"Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"

02.07.2020 | "Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"
02.07.2020 | "Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.07.2020 | "Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Premier namawia do głosowania. Szczególnie tych, którzy mają więcej niż 60 lat. Wirus jest w odwrocie, już nie trzeba się go bać - podkreśla Mateusz Morawiecki i tłumaczy, że koronawirus latem jest słabszy, tak jak grypa. W zrozumieniu tego, po co premier nawołuje, by już się nie bać koronawirusa, pomógł rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.

Sytuacja epidemiczna została opanowana? Nie jest to opinia wirusologa, tylko teza wygłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego, który dodatkowo zachęca też do udziału w wyborach.

Gdyby to była jedna wypowiedź, można byłoby jeszcze uznać, że padła w ferworze kampanijnego wiecu. Ale gdy to samo, a nawet więcej, premier powtórzył kilkukrotnie, to nie ma mowy o tym, że poddał się emocjom chwili, kiedy mówił o koronawirusie, że "jest w odwrocie" i "nie trzeba się go bać".

W zrozumieniu tego, po co premier nawołuje, by już się nie bać koronawirusa, pomógł rzecznik sztabu Andrzeja Dudy. Stwierdził on, że podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich frekwencja w grupie osób w wieku powyżej 60. roku życia była o 10 punktów procentowych niższa niż w październiku 2019 roku podczas wyborów parlamentarnych.

Wynika z tego więc, że w tej konkretnej grupie elektoratu jest jeszcze duża rezerwa osób, które mogłyby zagłosować na Andrzeja Dudę. Adam Bielan mówił nawet o milionie potencjalnych wyborców.

- Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest naprawdę działaniem nieodpowiedzialnym - ocenia Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Nie ma się czego bać?

Według sondażowych danych - zbieranych po wyjściu z lokali wyborczych - podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich część najstarszych wyborców została w domach. W wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 roku głosować poszło ponad sześć milionów wyborców powyżej 60. roku życia. 28 czerwca, pewnie również z powodu obaw o własne zdrowie, spora grupa seniorów nie poszła do lokali - w pierwszej turze wyborów zagłosowało blisko milion wyborców powyżej 60. roku życia mniej. Co potwierdzają badania, ta grupa wiekowa w ogromnej mierze popiera urzędującego prezydenta. Jednocześnie są to osoby, które są najbardziej narażone na powikłania w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

- Nie rozumiem, dlaczego mamy zmieniać postępowanie w odstępie dwutygodniowym, kiedy liczba zachorowań jest na zbliżonym poziomie. Także nie bagatelizujemy tego zagrożenia - apeluje doktor Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń", odnosząc się do słów premiera Morawieckiego

- Myślę, że troszkę pochopnie premier naszego kraju używa takich bardzo optymistycznych słów - dodaje profesor Anna Boroń-Kaczmarska, wirusolog.

Cały czas pojawiają się nowe dane dotyczące potwierdzonych zakażeń w Polsce. Najgorszy w ostatnim okresie był 8 czerwca, kiedy to odnotowano aż 599 nowych przypadków jednej doby. Potem była chwila tak zwanego "wypłaszczenia" a nawet lekkiego spadku. Jednak w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowano łącznie ponad 750 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Trudno zatem dostrzec to, o czym stara się przekonywać premier, który zapewnia, że "nie ma się już czego bać".

- Jeżeli takie słowa zostały wypowiedziane wczoraj, to należy się zapytać o to, w jakich okolicznościach, w jakim kontekście - mówi, pytany o słowa szefa rządu, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Odpowiadając - Mateusz Morawiecki wypowiadał te słowa na wiecach wyborczych w Tomaszowie Lubelskim i w Kraśniku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS