"Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentów

30.05.2018 | "Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentów
30.05.2018 | "Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentów
Maciej Knapik | Fakty TVN
30.05.2018 | "Rząd nieodpowiednio zareagował na protest" - twierdzi większość respondentówMaciej Knapik | Fakty TVN

"Rząd powinien dać niepełnosprawnym 500 złotych dodatku". W sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 tak mówi większość. Kiedy zabraknie rodziców, zniknie też comiesięczny zasiłek.

Ani premierowi, ani ministrom pytania o sondaż nie zadaliśmy, bo na konferencjach pytań nie przewidziano. W sondażu Kantar Millward Brown, dla "Faktów" TVN i TVN24 aż sześćdziesiąt dwa procent respondentów uważa, że rząd nie zareagował odpowiednio na protest rodziców. Te wyniki chętnie komentuje opozycja. - To że Kuchciński ich złamał fizycznie, to nie jest zwycięstwo, to jest wstyd i hańba, która przy PiS-ie zostanie - stwierdza Sławomir Neumann, poseł PO Respondentów nie przekonuje ani około stu trzydziestu złotych dodatku, ani zapowiedź łatwiejszego dostępu do lekarzy i rehabilitacji, ani obietnice funduszu solidarnościowego. Rząd nie powiedział, kiedy będą podwyżki świadczeń finansowych. 79 procent badanych w sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 uważa, że niepełnosprawni powinni dostać pięćset złotych dodatku. - Ustawa przyjęta na chybcika. Nawet jeśli intencje rządu są dobre, to nie jest ona w stanie zaspokoić potrzeb tych osób - komentuje Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Z pewnością raziły działania Straży Marszałkowskiej i izolacja na koniec, a także zakazy wstępu dla odwiedzających. Z pewnością źle odebrano szereg wypowiedzi i internetowych wpisów polityków partii rządzącej, które obrażały lub poniżały niepełnosprawnych. Z tym, że dodatki finansowe powinny być wyższe, zgadzają się także politycy PiS-u. - Nie ma możliwości realizowania w każdym momencie każdych postulatów - mówi Bartłomiej Wróblewski z PiS.

"Muszę być pod telefonem 24 godziny na dobę"

Adrian i jego niepracująca matka mieszkają w małym, biednym mieszkaniu w Olsztynie. - Muszę być pod telefonem, jak to mówią, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Czy w szkole, czy w domu, jak coś się stanie, muszę Adriana odbierać i jechać z nim do lekarza - mówi Pani Anna Glinka, mama niepełnosprawnego Adriana. Jemu trudno pisać, trudno czytać, nie chodzi. Nie wiadomo czy znajdzie pracę.

"Pięćset złotych to realna pomoc"

- Jeśli rezygnuje z pracy, dostaje od państwa niecałe półtora tysiąca złotych plus składki zusowskie. Składki to pieniądze wirtualne, nikt ich nie dostaje do reki. Sam niepełnosprawny ma teraz niecałe dziewięćset złotych plus zasiłek - komentuje sprawę jeden z rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Musimy im umożliwić to życie, żeby było tak skonstruowane, żeby dawali z siebie ile mogą, ale mieli tez zapewniony byt - stwierdza Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Adrian mówi, że dzięki szkole potrafiłby samodzielnie funkcjonować, ale potrzebuje pieniędzy na życie, których nie zarobi.

Komisja sejmowa ma już wnioski opozycji o wotum nieufności wobec minister Rafalskiej i Beaty Szydło.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS