"To jest upadek demokracji. Dlatego, że tak się nie da wybierać prezydenta"

29.04.2020 | "To jest upadek demokracji. Dlatego, że tak się nie da wybierać prezydenta"
29.04.2020 | "To jest upadek demokracji. Dlatego, że tak się nie da wybierać prezydenta"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.04.2020 | "To jest upadek demokracji. Dlatego, że tak się nie da wybierać prezydenta"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Na półtora tygodnia przed zapowiedzianym głosowaniem Polacy wciąż nie wiedzą, jak mieliby głosować. Listonosze też, a w wariancie korespondencyjnym to oni mieliby nam dostarczać wyborcze pakiety. Za granicę nie dostarczą. Termin na złożenie wniosku minął, zanim jeszcze można było z niego skorzystać.

W teorii to listonosze mieliby roznosić wyborcze pakiety. Taki jest przynajmniej plan rządu. Rzeczywistość jest jednak inna.

- Nie mieliśmy od przełożonych żadnych informacji, że będziemy na pewno to nosić. Osobiście się raczej zdecyduję, ale jeśli będziemy mieli to wynieść przez 2-3 dni, to będzie graniczyło z cudem. Nie każdy jest, nie każdy mieszka pod adresem wyborczym - tłumaczy jeden z listonoszy.

Listonosz, podobnie jak dziesiątki z całej Polski, z którymi rozmawiała ekipa "Faktów" TVN w ostatnich dniach, nie chce ujawniać nazwiska i pokazywać twarzy. Obawia się konsekwencji za to, że mówi o swoich obawach. Problemu nie widzą za to władze poczty.

- Z punktu widzenia pracowników poczty to naprawdę nie jest to jakiś szczególnie trudny proces - zapewnia Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Poczty Polskiej.

29 kwietnia, na niespełna 11 dni przed wciąż obowiązującą datą wyborów, Polacy nie wiedzą, jak i czy faktycznie 10 maja po raz pierwszy w historii prezydenta będą wybierać korespondencyjnie.

- To jest upadek demokracji. Dlatego, że tak się nie da wybierać prezydenta - uważa profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Prawnicy podnoszą alarm

Alarmują sędziowie i setki prawników, którzy się podpisali pod apelem do rządzących o przesunięcie daty wyborów. Powód? Sposób, w jaki PiS chce i organizuje wybory ich zdaniem nie dają Polakom gwarancji równości, tajności, transparentności i powszechności.

- Ja nie znam żadnego prawnika, a proszę mi wierzyć, że znam ich wielu, którzy by uznali, że wybory przeprowadzane w taki sposób, jak to zostało obecnie zaplanowane przez rząd, będą wyborami przeprowadzonymi w sposób zgodny z konstytucją - zapewnia prawnik profesor Jacek Giezek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Żeby wybory uznać za powszechne, każdy, kto ma prawo i chce głosować, musi taką gwarancje dostać i tu pojawiają się pytania. Po pierwsze, o skuteczne dostarczenie wszystkich pakietów wyborczych. Po drugie, o terminy zawarte w ustawie, która wciąż nie weszła w życie.

Nie pamięta się również o Polonii, bo wystarczy rzut oka na artykuł 7 ustawy przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość, by dowiedzieć się, że termin na złożenie wniosku o kartę do głosowania dla Polaków przebywających za granicą minął 26 kwietnia przy założeniu, że wybory odbędą się w niedzielę 10 maja.

- Chodzi o to, żeby każdy z nas miał jeden głos, i żeby każdy z nas mógł ten głos wykorzystać w dniu wyborów. A jeżeli ktoś z nas nie będzie mógł tego zrobić, to jest podstawa do tego, żeby te wybory unieważnić - dodaje profesor Matczak.

- Wybory w tym kształcie nie powinny się odbyć - uważa Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Zaskarżył on do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję premiera o tym, że to Poczta Polska ma przygotować wybory korespondencyjne. Adam Bodnar domaga się, by do czasu wyroku wybory nie mogły się w Polsce odbyć.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS