Przez zakaz połowu tracą pracę, będą protestować. "Czego mamy się bać?"

30.12.2019 | Przez zakaz połowu tracą pracę, będą protestować. "Czego mamy się bać?"
30.12.2019 | Przez zakaz połowu tracą pracę, będą protestować. "Czego mamy się bać?"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
30.12.2019 | Przez zakaz połowu tracą pracę, będą protestować. "Czego mamy się bać?"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Koniec roku oznacza też koniec rejsów wędkarskich na wschodnim Bałtyku. Unia ogłosiła zakaz połowu dorszy, bo jest ich w Bałtyku coraz mniej. Właściciele kutrów i firm, które żyły z obsługi wędkarzy, załamują ręce. Pytają, jak w tej sytuacji pomoże im państwo.

- Co z nami, co z tym statkiem? Czy będzie złomowany, czy nie będzie? Nie wiem. Nie wyobrażam sobie tego - mówi Klaudia Busz z Władysławowa, armator kutra "Haller". Jej statek obsługuje pod koniec roku ostatnich klientów, ostatnich polskich wędkarzy, którzy łowią dorsze na Bałtyku.

Takich statków jak "Haller" jest na polskim wybrzeżu około dwieście. Półtora miesiąca temu pani Klaudia z rodziną i innymi armatorami protestowała przeciwko likwidacji ich firm wędkarskich.

Zakaz połowu dorszy na wschodnim Bałtyku, który od nowego roku wprowadza Unia Europejska w trosce o zachowanie tego gatunku ryb, oznacza koniec rejsów wędkarskich w Polsce. Zakaz ma potrwać cztery lata.

- To jest śmierć dla pasjonatów, bo my uwielbiamy to łowienie - mówi Rafał Błyżniuk, wędkarz z Gdańska.

Symboliczny koniec

W poniedziałek o świcie na pokładzie "Hallera" 11 wędkarzy z całej Polski wyruszyło na połów. W cenie rejsu był dzień na łowisku, dwa posiłki i wędki na pokładzie.

Dorsze żerują głęboko przy samym dnie. Ławice tropi się się za pomocą echosondy. Koło południa wędkarze złapali pierwszego dorsza - małego, czyli chronionego. Po godzinie kolejnego, jeszcze mniejszego. Rybacy przyznają, że "dorszowe żniwa" można zobaczyć już tylko na archiwalnych filmach.

Na innych statkach wędkarskich, które wyszły z Władysławowa, też bez sukcesów. Do wieczora nie złowiono ani jednej ryby.

Możliwe kolejne blokady portów

Koniec rejsów odczują też biznesmeni lądowi, bo to wędkarze zapełniali puste po sezonie pensjonaty. Pada też biznes "okołodorszowy". Pani Klaudia zamknęła sklep wędkarski. Jej śladem poszli kolejni.

We Władysławowie został jeszcze jeden sklep. Otwarty dla nikogo. - Z dniem 1 stycznia tracimy pracę - słyszymy w sklepie wędkarskim "Neptun" w porcie we Władysławowie.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce, by Bruksela wędkarzy potraktowała jak rybaków i wsparła ich funduszami unijnymi. Decyzji jednak jeszcze nie ma. Nowej ustawy recyklingowej - też. Armatorzy chcą zezłomować kutry i otrzymać rekompensaty. Czekać nie mogą, bo od stycznia nie pracują. Dlatego zapowiadają blokady głównych portów.

- Czego mamy się bać? Że będą do nas strzelać, że wojsko na nas wyślą? Co mamy innego? Nas zamkną wtedy za niespłacone kredyty - mówi Klaudia Busz.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS