Wyjątkowy weekend, "samochód po przejściach" i grzybobranie z byłym wicepremierem. Miliony złotych z aukcji na rzecz WOŚP

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowy weekend, "samochód po przejściach" i grzybobranie z byłym wicepremierem. Miliony złotych z aukcji na rzecz WOŚP
Wyjątkowy weekend, "samochód po przejściach" i grzybobranie z byłym wicepremierem. Miliony złotych z aukcji na rzecz WOŚP
Renata Kijowska/Fakty TVN
Wyjątkowy weekend, "samochód po przejściach" i grzybobranie z byłym wicepremierem. Miliony złotych z aukcji na rzecz WOŚPRenata Kijowska/Fakty TVN

W piątek o północy kończą się ostatnie licytacje na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku bank rozbiły wyjątkowy weekend oraz wyremontowane auto z wypadku z Beatą Szydło. W cenie były też suknia Igi Świątek, barierka sprzed Sejmu i grzybobranie z byłym wicepremierem. 

Najsłynniejsze seicento w Polsce z garażu wyjedzie z mocnym uderzeniem, choć to auto po zderzeniu z rządową kolumną Beaty Szydło. - Śladu wypadku już nie nosi, natomiast jest to chyba jedyny samochód w historii motoryzacji, gdzie można w ogłoszeniu z dumną napisać "samochód powypadkowy" i właściwie podnosi to wartość samochodu, a nie zaniża - jest zdania Przemek Szafrański z TVN Turbo. Na aukcji WOŚP darczyńca zapłacił za niego ponad dwieście tysięcy złotych. Bo chociaż Finał WOŚP w 2024 roku przeszedł już do historii, to Orkiestra gra i nadal można brać udział w związanych z nią licytacjach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakończyła się aukcja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na rzecz WOŚP. Kwota przekroczyła 30 tysięcy złotych

Aukcji było ponad 276 tysięcy. Za każdą stoi jakaś historia. Barierka sprzed Sejmu wystawiona na aukcję przez marszałka osiągnęła wartość ponad 41 tysięcy złotych. - Bardzo się cieszę, bo te 40 tysięcy to jest duża kwota. Z tego zła, a to było ewidentne zło, urodziło się dobro - mówi Szymon Hołownia. Taka zamiana się w Orkiestrze często zdarza. - 50 złotych otrzymane w liście od pana, który powiedział "kiedyś wrzuciłem fałszywe 50 złotych, teraz oddaję prawdziwe" - opowiada o jednej z aukcji Jerzy Owsiak.

Owsiak o tym, ile na WOŚP przekazali osadzeni w więzieniach
Owsiak o tym, ile na WOŚP przekazali osadzeni w więzieniachTVN24

Plejada aukcji

W tym roku z aukcji zebrano do piątkowego wieczoru 36,5 miliona złotych. Na szczycie znalazł się weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską za niemal 400 tysięcy złotych. Na drugim miejscu samochód po przejściach. Wysoko także uplasowały się suknia Igi Świątek, którą wylicytowano na ponad 68 tysięcy złotych i spacer po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem za 65 tysięcy. Przyrodnik zaprasza na jesień. - Jesień to jest czas miłości wielkich ssaków, czyli rykowisko, które jest bardzo głośne, plus te ptaki, które szaleją, plus rafa koralowa grzybowa - wyjaśnia Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Głośnik z Sali Kongresowej, otwarcie parady tramwajów, pierwszy spacer po nowej kładce. Sprawdź, ile zapłacono

Grzybobranie z Januszem Piechocińskim lekarz z Wielkopolski wycenił na 10 tysięcy złotych. - W noc przed wyprawą na grzybobranie już nie śpię i przypominają mi się nawet grzyby znalezione 10 czy 20 lat temu. Po drugie, to jest przyjemność rozdawania - zdradza były wicepremier.

Wielka Orkiestra na dawaniu polega, więc jeszcze można dawać i wzmacniać płuca po pandemii. Za zebrane pieniądze WOŚP kupi sprzęt medyczny.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji zapowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby, świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS