Na razie Unia stara się pomóc doraźnie w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego. Szefowie państw skupili się na tych rozwiązaniach, co do których są zgodni, czyli wzmocnieniu granic zewnętrznych, współpracy z Turcją i pomocy dla krajów Afryki Północnej.

Szefowie instytucji unijnych ponaglali kraje członkowskie, by przekazały krajom Afryki Północnej więcej funduszy na pomoc. Chodzi o 175 milionów euro, Polska ma dać ponad osiem milionów.

Większe wsparcie mają otrzymać też Włochy, bo według szefa Rady Europejskiej, istnieje realna szansa na zamknięcie szlaku przemytu ludzi przez Morze Śródziemne. Dzięki współpracy z lokalnymi władzami Libii, napływ imigrantów spadł w ciągu roku o dwie trzecie. Te działania Unii polska delegacja poparła.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą dziewiątego czerwca, więc kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS