Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostają

10.05.2020 | Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostają
10.05.2020 | Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostają
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.05.2020 | Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostająPaweł Płuska | Fakty TVN

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin znów w roli głównej. Wydał rozporządzenie, by samorządy udostępniły dane wyborców. Wcześniej samorządy odmawiały, bo brakowało podstawy prawnej. Teraz są wątpliwości natury konstytucyjnej.

Minister Jacek Sasin wydał w sobotę rozporządzenie w sprawie przekazania spisów wyborców gminnym obwodowym komisjom wyborczym i operatorowi pocztowemu, czyli Poczcie Polskiej. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają przekazać nasze wrażliwe dane, takie jak imię, nazwisko, PESEL i adres. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie artykułu 15 ustęp 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku.

- Na pewno nasze służby prawne będą analizowały przepis, bo wcześniej mieliśmy trochę inną sytuację, nie było powołania się na podstawę prawną. Dzisiaj natomiast sprytnie Prawo i Sprawiedliwość powołuje się na przepis z ustawy, którą podpisał Andrzej Duda - komentuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Spór o kwestie prawne

Ponad dwa tygodnie temu wielu samorządowców odmówiło przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Niektórzy z nich dostali wezwania mejlem, bez podpisu elektronicznego i bez podanej podstawy prawnej.

- Działamy, poczta działa, na podstawie decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego, który tę decyzję wydał w oparciu o ustawę covidową - powiedział Jacek Sasin 25 kwietnia.

Wicepremier nie dodał tylko, że tamta ustawa dawała określone uprawnienia operatorowi pocztowemu w sytuacji, w której organizuje wybory, ale ustawy, która takie zadanie powierzałaby operatorowi pocztowemu, jeszcze nie było. Teraz już jest, ale pojawił się kolejny problem.

- Problem polega na tym, że zarówno ta ustawa, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie, są sprzeczne z konstytucją, dotyczą procedury wyborczej będącej w toku - przekonuje Adam Kuczyński z organizacji Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Komentarze polityków

Zgodnie z konstytucją, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny, nie można dokonywać "istotnych zmian" w prawie wyborczym w okresie na 6 miesięcy przed wyborami. Stąd znowu takie głośne "nie" części samorządowców.

- Termin wyborów był wyznaczony na dziś. (...) Nie ma nowego terminu, ja w przestępczych działaniach Sasina nie zamierzam uczestniczyć - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Wszelkimi, oczywiście prawnymi, metodami będziemy działać przeciwko ludziom, którzy są chorzy na władzę i wprowadzają w Polsce dyktaturę - twierdzi prezydent Soporu Jacek Karnowski.

- Jeśli politycy opozycji pełniący funkcje w samorządach będą paraliżowali działanie organów państwa, które mają podstawę ustawową, to będzie to oznaczało dla nich konsekwencje prawne i mam nadzieję, że takowe będą wyciągnięte - uważa poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Protest we Wrocławiu

Na rynku we Wrocławiu pojawiły się osoby protestujące przeciwko wykorzystaniu ich danych osobowych w głosowaniu korespondencyjnym, które uważają za niezgodne z konstytucją.

- Wyciekły wzory kart do głosowania - powiedziała jedna z protestujących. - Mając moje dane, łącznie z podpisem, bardzo łatwo jest zrobić fałszywy dowód osobisty, na moje dane ktoś może brać pożyczki - oceniła inna.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS