Zabił jej matkę, ją pozbawił zdrowia. Dzięki pomocy staje na nogi. Dosłownie i w przenośni

08.03.2017 | Zabił jej matkę, ją pozbawił zdrowia. Dzięki pomocy staje na nogi. Dosłownie i w przenośni
08.03.2017 | Zabił jej matkę, ją pozbawił zdrowia. Dzięki pomocy staje na nogi. Dosłownie i w przenośni
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
08.03.2017 | Zabił jej matkę, ją pozbawił zdrowia. Dzięki pomocy staje na nogi. Dosłownie i w przenośniJan Błaszkowski | Fakty TVN

Zabił żonę, a córka jeździ przez niego na wózku. Wioleta nie mówi o nim "tata", tylko "potwór". I woli nie pamiętać jak starała się bronić życie matki własnym ciałem. Jan M. może spędzić całe życie w więzieniu.

Na pierwszy rzut oka - miły, starszy pan. Aż trudno uwierzyć, że zabił żonę, a córkę uczynił kaleką. Z więzienia pisał, że żona go denerwowała, ale córkę - rzekomo - bardzo kocha.

- Nie chcę o nim myśleć jako o ojcu, nie chcę o nim myśleć jako o człowieku. Bo nie uważam go za człowieka. To jest potwór - mówi Wioletta Milewska, która w sądzie musiała się z oskarżonym spotkać twarzą w twarz. I jeszcze raz przeżyć życiową tragedię.

Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami, ale wiadomo, że pani Wioletta nie chciała słuchać wyjaśnień oskarżonego. W trakcie jej zeznań ława oskarżonych też była pusta.

Pomoc nadeszła

Pani Wioletta czuje obezwładniający lęk, bo pijany ojciec zadźgał jej matkę, a potem - tym samym nożem - uszkodził swojej córce rdzeń kręgowy. Sparaliżowana dziewczyna została sama na warmińskiej wsi niedaleko Fromborka. W tym czasie oskarżony ponad rok leczył się na koszt podatnika w więzieniu.

Pani Wioletta tyle szczęścia nie miała. Została bez środków do życia, unieruchomiona na wózku, bez pieniędzy na leki. Miała tylko zasiłek z pomocy społecznej. I narzeczonego, w którym znalazła oparcie.

Pomogli widzowie "Faktów", NFZ sfinansował dwa turnusy rehabilitacyjne, a znajomi organizowali akcje charytatywne. Teraz 20-latka - dzięki wsparciu - staje na nogi. Nie tylko dosłownie. - Odzew był niesamowity. Naprawdę. Serdecznie chciałabym podziękować wszystkim, którzy mi pomogli - mówi Wioletta Milewska.

Kolejne boje

ZUS odmówił pani Wioletcie renty, ale kobieta wytoczyła Zakładowi proces o odszkodowanie. I właśnie wygrała. - W połowie marca zostanie wydana decyzja przyznająca rentę pani Wiolecie - zapewnia Monika Górecka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie.

Teraz pani Wioletta toczy kolejny bój - na sali sądowej. Ale nawet jeśli wygra, to w kodeksie nie ma dla Jana M. kary, która byłaby zadośćuczynieniem za domowe piekło.

Wioleta chce po prostu zapomnieć.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS