Policja zmienia taktykę, ale nie zmienia się najważniejsze pytanie

15.07.2019 | Policja nie wyklucza żadnej wersji w sprawie zaginięcia Dawida
15.07.2019 | Policja nie wyklucza żadnej wersji w sprawie zaginięcia Dawida
Dariusz Lapiński | Fakty TVN
15.07.2019 | Policja nie wyklucza żadnej wersji w sprawie zaginięcia DawidaDariusz Lapiński | Fakty TVN

Zmienia się taktyka policji, ale nie zmienia się najważniejsze pytanie: gdzie jest Dawid Żukowski? Poszukiwania chłopca trwają, ale już nie na masową skalę i nie w terenie. Teraz czas na drobiazgową analizę zebranych informacji. Także tych o ojcu zaginionego chłopca.

To już koniec poszukiwań na ogromną skalę i przy pomocy setek policjantów, żołnierzy i strażaków. Po pięciu dniach od zaginięcia pięcioletniego Dawida Żukowskiego, wzdłuż trasy, którą szarą skodą miał jechać ojciec dziecka, nie latają już drony i śmigłowce.

- To oznacza, że tak na prawdę nadzieja na to, że w piątej dobie to dziecko żyje i gdzieś przebywa w terenie otwartym, raczej już jest minimalna - tłumaczy profesor Ewa Gruza z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Policjanci zapewniają jednak, że nie poddają się w sprawie odnalezienia zaginionego chłopca, tylko zmieniają taktykę działania.

- Wszystkie materiały, które do tej pory zostały zebrane, są skrupulatnie badane przez śledczych - podkreśla komisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

W rozwiązaniu zagadki może pomóc znalezienie motywu działania ojca, który po ukryciu dziecka popełnił samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Wiadomo, że mężczyzna nie leczył się psychiatrycznie i nie nadużywał alkoholu. Ale małżeństwo z mamą Dawida było w kryzysie. Rodzice kłócili się. Kilka tygodni wcześniej kobieta wyprowadziła się do Warszawy.

Policja dotarła do informacji, że mężczyzna miał dług, który rzekomo był związany z hazardem, ale miał również stałą i dobrze płatną pracę. Czy jego życie osobiste, które być może rzeczywiście znalazło się na zakręcie, mogło być motywem?

- To jest cały czas wróżenie z fusów - zaznacza jednak profesor Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Będzie przełom?

Co i dlaczego ojciec mógł zrobić z synem? Gdzie ukrył dziecko i czy zrobił jakąś krzywdę synowi, na którym rzekomo bardzo mu zależało? - policja nie ma na ten temat żadnych wiarygodnych informacji i nie może wykluczyć żadnej wersji. A tych jest wiele.

Z upływem czasu sprawa robi się coraz trudniejsza i coraz bardziej tajemnicza. Bo policja przez cały czas była przekonana, że wzdłuż trasy przejazdu samochodu odnajdzie Dawida. Żywego lub martwego.

- Do momentu, kiedy ponad wszelką wątpliwość nie zostanie dowodami potwierdzone to, że dana osoba nie żyje, należy oczekiwać tego, że zostanie odnaleziona żywa - twierdzi Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości i sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

- Mamy szansę spodziewać się w każdej chwili przełomu, jak również obawiam się, że może być taka sytuacja, że ta sprawa nigdy, a w każdym razie w przeciągu następnych kilku czy kilkunastu lat, nie zostanie w pełni rozwiązana - mówi profesor Piotr Girdwoyń.

Akcja poszukiwacza Dawida Żukowskiego jest największą w historii polskiej policji. Od czwartku sprawdzono ponad cztery tysiące hektarów. Bez efektu.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: policja

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS