"Czy tak właśnie stało się w Smoleńsku?". Pytania zamiast odpowiedzi

10.04.2017 | "Czy tak właśnie stało się w Smoleńsku?". Pytania zamiast odpowiedzi
10.04.2017 | "Czy tak właśnie stało się w Smoleńsku?". Pytania zamiast odpowiedzi
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.04.2017 | "Czy tak właśnie stało się w Smoleńsku?". Pytania zamiast odpowiedziJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Wiele wskazuje na to, że na pokładzie tupolewa doszło do wybuchu bomby termobarycznej - takie są wstępne ustalenia podkomisji smoleńskiej, której przewodzi Wacław Berczyński. Podczas prezentacji był 40 minutowy film, a w nim animacje i wyniki eksperymentów. Nie było pytań i odpowiedzi po prezentacji.

Nie wiadomo jakie parametry wprowadzili twórcy 40-minutowego filmu, który w poniedziałek, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, zaprezentowała podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Na zorganizowanym spotkaniu członkowie podkomisji nie odpowiadali na żadne pytania.

Odpowiedź na pytanie "co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku?" nie pada też na koniec przygotowanej przez przez podkomisję prezentacji. Finał tego filmu jest taki, jak efekty prac zespołu Antoniego Macierewicza - jest mowa o ładunkach termobarycznych, o pogardzie dla Polski i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie co było bezpośrednią przyczyną katastrofy.

- Zaproponowano pewne hipotezy - bardzo stare, od 6 lat propagowane - ale nie podano żadnych dowodów - ocenia prezentację profesor Paweł Artymowicz, fizyk z uniwersytetu w Toronto.

Błędy Rosjan

Komisja Macierewicza - po roku prac - ogłasza to, co ogłosiła już komisja Millera i dwa razy potwierdzała prokuratura. Rosyjscy kontrolerzy popełnili błędy. Twórcy filmu zaprezentowanego w poniedziałek sugerują spisek, ale nie mówią wprost, że ci ludzie są autorami terrorystycznego zamachu.

Zdaniem publicysty lotniczego Michała Setlaka animacja przedstawiona przez podkomisję to "40-minutowy film science fiction". W filmie podkomisji nie ma mowy m.in. o tym, że dane o warunkach w Smoleńsku powinny skłonić załogę do lądowania na innym lotnisku.

Podkomisja Antoniego Macierewicza ostatnie sekundy widzi jednak inaczej. Według jej opisu oddalone o kilkadziesiąt metrów od miejsca katastrofy części samolotu świadczą o wybuchu albo wybuchach, a nie o tym, że ścinając pobliskie drzewa TU-154M mógł zostać uszkodzony.

Lasek: Badanie pod tezę

Antoni Macierewicz przedstawiał wcześniej kilka teorii dotyczących brzozy, w którą miał uderzyć prezydencki tupolew. Twierdził między innymi, że samolot powinien ją ściąć. Później mówił, że prezydencki samolot nawet w nią nie uderzył. Twierdził też, że samolot nie mógł uderzyć w brzozę, bo jeden z jego ekspertów uznał, że drzewo było ścięte kilka dni wcześniej.

Opierając się na makietach i symulacjach, które w filmie nie zostały poparte naukowymi danymi, eksperci Antoniego Macierewicza ustalili swoją wersję dotyczącą brzozy. Członkowie podkomisji przekonują w filmie, że brzozę mogły uszkodzić odpadające szczątki samolotu.

Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych ocenia zaprezentowane wyniki prac podkomisji jako "wirtualne badania". - To jest badanie przeprowadzone przez grupę amatorów. A w zasadzie badanie, które ma potwierdzić z góry założoną tezę - dodaje.

Wacław Berczyński pytany po prezentacji o to dlaczego na końcu filmu pada pytanie, a nie odpowiedź mówi, że podkomisja jeszcze nie skończyła prac.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS