Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieli

17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieli
17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieli
Paweł Płuska | Fakty TVN
17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieliPaweł Płuska | Fakty TVN

Mandat plus mandat równa się wyższa składka OC. Ubezpieczyciele chcieliby wiedzieć czy i jak często łamiemy przepisy, więc mają ochotę na wgląd w policyjny system. A to, drogowych piratów, może uderzyć po kieszeni.

Na polskich drogach można spotkać różnych kierowców. Są tacy, którzy notorycznie łamią przepisy i powinni być karani mandatami. Teraz wiedzę o takich kierowcach i ich wyczynach chciałaby mieć nie tylko policja.

- Chcielibyśmy, jako ubezpieczyciel, mieć możliwość uwzględnienia przy taryfikacji również informacji o stylu jazdy jak i o mandatach karnych - mówi Łukasz Łodziana z towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. Ubezpieczyciele są zainteresowani, a ministerstwo cyfryzacji przyznaje, że jest otwarte na propozycję. Pomysł może więc wkrótce wejść w życie.

- Wstępnie rozmawiamy tu o terminie końca marca przyszłego roku i od tego momentu byłoby możliwe, że ubezpieczyciele pewne dane z systemu CEPiK będą mogli pozyskiwać. Ale na jakich zasadach, to jeszcze będziemy ustalać - mówi Karol Manys z ministerstwa cyfryzacji.

Mandaty w internecie

Od kwietnia 2017 roku każdy kierowca będzie mógł sprawdzić przez internetet, ile ma punktów karnych. A jeśli się zgodzi do tych samych informacji miałaby dostęp jego firma ubezpieczeniowa. W systemie CEPiK mają być informacje za co, kiedy i gdzie mandat został wystawiony.

Na razie kierowcy nie palą się by się tymi informacjami dzielić, bo boją się, że w nowym pomyśle nie chodzi o to by nagradzać tych ostrożnych uczestników ruchu. - Każdy będzie miał punkty, ale nie każdy za to samo przewinienia. I w sumie nie wiadomo kto jest pirat, a kto ma mandat za nieuwagę - mówi pytany o pomysł ubezpieczycieli kierowca Dawid.

- Jeżeli one miałyby służyć do tego, że ubezpieczyciel na podstawie naszych wykroczeń podnosiłby nam składkę OC, to zastanawiam się, czy nie brniemy w ślepą ulicę. My potrzebujemy reformy ubezpieczeniowej. Od wielu lat nasze ubezpieczenia są absurdalne - mówi z kolei Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Lepsze rozwiązanie?

Eksperci przede wszystkim wskazują na to, że w Polsce ubezpieczenie ma auto, a nie kierowca. Że ubezpieczyciele wciąż za słabo walczą z wyłudzeniami z OC za co ostatecznie solidarnie wyższe składki płacą wszyscy kierowcy.

No i jest jeszcze kwestia, że w przypadku wyższej składki za mandaty kierowca za swoje przewinienia płaci podwójnie.

Włodzimierz Zientarski ze stowarzyszenia "kierowca.pl" wskazuje, że jest prostsze i lepsze rozwiązanie problemu. Wystarczy do całej sprawy podejść odwrotnie i nagradzać kierowców za prawidłową jazdę zniżkami na OC.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS