"Rządzący doprowadzili do rozgardiaszu, do ruiny organizacyjnej państwa polskiego"

07.05.2020 | "Rządzący doprowadzili do rozgardiaszu, do ruiny organizacyjnej państwa polskiego"
07.05.2020 | "Rządzący doprowadzili do rozgardiaszu, do ruiny organizacyjnej państwa polskiego"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
07.05.2020 | "Rządzący doprowadzili do rozgardiaszu, do ruiny organizacyjnej państwa polskiego"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Kto odpowiada za wyborczy chaos i za brak pewności, co dalej? Opozycja mówi o serii skandalicznych działań obozu rządowego bez podstaw prawnych. Obóz rządzący twierdzi, że to wszystko przez opozycję.

Jacek Sasin w czwartek nie zorganizował konferencji prasowej i nie wydał żadnego oświadczenia. A szkoda, bo to on jeszcze w środę rano był tym, który "dociskał" majowe wybory za wszelką cenę, by wieczorem zostać politykiem, który musi przyznać, że wyborów nie będzie.

Jest też tym politykiem, do którego wkrótce może paść wiele trudnych pytań.

- Wnosimy o to, żeby prokuratura oraz Najwyższa Izba Kontroli zbadała kto, kiedy i ile wydał pieniędzy publicznych, pieniędzy suwerena, na organizowanie hucpy wyborczej - mówił w czwartek w Sejmie Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Wnioski do Najwyższej Izby Kontroli i do prokuratury należy traktować także jako zdecydowaną reakcję opozycji na oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, którzy w pierwszym zdaniu obarczyli opozycję odpowiedzialnością za obecną sytuację.

"W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym (...)" - możemy przeczytać w oświadczeniu prezesa PiS i prezesa Porozumienia.

- Opozycja nie pomagała, opozycja nie przedstawiła żadnego konstruktywnego rozwiązania - przekonuje Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. - Odpowiedzialność za to (brak wyborów w terminie - przyp. red.) ponosi polski Senat, marszałek Grodzki - dodaje Marek Ast z PiS.

"Rządzący doprowadzili do rozgardiaszu"

Fakty są jednak takie: to Prawo i Sprawiedliwość, nie konsultując tego z kandydatami, z opozycją ani z nikim innym, zaczęło forsować głosowanie, które miała przeprowadzić Poczta Polska.

To rządząca koalicja przyjęła prawo, które zabraniało Państwowej Komisji Wyborczej organizować wybory, a zaczął je przygotowywać rząd.

W końcu to PiS tak zmieniło prawo, że do czwartkowego poranka nie było żadnych przepisów, które legalnie pozwalałyby przeprowadzić wybory. W jakiejkolwiek formie.

- Próby zrzucania winy za to na opozycję są rzeczywiście już takie humorystyczne, bo przecież gdyby nie ustawy z okresu sprzed miesiąca, to przygotowania wyborcze toczyłyby się jakoś zupełnie normalnie - komentuje doktor Jarosław Flis, politolog i socjolog.

- Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której rządzący doprowadzili do rozgardiaszu, do ruiny organizacyjnej państwa polskiego - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Polskiej.

Opozycja rzeczywiście nie chciała rozmawiać o zmianach w konstytucji, ale chciała i proponowała wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, co z automatu odkładałoby wybory na czas bardziej bezpieczny, albo taki, który przynajmniej pozwoliłby przygotować je względnie bezpiecznie.

W tym samym czasie Prawo i Sprawiedliwość mówiło, że wybory mogą odbyć się wyłącznie w maju i że wszystko się uda.

Wniosek Lewicy do NIK-u to wniosek o sprawdzenie choćby tego, ile rząd wydał pieniędzy na wybory, które się nie odbędą.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS