Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieli

17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieli
17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieli
Paweł Płuska | Fakty TVN
17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieliPaweł Płuska | Fakty TVN

Mandat plus mandat równa się wyższa składka OC. Ubezpieczyciele chcieliby wiedzieć czy i jak często łamiemy przepisy, więc mają ochotę na wgląd w policyjny system. A to, drogowych piratów, może uderzyć po kieszeni.

Na polskich drogach można spotkać różnych kierowców. Są tacy, którzy notorycznie łamią przepisy i powinni być karani mandatami. Teraz wiedzę o takich kierowcach i ich wyczynach chciałaby mieć nie tylko policja.

- Chcielibyśmy, jako ubezpieczyciel, mieć możliwość uwzględnienia przy taryfikacji również informacji o stylu jazdy jak i o mandatach karnych - mówi Łukasz Łodziana z towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. Ubezpieczyciele są zainteresowani, a ministerstwo cyfryzacji przyznaje, że jest otwarte na propozycję. Pomysł może więc wkrótce wejść w życie.

- Wstępnie rozmawiamy tu o terminie końca marca przyszłego roku i od tego momentu byłoby możliwe, że ubezpieczyciele pewne dane z systemu CEPiK będą mogli pozyskiwać. Ale na jakich zasadach, to jeszcze będziemy ustalać - mówi Karol Manys z ministerstwa cyfryzacji.

Mandaty w internecie

Od kwietnia 2017 roku każdy kierowca będzie mógł sprawdzić przez internetet, ile ma punktów karnych. A jeśli się zgodzi do tych samych informacji miałaby dostęp jego firma ubezpieczeniowa. W systemie CEPiK mają być informacje za co, kiedy i gdzie mandat został wystawiony.

Na razie kierowcy nie palą się by się tymi informacjami dzielić, bo boją się, że w nowym pomyśle nie chodzi o to by nagradzać tych ostrożnych uczestników ruchu. - Każdy będzie miał punkty, ale nie każdy za to samo przewinienia. I w sumie nie wiadomo kto jest pirat, a kto ma mandat za nieuwagę - mówi pytany o pomysł ubezpieczycieli kierowca Dawid.

- Jeżeli one miałyby służyć do tego, że ubezpieczyciel na podstawie naszych wykroczeń podnosiłby nam składkę OC, to zastanawiam się, czy nie brniemy w ślepą ulicę. My potrzebujemy reformy ubezpieczeniowej. Od wielu lat nasze ubezpieczenia są absurdalne - mówi z kolei Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Lepsze rozwiązanie?

Eksperci przede wszystkim wskazują na to, że w Polsce ubezpieczenie ma auto, a nie kierowca. Że ubezpieczyciele wciąż za słabo walczą z wyłudzeniami z OC za co ostatecznie solidarnie wyższe składki płacą wszyscy kierowcy.

No i jest jeszcze kwestia, że w przypadku wyższej składki za mandaty kierowca za swoje przewinienia płaci podwójnie.

Włodzimierz Zientarski ze stowarzyszenia "kierowca.pl" wskazuje, że jest prostsze i lepsze rozwiązanie problemu. Wystarczy do całej sprawy podejść odwrotnie i nagradzać kierowców za prawidłową jazdę zniżkami na OC.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS