Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu Macierewicza

02.07.2018 | Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu Macierewicza
02.07.2018 | Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu Macierewicza
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.07.2018 | Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu MacierewiczaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Na uroczystości zaprzysiężenia 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nie było ministra Błaszczaka, był za to były minister Macierewicz. I być może właśnie dlatego pułkownik Arkadiusz Mikołajczyk, który do Macierewicza mówił jak do ministra, przestał być dowódcą tej jednostki. Zmian w armii jest dużo więcej - sięgają najwyższych szczebli.

Przy okazji powołania nowego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka, pod adresem odchodzącego dowódcy gen. Leszka Surawskiego padły same pochwały. - Te obowiązki, które na panu generale spoczywały, realizowane były znakomicie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Ciśnie się na usta pytanie: skoro było tak znakomicie, to dlaczego zmiana na stanowisku? Ale pytań i odpowiedzi na uroczystości w Pałacu Prezydenckim nie było.

Pochwały od Macierewicza

Była za to druga uroczystość, na szczeblu ministerialnym, podczas której odwołany szef sztabu gen. Surawski mówił tak: - Postanowiłem zakończyć służbę na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Uznałem, że miarą mojej odpowiedzialności będzie stworzenie warunków do bezkolizyjnej realizacji wyzwań - tłumaczył gen. Surawski. Te słowa więcej mówiły o powodach dymisji.

Gen. Leszek Surawski kojarzył się z najbardziej kolizyjną współpracą prezydenta z Antonim Macierewiczem. Na przykład niespełna rok temu były minister chwalił generała, a ten pochwały przyjmował. Przy okazji Antoni Macierewicz pozwalał sobie na przytyki wobec prezydenta, który nie zgadzał się z jego wizją kierowania wojskiem.

- Chcę serdecznie podziękować panu generałowi Surawskiemu - mówił w listopadzie urzędujący wówczas, a dziś były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Przejął dowodzenie polską armią. Mówię tak troszeczkę awansem, bo formalnie rzecz biorąc, niestety, ciągle jeszcze jedność polskiego dowodzenia nie została w sposób sformalizowany przyjęta. Ta dyskusja ciągle trwa, ale to jest przesądzone - ciągnął.

Szef kontrwywiadu na spotkaniach z wyborcami

Teraz generał Surawski, który był tak chwalony przez Antoniego Macierewicza, odchodzi z armii. Tak jak z ministerstwa odeszli ludzie byłego ministra - w tym były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek, który obecnie towarzyszy Macierewiczowi na spotkaniach z wyborcami.

Antoniemu Macierewiczowi, który nie jest już ministrem, towarzyszy też ochrona - nawet w sądzie. Chociaż jest tylko szefem podkomisji badającej katastrofę lotniczą, to korzysta z ministerialnej limuzyny. Ma też gabinet w ministerialnym kompleksie, a nie w budynku, gdzie pracowali jego poprzednicy na tym stanowisku.

- To ewenement na skalę światową, nie słyszałem o sytuacji dwóch ministrach obrony naraz - komentuje Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej i poseł PO.

Były minister, były dowódca

Pod koniec maja odbyła się uroczystość zaprzysiężenia 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie było na niej ministra Błaszczaka. Dowódca odczytał tylko jego list.

- W ciągu roku udało się stworzyć brygadę, która jest wzorem do naśladowania dla innych - mówił na uroczystości 27 maja ówczesny dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Arkadiusz Mikołajczyk.

Zwracał się także per "panie ministrze" do Antoniego Macierewicza, który był na uroczystości i pozdrawiał "czołem, żołnierze", a żołnierze mu odpowiadali "czołem, panie ministrze".

Dzisiaj płk Mikołajczyk nie jest już dowódcą "wzorowej brygady" - został odwołany przez ministra Błaszczaka. - Trudno jest mi się odnosić do tej decyzji. Przyznam szczerze, że usłyszałem o niej z mediów - mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

"Nie powinien się dziwić"

- Minister Macierewicz zaczął tę swoją służbę od usunięcia portretów wszystkich swoich poprzedników z gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej. Zdaję się, że też wyeliminował i mnie, jako byłego ministra obrony narodowej. Nie powinien się dziwić, że w tej chwili tym samym tropem idzie jego następca - komentuje były prezydent Bronisław Komorowski.

Mariusz Błaszczak przeniósł swój gabinet ministra obrony do innego budynku MON-u w innej części stolicy, niż ten, w którym urzęduje Macierewicz.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS