Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległość

10.03.2017 | Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległość
10.03.2017 | Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległość
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.03.2017 | Wielki trud, strach i sukces. Z powodzeniem przeprowadzono pierwszy przeszczep krzyżowy na odległośćRenata Kijowska | Fakty TVN

Dwie pary i dwa szpitale w dwóch różnych miastach - Warszawie i Szczecinie. Pacjenci wymienili się wzajemnie nerkami, co wymagało zgody sądu i doskonałej logistyki. Organy przetransportowano samolotem rejsowym na trasie Szczecin-Warszawa. Przeszczep krzyżowy udał się.

W Szczecinie i Warszawie dwie pary przeżywały godziny strachu. Poprzedziła je długotrwała sądowa walka o to, by móc wygrać zdrowie i nowe życie. - Moja żona powróci do żywych i będę miał mamę dla swoich synów - mówi uradowany po udanej operacji Kacper Piotrowicz, dawca nerki do przeszczepu krzyżowego.

Radość wybuchła także w Szczecinie. Do zdrowia wraca pan Adam, dzięki żonie Aurelii. - Jakaś cząstka mnie sobie poleciała i jakaś cząstka przyleciała tutaj, która dała życie - opisuje sytuację dawczyni, Aurelia Miszczak.

Niemała cząstka

Cząstka całkiem pokaźna - cała nerka. Żona chorego pana Adama chciała mu przekazać swoją zdrową. Podobnie mąż pani Agnieszki chciał oddać nerkę żonie - ale grupy krwi się nie zgadzały. Małżeństwa wymieniły się więc narządami w przeszczepie krzyżowym.

Pani Aurelia przekazała swoją nerkę pani Agnieszce, a mąż pani Agnieszki - Kacper - swoją dał panu Adamowi, mężowi pani Aurelii. Było to możliwe dzięki zgodności między dawcą a biorcą. - Żona z tamtą panią są jak dwie siostry. Ja z tym panem tak samo - mówi Miszczak.

Prawie jak rodzina

Takie więzy krwi czynią z nich niemal rodzinę. I tak, jak w rodzinie - tematów do rozmów podczas zaplanowanego już spotkania nie zabraknie. Takim samym zaufaniem darzą się dwa zespoły lekarskie z Warszawy i Szczecina. Ten przeszczep krzyżowy, choć czwarty, był wyjątkowy.

- Pierwszy raz w Polsce na potrzeby przeszczepu wymienialiśmy się nerkami między dwoma ośrodkami - mówi Artur Kwiatkowski, dyrektor Instytutu Transplantologii w Warszawie. - Miejsce nie jest tak istotne, bo przy dobrej współpracy można to zrobić w dwóch miejscach równocześnie - przyznaje Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Skomplikowana logistyka

Nikt jednak nie zaprzecza, że było to bardzo trudne przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko umiejętności medycznych, ale też precyzyjnego zgrania.

- To były w sumie cztery operacje, przeprowadzone mniej więcej równolegle w dwóch niezależnych ośrodkach transplantacyjnych - opowiada Tomasz Śluzar, kierownik oddziału transplantologii klinicznej z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Nic nie mogło zawieść - także samolot; zwykły, rejsowy Warszawa-Szczecin-Warszawa. Przeprowadzonej akcji nie powstydziłby się scenarzysta z Hollywood.

- Nerka doleciała samolotem do Goleniowa, gdy nasza nerka przyjechała i na płycie lotniska zamieniono się narządami - relacjonuje Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Sztywne i konieczne procedury

Nim nastąpiła wymiana, zgodę musiały wyrazić nie tylko obie pary i lekarze, ale także Komisja Etyki oraz sąd. Biurokracja jest konieczna - ma zapobiec ewentualnemu handlowi narządami.

Przeszczepów ciągle w Polce wykonuje się za mało - w samej Warszawie czeka 30 par w podobnej sytuacji. Jednak udany przeszczep krzyżowy na poziomie międzymiastowym daje nadzieję, że może z czasem dojdzie do wymiany międzynarodowej, a nawet - międzykontynentalnej.

- Poprawia się komfort życia, z osoby dializowanej w osobę wracającą do życia - mówi Agnieszka Piotrowicz, biorca nerki w przeszczepie krzyżowym.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS