Za pięć lat kończy się umowa gazowa z Rosją. Szef MSZ mówi o dostawach z "bezpiecznych politycznie" kierunków


Minister Witold Waszczykowski zapowiada na rok 2022 uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji. Wtedy właśnie kończy się umowa długoterminowa z Moskwą. Kolejnej może nie być. Dostawy z innych kierunków budzą jednak wątpliwości dotyczące stabilności i ceny.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wypowiedział się w USA na temat możliwości zakończenia za pięć lat dostaw rosyjskiego gazu do Polski. - Zmierzamy do tego, aby w tamtym czasie mieć możliwości importowania gazu z innych kierunków, bezpiecznych, politycznie bezpiecznych - powiedział, sugerując, że Polska mogłaby całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego gazu.

Za 5 lat wygaśnie polsko-rosyjska umowa długoterminowa. Podpisywana w zupełnie innych warunkach niż dziś. Wówczas wyjścia nie było, był dyktat jednej strony - dziś jest inaczej.

- Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu plus pobudowanie nowego gazociągu do Norwegii daje nam możliwość działań wielokierunkowych - tłumaczy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nitka łącząca polską infrastrukturę z gazociągami norweskimi na razie jest jeszcze w planach, ale jej budowa może się zakończyć 2022 roku. Polska będzie w zupełnie nowej sytuacji, ale - co podkreślają eksperci - to nie oznacza, że już należy zapowiadać rezygnację z gazu rosyjskiego.

- Kluczową rzeczą jest to, żeby zmusić Rosjan za pomocą tych działań infrastrukturalnych do tego, aby traktowali nas podmiotowo i dali nam takie warunki zakupu gazu jak innym partnerom w Europie Zachodniej - komentuje Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Odsłanianie kart

Na razie wypowiedzi takie jak ta ministra Waszczykowskiego chyba nie robią wrażenia za naszą wschodnią granicą. - Ze strony rosyjskiej też nic nie wskazuje na to, że oni chcieliby z nami cokolwiek poprawić - przyznaje Tchórzewski.

Z drugiej strony zapowiedź rezygnacji z rosyjskiego gazu może osłabiać pozycję negocjacyjną w rozmowach z innymi potencjalnymi dostawcami. Choćby zainteresowanymi Amerykanami. Donald Trump w Warszawie rozmawiał o gazie. Wciąż też kupujemy surowiec z Kataru.

- Jeden wielki konflikt w krajach Zatoki Perskiej, kłopoty z huraganem w Stanach Zjednoczonych i w cenach energii już widzimy istotne zakłócenia - mówi Janusz Piechociński, były minister gospodarki.

Janusz Piechociński przypomina także, że wciąż najtańszy jest gaz z polskich złóż, po nim - rosyjski. A były minister gospodarki w rządzie AWS Janusz Steinhoff - że dziś to nie tyle polityka, ale też cena jest kluczowa w zakupach energii. Wykluczenie jednego dostawcy zwykle oznacza wyższe ceny. - To, czy Rosjanie będą dostawcami gazu dla nas, będzie wynikało z warunków, które naszym przedsiębiorcom zaproponują - mówi.

Nikt w Europie nie jest przywiązany do jednego dostawcy, nikt też nikogo nie wyklucza. Na tym polega dywersyfikacja, o którą od lat walczyły kolejne polskie rządy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula w "Faktach po Faktach".

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS