Za pięć lat kończy się umowa gazowa z Rosją. Szef MSZ mówi o dostawach z "bezpiecznych politycznie" kierunków


Minister Witold Waszczykowski zapowiada na rok 2022 uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji. Wtedy właśnie kończy się umowa długoterminowa z Moskwą. Kolejnej może nie być. Dostawy z innych kierunków budzą jednak wątpliwości dotyczące stabilności i ceny.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wypowiedział się w USA na temat możliwości zakończenia za pięć lat dostaw rosyjskiego gazu do Polski. - Zmierzamy do tego, aby w tamtym czasie mieć możliwości importowania gazu z innych kierunków, bezpiecznych, politycznie bezpiecznych - powiedział, sugerując, że Polska mogłaby całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego gazu.

Za 5 lat wygaśnie polsko-rosyjska umowa długoterminowa. Podpisywana w zupełnie innych warunkach niż dziś. Wówczas wyjścia nie było, był dyktat jednej strony - dziś jest inaczej.

- Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu plus pobudowanie nowego gazociągu do Norwegii daje nam możliwość działań wielokierunkowych - tłumaczy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nitka łącząca polską infrastrukturę z gazociągami norweskimi na razie jest jeszcze w planach, ale jej budowa może się zakończyć 2022 roku. Polska będzie w zupełnie nowej sytuacji, ale - co podkreślają eksperci - to nie oznacza, że już należy zapowiadać rezygnację z gazu rosyjskiego.

- Kluczową rzeczą jest to, żeby zmusić Rosjan za pomocą tych działań infrastrukturalnych do tego, aby traktowali nas podmiotowo i dali nam takie warunki zakupu gazu jak innym partnerom w Europie Zachodniej - komentuje Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Odsłanianie kart

Na razie wypowiedzi takie jak ta ministra Waszczykowskiego chyba nie robią wrażenia za naszą wschodnią granicą. - Ze strony rosyjskiej też nic nie wskazuje na to, że oni chcieliby z nami cokolwiek poprawić - przyznaje Tchórzewski.

Z drugiej strony zapowiedź rezygnacji z rosyjskiego gazu może osłabiać pozycję negocjacyjną w rozmowach z innymi potencjalnymi dostawcami. Choćby zainteresowanymi Amerykanami. Donald Trump w Warszawie rozmawiał o gazie. Wciąż też kupujemy surowiec z Kataru.

- Jeden wielki konflikt w krajach Zatoki Perskiej, kłopoty z huraganem w Stanach Zjednoczonych i w cenach energii już widzimy istotne zakłócenia - mówi Janusz Piechociński, były minister gospodarki.

Janusz Piechociński przypomina także, że wciąż najtańszy jest gaz z polskich złóż, po nim - rosyjski. A były minister gospodarki w rządzie AWS Janusz Steinhoff - że dziś to nie tyle polityka, ale też cena jest kluczowa w zakupach energii. Wykluczenie jednego dostawcy zwykle oznacza wyższe ceny. - To, czy Rosjanie będą dostawcami gazu dla nas, będzie wynikało z warunków, które naszym przedsiębiorcom zaproponują - mówi.

Nikt w Europie nie jest przywiązany do jednego dostawcy, nikt też nikogo nie wyklucza. Na tym polega dywersyfikacja, o którą od lat walczyły kolejne polskie rządy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS