"Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentów

30.05.2018 | "Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentów
30.05.2018 | "Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentów
Maciej Knapik | Fakty TVN
30.05.2018 | "Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentówMaciej Knapik | Fakty TVN

"Rząd powinien dać niepełnosprawnym 500 złotych dodatku". W sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 tak mówi większość. Kiedy zabraknie rodziców, zniknie też comiesięczny zasiłek.

Ani premierowi, ani ministrom pytania o sondaż nie zadaliśmy, bo na konferencjach pytań nie przewidziano. W sondażu Kantar Millward Brown, dla "Faktów" TVN i TVN24 aż sześćdziesiąt dwa procent respondentów uważa, że rząd nie zareagował odpowiednio na protest rodziców. Te wyniki chętnie komentuje opozycja. - To że Kuchciński ich złamał fizycznie, to nie jest zwycięstwo, to jest wstyd i hańba, która przy PiS-ie zostanie - stwierdza Sławomir Neumann, poseł PO Respondentów nie przekonuje ani około stu trzydziestu złotych dodatku, ani zapowiedź łatwiejszego dostępu do lekarzy i rehabilitacji, ani obietnice funduszu solidarnościowego. Rząd nie powiedział, kiedy będą podwyżki świadczeń finansowych. 79 procent badanych w sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 uważa, że niepełnosprawni powinni dostać pięćset złotych dodatku. - Ustawa przyjęta na chybcika. Nawet jeśli intencje rządu są dobre, to nie jest ona w stanie zaspokoić potrzeb tych osób - komentuje Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Z pewnością raziły działania Straży Marszałkowskiej i izolacja na koniec, a także zakazy wstępu dla odwiedzających. Z pewnością źle odebrano szereg wypowiedzi i internetowych wpisów polityków partii rządzącej, które obrażały lub poniżały niepełnosprawnych. Z tym, że dodatki finansowe powinny być wyższe, zgadzają się także politycy PiS-u. - Nie ma możliwości realizowania w każdym momencie każdych postulatów - mówi Bartłomiej Wróblewski z PiS.

"Muszę być pod telefonem 24 godziny na dobę"

Adrian i jego niepracująca matka mieszkają w małym, biednym mieszkaniu w Olsztynie. - Muszę być pod telefonem, jak to mówią, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Czy w szkole, czy w domu, jak coś się stanie, muszę Adriana odbierać i jechać z nim do lekarza - mówi Pani Anna Glinka, mama niepełnosprawnego Adriana. Jemu trudno pisać, trudno czytać, nie chodzi. Nie wiadomo czy znajdzie pracę.

"Pięćset złotych to realna pomoc"

- Jeśli rezygnuje z pracy, dostaje od państwa niecałe półtora tysiąca złotych plus składki zusowskie. Składki to pieniądze wirtualne, nikt ich nie dostaje do reki. Sam niepełnosprawny ma teraz niecałe dziewięćset złotych plus zasiłek - komentuje sprawę jeden z rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Musimy im umożliwić to życie, żeby było tak skonstruowane, żeby dawali z siebie ile mogą, ale mieli tez zapewniony byt - stwierdza Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Adrian mówi, że dzięki szkole potrafiłby samodzielnie funkcjonować, ale potrzebuje pieniędzy na życie, których nie zarobi.

Komisja sejmowa ma już wnioski opozycji o wotum nieufności wobec minister Rafalskiej i Beaty Szydło.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS