Unikajmy arsenu, a zwiększymy swoje szanse, by uniknąć raka - apelują lekarze ze Szczecina i przedstawiają wyniki swoich badań. Arsen ma duże znaczenie. Pilnujmy więc diety i dbajmy o środowisko.
Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego apelują: uważajcie na ten pierwiastek - arsen. Lekarze ze Szczecina przez ponad trzy lata obserwowali półtora tysiąca zdrowych kobiet. Te, które miały niski poziom arsenu, nie chorowały na raka.
- Stwierdziliśmy, po tych ponad trzech latach, że w tej kohorcie rozwinęło się blisko sto raków, i że wszystkie rozwinęły się w grupie, która ma wysoki arsen - mówi prof. Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
U osób z wysokim poziomem arsenu we krwi ryzyko zachorowania na raka wzrasta o kilkadziesiąt procent. Aby je zmniejszyć, trzeba stosować odpowiednią dietę i badać właśnie poziom arsenu.
- Zdecydowanie dietę trzeba dostosować do poziomu arsenu, który mamy we krwi. Pomiar może pokazać, co i w jakich ilościach możemy spożywać - tłumaczy Magdalena Muszyńska z Laboratorium Medycznego Read-Gene S.A.
Zdrowe produkty?
Unikać arsenu jednak nie jest łatwo, bo występuje nawet w tak, wydawać by się mogło, zdrowych produktach jak ryż, kakao, ryby morskie i owoce morza.
- W krajach śródziemnomorskich, jak kobieta planuje zajść w ciążę, to wszyscy jej sugerują, aby na jakiś czas odstawiła owoce morza - mówi prof. Lubiński.
Choroby nowotworowe w XXI wieku stały się głównym zabójcą ludzkości. Liczba osób dotkniętych rakiem z każdym rokiem rośnie. Jedna z przyczyn ukryta jest w naszych genach. Głównym powodem tego wzrostu zachorowań na raka może być jednak skażenie środowiska, w którym żyjemy.
Arsen może być tu kluczem do rozwikłania zagadki. Pierwiastek ten występuje nie tylko w żywności, ale też w powietrzu, wodzie i glebie. Co więc robić? Jak sobie radzić? Lekarze radzą po prostu się badać i o swoim stanie zdrowia wiedzieć jak najwięcej. Podobnie radzi pani Joanna, która od zeszłego roku walczy z rakiem.
- Zachęcam do badań, aktywnego trybu życia, zdrowego odżywiania się i samokontroli - mówi.
Niestety, poziom arsenu we krwi można zbadać tylko w niektórych laboratoriach w Polsce. I to wyłącznie prywatnie. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN