Za pięć lat kończy się umowa gazowa z Rosją. Szef MSZ mówi o dostawach z "bezpiecznych politycznie" kierunków


Minister Witold Waszczykowski zapowiada na rok 2022 uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji. Wtedy właśnie kończy się umowa długoterminowa z Moskwą. Kolejnej może nie być. Dostawy z innych kierunków budzą jednak wątpliwości dotyczące stabilności i ceny.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wypowiedział się w USA na temat możliwości zakończenia za pięć lat dostaw rosyjskiego gazu do Polski. - Zmierzamy do tego, aby w tamtym czasie mieć możliwości importowania gazu z innych kierunków, bezpiecznych, politycznie bezpiecznych - powiedział, sugerując, że Polska mogłaby całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego gazu.

Za 5 lat wygaśnie polsko-rosyjska umowa długoterminowa. Podpisywana w zupełnie innych warunkach niż dziś. Wówczas wyjścia nie było, był dyktat jednej strony - dziś jest inaczej.

- Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu plus pobudowanie nowego gazociągu do Norwegii daje nam możliwość działań wielokierunkowych - tłumaczy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nitka łącząca polską infrastrukturę z gazociągami norweskimi na razie jest jeszcze w planach, ale jej budowa może się zakończyć 2022 roku. Polska będzie w zupełnie nowej sytuacji, ale - co podkreślają eksperci - to nie oznacza, że już należy zapowiadać rezygnację z gazu rosyjskiego.

- Kluczową rzeczą jest to, żeby zmusić Rosjan za pomocą tych działań infrastrukturalnych do tego, aby traktowali nas podmiotowo i dali nam takie warunki zakupu gazu jak innym partnerom w Europie Zachodniej - komentuje Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Odsłanianie kart

Na razie wypowiedzi takie jak ta ministra Waszczykowskiego chyba nie robią wrażenia za naszą wschodnią granicą. - Ze strony rosyjskiej też nic nie wskazuje na to, że oni chcieliby z nami cokolwiek poprawić - przyznaje Tchórzewski.

Z drugiej strony zapowiedź rezygnacji z rosyjskiego gazu może osłabiać pozycję negocjacyjną w rozmowach z innymi potencjalnymi dostawcami. Choćby zainteresowanymi Amerykanami. Donald Trump w Warszawie rozmawiał o gazie. Wciąż też kupujemy surowiec z Kataru.

- Jeden wielki konflikt w krajach Zatoki Perskiej, kłopoty z huraganem w Stanach Zjednoczonych i w cenach energii już widzimy istotne zakłócenia - mówi Janusz Piechociński, były minister gospodarki.

Janusz Piechociński przypomina także, że wciąż najtańszy jest gaz z polskich złóż, po nim - rosyjski. A były minister gospodarki w rządzie AWS Janusz Steinhoff - że dziś to nie tyle polityka, ale też cena jest kluczowa w zakupach energii. Wykluczenie jednego dostawcy zwykle oznacza wyższe ceny. - To, czy Rosjanie będą dostawcami gazu dla nas, będzie wynikało z warunków, które naszym przedsiębiorcom zaproponują - mówi.

Nikt w Europie nie jest przywiązany do jednego dostawcy, nikt też nikogo nie wyklucza. Na tym polega dywersyfikacja, o którą od lat walczyły kolejne polskie rządy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS