Władze USA "rozczarowane" podpisaniem ustawy o IPN. "Jasno powiedzieliśmy, co nas niepokoi"

07.02 | Władze USA "rozczarowane" podpisaniem ustawy o IPN. "Jasno powiedzieliśmy, co nas niepokoi"tvn24

Zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona ustawa jest szkodliwa. Zdaniem polskiego rządu nie jest szkodliwa, tylko źle zrozumiana, ale trudno uznać, że Amerykanie od tygodnia nie rozumieją, o co chodzi.

Gdy najważniejszy sojusznik Polski, kraj, na którym opiera się polska polityka międzynarodowa, pisze, że "jest rozczarowany", to rząd w Polsce musi wiedzieć, że sprawa jest wagi najwyższej. Że to nie prywatna opinia wpływowego polityka, a oficjalna opinia amerykańskiego rządu.

- Jestem gotów rozmawiać ze wszystkimi liderami politycznymi w Polsce o tej sytuacji. Jest dla nas bardzo pomocne, by poznać wszystkie punkty widzenia - oświadczył Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce spotkał się już z Grzegorzem Schetyną. Szef PO jest także przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Ale kluczowe rozmowy, które już się toczą, są prowadzone z polskim rządem - z udziałem i wysłanników premiera, i ludzi prezydenta.

- Jasno powiedzieliśmy, co nas niepokoi, ale część rozmów będzie poufna. Widzimy bowiem, że to one są najbardziej efektywne - powiedziała Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

Duże wyzwanie

Ostre oświadczenie amerykańskich władz oznacza, że decyzja prezydenta, czyli skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ale już po jej podpisaniu, czyli po wejściu w życie, nie była scenariuszem oczekiwanym. Nie zamyka jednak pola do rozmów.

- My ten kontakt cały czas prowadzimy i on jest stały. Przestrzeń dla tego dialogu jest. Natomiast to oświadczenie pokazuje, że jeszcze przed nami duże wyzwanie, jeśli chodzi o wyjaśnienie intencji i treści tej ustawy, i jej zakresu - oświadczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Dziś ci przyjaciele i partnerzy nas pouczają i przede wszystkim są zdumieni tym, co w Polsce się zdarzyło - skomentował Grzegorz Schetyna. - Nie dziwmy się, że USA dochodzą do wniosku, że my specjalnie idziemy na zwarcie - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

- Trzeba poczekać na rozstrzygnięcie, którego dokona Trybunał, my prowadzimy dialog - przekonywała Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu.

Trybunał Konstytucyjny może uznać, że przepisy w ustawie PiS są nieprecyzyjne. Taki scenariusz byłby na rękę rządowi, bo byłby wygodnym dla partii rządzącej pretekstem do zmiany ustawy, a to warunek zejścia z kursu kolizyjnego z Izraelem. Tamtejszy rząd na razie spuścił z tonu.

Krytyczne wypowiedzi

- Nie będziemy mówić Polakom, co mają robić, to nie nasza rola. Oczekujemy, jako przyjaciel, że Polska znajdzie drogę, by wyważyć proporcje w mówieniu, że Polacy mordowali Żydów, co jest faktem - mówi reporterowi TVN24 Naftali Bennett, minister edukacji Izraela.

Rząd i prezydent od kilku dni używają argumentu, że dzięki zamieszaniu z polską ustawą, świat ma szanse posłuchać o polskiej historii. To jednak myślenie życzeniowe. W mediach za granicą przebijają się bowiem komentarze, że Polska chce karać więzieniem za odkrywanie niechlubnych kart naszej historii.

Paradoksalnie, bo wbrew zamierzeniom, powtarzane jest nieprawdziwe zdanie o "polskich obozach zagłady". Do tego na przykład "Financial Times" publikuje tekst Jana Tomasza Grossa pod tytułem "Polskie prawo ma na celu fałszowanie historii". Tak polską ustawę widzi spora część świata.

- Trzeba przede wszystkim podpierać się pamięcią o Holokauście, głosić ją wszędzie, regularnie, systematycznie. Każdy element, który mógłby wyczerpać tę pamięć, jest negatywny - ocenił Jean-Yves Le Drian, minister spraw zagranicznych Francji.

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, rząd w Izraelu wysłał dyplomatyczny sygnał do Polski, że mogą ruszyć prace polsko-izraelskiego zespołu. Zostały one wstrzymane po tym, jak ustawę przyjął Senat.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku roku do września zarejestrowano w Polsce prawie 17 tysięcy przypadków krztuśca. To wielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy zakażeń było niespełna tysiąc. Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze zachęcają do szczepień, bo dzięki temu dziecko już po urodzeniu nabywa odporność. Dla niemowląt do 6. miesiąca życia to bardzo groźna choroba bakteryjna. Gotowych jest prawie 50 tysięcy szczepionek.

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2030 roku i będą bardziej odpowiadały rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia. Celem jest zmniejszenie liczby zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia. Szacuje się, że w całej Europie zanieczyszczone powietrze odpowiada za nawet 300 tysięcy zgonów rocznie. Chociaż w Polsce walka o poprawę jakości powietrza trwa od lat i przynosi efekty, to wciąż nie jest dobrze. Zbyt wolno przebiega wymiana tak zwanych "kopciuchów".

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejki do specjalistów mogłyby być krótsze. Tylko w tym roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło blisko milion pacjentów. Dlatego po raz kolejny rusza kampania "Odwołuję, nie blokuję".

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pochylamy się nad opinią Komisji Weneckiej, weźmiemy ją pod uwagę - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowany Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która zajmuje się przygotowywaniem nowych przepisów dotyczących neosędziów. Odnosząc się do zarzutów, że ta opinia to "strzał" dla obecnie rządzącej ekipy, powiedział, że "trzeba najpierw przeczytać, a potem może komentować".

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Źródło:
TVN24

- Poza tym, że trzeba odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo, trzeba jeszcze zachować człowieczeństwo - mówiła w "Faktach po Faktach" Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), komentując założenia polskiej strategii migracyjnej. Przekazała, że jej formacja sprzeciwia się przewidzianemu w dokumencie zawieszeniu prawa do azylu. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL, Trzecia Droga) ocenił zaś, że "można grać fair, pod warunkiem że po drugiej stronie stolika siedzi człowiek, który też szanuje reguły". - Po drugiej stronie stolika, o którym mówimy, siedzą Łukaszenka i Putin - podkreślił.

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

Źródło:
TVN24

Finlandia też obawiała się szturmu migrantów na granicę sterowanego z Moskwy. Uchodźcy byli transportowani przez Rosję i porzucani pod kołem podbiegunowym, gdzie mogli rowerem dotrzeć na granicę. Dlatego Finowie najpierw zamknęli większość przejść granicznych, a potem zmienili prawo. Teraz mogą zawiesić procedury azylowe, teoretycznie bez łamania konstytucji.

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chińskie wojsko ćwiczy oblężenie Tajwanu - odcięcie portów i przejęcie infrastruktury lądowej. To odpowiedź na przemówienie prezydenta Tajwanu Lai Ching‑te, który podkreślał jej niepodległość.

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk, właściciel Tesli i firmy SpaceX, ma nową inwestycję. To kampania wyborcza Donalda Trumpa. Najbogatszy człowiek na świecie zainwestował już 80 milionów dolarów w sztab republikanów, a w planach jest drugie tyle. Sam przeprowadził się właśnie do Pensylwanii, gdzie nie tylko przekonuje do wzięcia udziału w wyborach, ale wręcz płaci wyborcom za rejestrację. Co on sam będzie z tego miał?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS