Wystarczy kropla krwi, by nie dać się zaskoczyć. Rewolucja w medycynie

13.10.2018 | Wystarczy kropla krwi, by nie dać się zaskoczyć. Rewolucja w medycynie
13.10.2018 | Wystarczy kropla krwi, by nie dać się zaskoczyć. Rewolucja w medycynie
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.10.2018 | Wystarczy kropla krwi, by nie dać się zaskoczyć. Rewolucja w medycynieMarek Nowicki | Fakty TVN

Zdążyć przed zawałem - to marzenie pacjentów i lekarzy, które właśnie się ziszcza. Brytyjscy naukowcy opracowali test genetyczny, który pozwala szybciej i łatwiej wykryć potencjalne zagrożenie.

Wystarczy kilka kropli krwi, żeby przekonać się, czy grozi nam zawał serca. Brytyjczycy opracowali test genetyczny, który w tym pomoże. Koszt to niecałe 200 złotych.

- Ten test jest przydatny, bo jest do zastosowania w codziennej praktyce klinicznej. To nie jest kosztowne, a jest przydatne w ocenie ryzyka choroby - przyznaje profesor Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.

Ryzyko zawału wrodzonego, którego możliwość wystąpienia zostanie wykryta przez test genetyczny, wynosi 30 procent. Pozostałe 70 procent to czynniki nabyte: palenie papierosów, otyłość i brak ruchu. Wszystkie te ryzyka są groźne, ale wszystkim możemy przeciwdziałać.

- Ci, którzy będą mieli ujemny wynik to nie znaczy, że nie zachorują. A ci, którzy będą mieli dodatni, jeśli będą się pilnowali, nie muszą być chorzy - uspokaja kardiolog doktor Danuta Drechsler.

Najważniejsze, żeby wiedzieć o ryzyku i nie dać się zaskoczyć. Bo zawał często zaskakuje. Jak pana Henryka Gromalę. - To była moja pierwsza wizyta, kiedy poszedłem do lekarza. To było totalne zaskoczenie dla mnie - opowiada pan Henryk, który jest po zawale.

Przyszłość medycyny

Testy medyczne to przyszłość nie tylko kardiologii. Kilka miesięcy temu Amerykanie pochwalili się, że opracowali test dla kobiet z rakiem piersi. Dzięki niemu część pacjentek nie będzie musiała narażać się na bezskuteczną w ich przypadku chemioterapię, bo test wcześniej wykaże, że ich organizm na nią nie zareaguje. Od razu dostaną inne leki.

Dzięki testom ze śliny będzie można wykryć ryzyko zachorowania na choroby: Parkinsona, Alzheimera, celiakię, dystonię pierwotną i hemofilię C.

- Posiadając taką informację jesteśmy w stanie podjąć działania, które zminimalizują skutki naszych predyspozycji do ciężkich schorzeń - mówił w 2017 roku profesor Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Testy pomogą też zdiagnozować choroby psychiczne. Depresję z 90 procentową dokładnością, a schizofrenię - z 83 procentową dokładnością.

Dzięki testom diagnoza będzie szybsza i precyzyjniejsza, a także skrócą się kolejki do lekarzy specjalistów, więc leczenie stanie się tańsze.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS