Jest projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. "To ważna sprawa dla prezesa"

07.10.2017 | Jest projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. "To ważna sprawa dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego"
07.10.2017 | Jest projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. "To ważna sprawa dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego"
Renata Kijowska | Fakty TVN
07.10.2017 | Jest projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. "To ważna sprawa dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego"Renata Kijowska | Fakty TVN

Sejm może wkrótce uchwalić zakaz trzymania psów na łańcuchach. Na projekt ustawy godzi się PiS. W tej sprawie może zagłosować razem z częścią opozycji. Zamiast łańcuchów mają być kojce.

- To jest ciężar, wrzyna mi się w szyję. Odległość krótka od budy - mówi Monika Gąsiorowska ze Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku, która założyła na siebie łańcuch w ramach akcji społecznej. - Trzeba protestować tak długo, dopóki łańcuch u psa stanie się ewenementem. Najlepiej, żeby go w ogóle nie było - dodaje jej koleżanka Anna Jaroszewicz.

Zakaz w planach

Ma nie być. Wkrótce do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania trzymania psów na uwięzi. "Art. 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie: zabrania się utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi" - czytamy w projekcie.

- To ucywilizuje sytuację zwierząt w Polsce, bo niestety dochodzi do sytuacji patologicznych - uważa Krzysztof Czabański (PiS) z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. - Może to być swoista rewolucja w poprawie dobrostanu zwierząt w naszym kraju - dodaje Paweł Suski (PO), przewodniczący tego zespołu.

- Zmieni się polska wieś. Nie będziemy przejeżdżać i widzieć biednych burków łańcuchowych - uważa Ewa Gebert z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals".

Chodzi o cierpienie psów takich jak Izolda, latami trzymana w komórce albo jak Dodo, który nawet po odebraniu go właścicielowi, po odcięciu łańcucha, nie wierzył, że spotka go jeszcze coś dobrego. - Był apatyczny, przerażony, nie miał chęci do życia - wspomina Patrycja Wajcht z "Animals".

"Wielkiego oporu się spodziewam"

Oprócz likwidacji łańcuchów, nowelizacja zakłada między innymi: zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, obowiązkowe oznakowanie psów i kotów i zakaz hodowli zwierząt na futra.

- Wielkiego oporu się spodziewam. Będzie opór w samym parlamencie, ponieważ różne grupy lobbystyczne będą działały przeciw ustawie - przewiduje Krzysztof Czabański.

Jednak projekt ma wielkie szanse, bo zielone światło zapaliło się na samej górze. - Ochrona prawna zwierząt jest to sprawa ogromnie ważna dla prezesa Kaczyńskiego - zapewnia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Do pełni szczęścia zwierząt potrzeba jeszcze kilku zmian. Kojce, które mają zastąpić łańcuch, nie mogą być za małe. - Brakuje zakazu udziału zwierząt w cyrkach czy prowadzenia schronisk na zasadzie komercyjnej - wymienia Paweł Suski.

Zanim przepisy się zmienią, uwolniony od łańcucha Dodo zmieni dom. - Będę mu się starała przywrócić wiarę w dobre rzeczy. Będę z nim gadać, bo jestem gadatliwa. Będzie rozpieszczany - obiecuje pani Teresa, nowa właścicielka Doda.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS