Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległość

10.03.2017 | Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległość
10.03.2017 | Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległość
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.03.2017 | Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległośćRenata Kijowska | Fakty TVN

Dwie pary i dwa szpitale w dwóch różnych miastach - Warszawie i Szczecinie. Pacjenci wymienili się wzajemnie nerkami, co wymagało zgody sądu i doskonałej logistyki. Organy przetransportowano samolotem rejsowym na trasie Szczecin-Warszawa. Przeszczep krzyżowy udał się.

W Szczecinie i Warszawie dwie pary przeżywały godziny strachu. Poprzedziła je długotrwała sądowa walka o to, by móc wygrać zdrowie i nowe życie. - Moja żona powróci do żywych i będę miał mamę dla swoich synów - mówi uradowany po udanej operacji Kacper Piotrowicz, dawca nerki do przeszczepu krzyżowego.

Radość wybuchła także w Szczecinie. Do zdrowia wraca pan Adam, dzięki żonie Aurelii. - Jakaś cząstka mnie sobie poleciała i jakaś cząstka przyleciała tutaj, która dała życie - opisuje sytuację dawczyni, Aurelia Miszczak.

Niemała cząstka

Cząstka całkiem pokaźna - cała nerka. Żona chorego pana Adama chciała mu przekazać swoją zdrową. Podobnie mąż pani Agnieszki chciał oddać nerkę żonie - ale grupy krwi się nie zgadzały. Małżeństwa wymieniły się więc narządami w przeszczepie krzyżowym.

Pani Aurelia przekazała swoją nerkę pani Agnieszce, a mąż pani Agnieszki - Kacper - swoją dał panu Adamowi, mężowi pani Aurelii. Było to możliwe dzięki zgodności między dawcą a biorcą. - Żona z tamtą panią są jak dwie siostry. Ja z tym panem tak samo - mówi Miszczak.

Prawie jak rodzina

Takie więzy krwi czynią z nich niemal rodzinę. I tak, jak w rodzinie - tematów do rozmów podczas zaplanowanego już spotkania nie zabraknie. Takim samym zaufaniem darzą się dwa zespoły lekarskie z Warszawy i Szczecina. Ten przeszczep krzyżowy, choć czwarty, był wyjątkowy.

- Pierwszy raz w Polsce na potrzeby przeszczepu wymienialiśmy się nerkami między dwoma ośrodkami - mówi Artur Kwiatkowski, dyrektor Instytutu Transplantologii w Warszawie. - Miejsce nie jest tak istotne, bo przy dobrej współpracy można to zrobić w dwóch miejscach równocześnie - przyznaje Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Skomplikowana logistyka

Nikt jednak nie zaprzecza, że było to bardzo trudne przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko umiejętności medycznych, ale też precyzyjnego zgrania.

- To były w sumie cztery operacje, przeprowadzone mniej więcej równolegle w dwóch niezależnych ośrodkach transplantacyjnych - opowiada Tomasz Śluzar, kierownik oddziału transplantologii klinicznej z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Nic nie mogło zawieść - także samolot; zwykły, rejsowy Warszawa-Szczecin-Warszawa. Przeprowadzonej akcji nie powstydziłby się scenarzysta z Hollywood.

- Nerka doleciała samolotem do Goleniowa, gdy nasza nerka przyjechała i na płycie lotniska zamieniono się narządami - relacjonuje Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Sztywne i konieczne procedury

Nim nastąpiła wymiana, zgodę musiały wyrazić nie tylko obie pary i lekarze, ale także Komisja Etyki oraz sąd. Biurokracja jest konieczna - ma zapobiec ewentualnemu handlowi narządami.

Przeszczepów ciągle w Polce wykonuje się za mało - w samej Warszawie czeka 30 par w podobnej sytuacji. Jednak udany przeszczep krzyżowy na poziomie międzymiastowym daje nadzieję, że może z czasem dojdzie do wymiany międzynarodowej, a nawet - międzykontynentalnej.

- Poprawia się komfort życia, z osoby dializowanej w osobę wracającą do życia - mówi Agnieszka Piotrowicz, biorca nerki w przeszczepie krzyżowym.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS