Władze USA "rozczarowane" podpisaniem ustawy o IPN. "Jasno powiedzieliśmy, co nas niepokoi"

07.02 | Władze USA "rozczarowane" podpisaniem ustawy o IPN. "Jasno powiedzieliśmy, co nas niepokoi"tvn24

Zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona ustawa jest szkodliwa. Zdaniem polskiego rządu nie jest szkodliwa, tylko źle zrozumiana, ale trudno uznać, że Amerykanie od tygodnia nie rozumieją, o co chodzi.

Gdy najważniejszy sojusznik Polski, kraj, na którym opiera się polska polityka międzynarodowa, pisze, że "jest rozczarowany", to rząd w Polsce musi wiedzieć, że sprawa jest wagi najwyższej. Że to nie prywatna opinia wpływowego polityka, a oficjalna opinia amerykańskiego rządu.

- Jestem gotów rozmawiać ze wszystkimi liderami politycznymi w Polsce o tej sytuacji. Jest dla nas bardzo pomocne, by poznać wszystkie punkty widzenia - oświadczył Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce spotkał się już z Grzegorzem Schetyną. Szef PO jest także przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Ale kluczowe rozmowy, które już się toczą, są prowadzone z polskim rządem - z udziałem i wysłanników premiera, i ludzi prezydenta.

- Jasno powiedzieliśmy, co nas niepokoi, ale część rozmów będzie poufna. Widzimy bowiem, że to one są najbardziej efektywne - powiedziała Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

Duże wyzwanie

Ostre oświadczenie amerykańskich władz oznacza, że decyzja prezydenta, czyli skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ale już po jej podpisaniu, czyli po wejściu w życie, nie była scenariuszem oczekiwanym. Nie zamyka jednak pola do rozmów.

- My ten kontakt cały czas prowadzimy i on jest stały. Przestrzeń dla tego dialogu jest. Natomiast to oświadczenie pokazuje, że jeszcze przed nami duże wyzwanie, jeśli chodzi o wyjaśnienie intencji i treści tej ustawy, i jej zakresu - oświadczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Dziś ci przyjaciele i partnerzy nas pouczają i przede wszystkim są zdumieni tym, co w Polsce się zdarzyło - skomentował Grzegorz Schetyna. - Nie dziwmy się, że USA dochodzą do wniosku, że my specjalnie idziemy na zwarcie - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

- Trzeba poczekać na rozstrzygnięcie, którego dokona Trybunał, my prowadzimy dialog - przekonywała Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu.

Trybunał Konstytucyjny może uznać, że przepisy w ustawie PiS są nieprecyzyjne. Taki scenariusz byłby na rękę rządowi, bo byłby wygodnym dla partii rządzącej pretekstem do zmiany ustawy, a to warunek zejścia z kursu kolizyjnego z Izraelem. Tamtejszy rząd na razie spuścił z tonu.

Krytyczne wypowiedzi

- Nie będziemy mówić Polakom, co mają robić, to nie nasza rola. Oczekujemy, jako przyjaciel, że Polska znajdzie drogę, by wyważyć proporcje w mówieniu, że Polacy mordowali Żydów, co jest faktem - mówi reporterowi TVN24 Naftali Bennett, minister edukacji Izraela.

Rząd i prezydent od kilku dni używają argumentu, że dzięki zamieszaniu z polską ustawą, świat ma szanse posłuchać o polskiej historii. To jednak myślenie życzeniowe. W mediach za granicą przebijają się bowiem komentarze, że Polska chce karać więzieniem za odkrywanie niechlubnych kart naszej historii.

Paradoksalnie, bo wbrew zamierzeniom, powtarzane jest nieprawdziwe zdanie o "polskich obozach zagłady". Do tego na przykład "Financial Times" publikuje tekst Jana Tomasza Grossa pod tytułem "Polskie prawo ma na celu fałszowanie historii". Tak polską ustawę widzi spora część świata.

- Trzeba przede wszystkim podpierać się pamięcią o Holokauście, głosić ją wszędzie, regularnie, systematycznie. Każdy element, który mógłby wyczerpać tę pamięć, jest negatywny - ocenił Jean-Yves Le Drian, minister spraw zagranicznych Francji.

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, rząd w Izraelu wysłał dyplomatyczny sygnał do Polski, że mogą ruszyć prace polsko-izraelskiego zespołu. Zostały one wstrzymane po tym, jak ustawę przyjął Senat.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS