Wyroki ponad 300 sędziów mogą zostać zakwestionowane. Wyrok SN jeszcze w tym roku?

28.11.2019 | Wyroki ponad 300 sędziów mogą zostać zakwestionowane. Wyrok SN jeszcze w tym roku?
28.11.2019 | Wyroki ponad 300 sędziów mogą zostać zakwestionowane. Wyrok SN jeszcze w tym roku?
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
28.11.2019 | Wyroki ponad 300 sędziów mogą zostać zakwestionowane. Wyrok SN jeszcze w tym roku?Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna poddał w wątpliwość niezawisłość sędziego, o którego powołanie wnioskowała nowa Krajowa Rada Sądownictwa, i przez to został cofnięty z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Kłopoty będą mieć też ci, którzy przed sądem czekają na wyrok we własnej sprawie. Jeżeli wyda go sędzia opiniowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa, to wyrok może zostać zakwestionowany. Sąd Najwyższy ma zająć stanowisko w tej sprawie jeszcze w tym roku.

W świetle wyroku TSUE każda strona w każdej sprawie może złożyć apelację z powodu obecności w składzie orzekającym sędziego opiniowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

- W sytuacji, w której doszłoby do zakwestionowania możliwości orzekania przez obecny skład, niewątpliwie wielu podmiotom, w tym także moim mocodawcom, otworzyłaby się droga, żeby taki wyrok kwestionować - tłumaczy adwokat Tomasz Banaś.

Warto podkreślić, że taki pogląd i takie stanowisko prezentuje wielu prawników. Chcą podważać wyroki wydane przez sędziów, o których powołanie wnioskowała obecna, nowa Krajowa Rada Sądownictwa.

- Niepewność prawna, która wiąże się z wydaniem orzeczenia przez takiego antysędziego, powoduje, że ten wyrok nie może się utrzymać w dłuższej perspektywie - uważa adwokat Michał Wawrykiewicz, członek inicjatywy Wolne Sądy.

Walny w skutkach wyrok TSUE

Sądy może zalać lawina pozwów. Tym bardziej, jeśli Sąd Najwyższy, wykonując wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uzna, że Krajowa Rada Sądownictwa nie jest wystarczająco niezależna od władzy wykonawczej, a jej członkowie zostali powołani z naruszeniem prawa. Taki wyrok będzie dotyczył nie tylko obecnych sędziów członków KRS, ale także wszystkich sędziów powołanych na wniosek nowej KRS.

Dlatego niektórzy sędziowie sami chcą zweryfikować legalność skutków działań nowej KRS. Z powodu takiej postawy wobec trzech sędziów w Krakowie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. W czwartek przed Sądem Okręgowym w Krakowie zgromadziło się kilkudziesięciu sędziów, którzy protestowali przeciwko działaniom rzecznika dyscyplinarnego.

- Ja uważam, że odpowiedzialne postępowanie sędziów to wstrzymanie się z orzekaniem w tego typu składach i poczekanie na to, co zrobi Sąd Najwyższy - ocenia sędzia Krystian Markiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Decyzja prezesa

Obecnie w polskich sądach pracuje i orzeka ponad trzystu sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Do tej pory wydali prawie siedemdziesiąt tysięcy orzeczeń. Każdego dnia rośnie liczba wyroków, które mogą być zakwestionowane.

Między innymi dlatego w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego podjęto decyzję, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie będą wyznaczani do składów orzekających. W piśmie prezesa izby Dariusza Zawistowskiego czytamy, że "treść wyroku TSUE wskazuje między innymi na prawdopodobieństwo, że Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem obecnie niezależnym, nie może zatem wykonywać powierzonego jej w Konstytucji zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

- Istnieją poważne wątpliwości co do prawidłowości całej procedury, na końcu której było powołanie tych osób na stanowiska sędziów. Istnieje ryzyko, że orzeczenia wydawane przez nich mogą w przyszłości być podważane - komentuje rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Sędziowie będą mogli wrócić do pracy dopiero po tym, jak swoje stanowisko na temat niezależności KRS przedstawi Sąd Najwyższy, który ma to zrobić jeszcze w tym roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN