"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmianyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

Ten plan Ministerstwa Edukacji Narodowej się nie zmienił. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 roku. Chodzi o krótki dokument. Właśnie skończył się etap jego konsultacji publicznych. Zakłada on po pierwsze redukcję liczby lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo.

- Bardzo czekam na to rozwiązanie, bo w takiej dużej placówce, którą ja kieruję, każda godzina wyjęta z planu jest cenna - mówi Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiada "dalsze kroki prawne"

Po drugie nauka religii lub etyki miałaby się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji. Zmian w takiej formie nie akceptuje Kościół. - Źle się stało, że nie doszło do żadnego porozumienia - wskazuje ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Po posiedzeniu 9 grudnia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski strona kościelna wydała komunikat, w którym sprzeciwia się redukcji liczby lekcji religii oraz za "nieuzasadnione i dyskryminujące" uważa to, że lekcje miałyby być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

- My działamy w zgodzie z przepisami prawa i w zgodzie z oczekiwaniami społecznymi - komentuje Adrian Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Dyskusja jest bardzo dynamiczna, ale ten trend się dzieje. To jest zauważalne, że z lekcji religii korzysta coraz mniej osób - zwraca uwagę dr Iga Kazimierczak, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla edukacji", członkini Inicjatywy "Wolna Szkoła".

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach
Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Kościół sprzeciwia się zmianom

O ile sześć lat temu na religię chodziło 88 procent uczniów we wszystkich typach placówek, o tyle w zeszłym roku szkolnym było to 78,6 procent.

- Religia nie powinna być w szkole. Powinna być dla chętnych, a nie obowiązkowa, bo to zabiera nam cenny czas nauki - wskazuje Patrycja, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Szczecinie.

Ale Kościół jest innego zdania. - Proponujemy, żeby jakiś przedmiot aksjologiczny, religia i etyka do wyboru, stanowiły obowiązkowy element - mówi ks. Leszek Gęsiak.

Na to Ministerstwo Edukacji Narodowej się nie zgadza. Dodatkowo Kościół proponował rozłożenie w czasie procesu zmniejszania liczby lekcji religii w szkołach ponadpodstawowych.

- Rozważamy podjęcie także stosownych kroków prawnych, nad którymi będą pracować nasi prawnicy w zależności od dalszych decyzji strony rządowej - informuje ks. Leszek Gęsiak.

Klamka zapadła, jeśli chodzi o stanowisko rządu? - No nie. Dlatego że w bardzo wielu kwestiach my uwzględniamy pewne zmiany w tym rozporządzeniu po konsultacjach, po rozmowach z episkopatem - deklaruje Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej (KO).

Niewykluczone, że rozporządzenie już w ostatecznym kształcie w styczniu zostanie podpisane przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie sądzę, aby prezydent Putin kiedykolwiek naprawdę rozumiał, czym jest broń nuklearna - powiedział przedstawiciel organizacji Nihon Hidankyo, która jest tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Japońska organizacja ocalałych po atakach atomowych na Hiroszimę i Nagasaki od dekad walczy o świat wolny od broni nuklearnej i we wtorek za te starania odebrała w Oslo nagrodę. Norweski Komitet Noblowski ocenia, że to wiadomość dla Władmira Putina i Kim Dzong Una.

"Wyraźny komunikat dla Putina i Kim Dzong Una". Pokojowa Nagroda Nobla odebrana

"Wyraźny komunikat dla Putina i Kim Dzong Una". Pokojowa Nagroda Nobla odebrana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obrońcy tych praw przypominają o losie Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej nadal jest więziony przez białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki. 

Poczobut wciąż więziony przez reżim Łukaszenki. "Próbują go złamać na wszelkie sposoby"

Poczobut wciąż więziony przez reżim Łukaszenki. "Próbują go złamać na wszelkie sposoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS