Hasła "zmiany" i "kroku do przodu". Kandydaci opozycji ruszyli z kampanią

08.02.2020 | Hasła "zmiany" i "kroku do przodu". Kandydaci opozycji ruszyli z kampanią
08.02.2020 | Hasła "zmiany" i "kroku do przodu". Kandydaci opozycji ruszyli z kampanią
Paweł Płuska | Fakty TVN
08.02.2020 | Hasła "zmiany" i "kroku do przodu". Kandydaci opozycji ruszyli z kampaniąPaweł Płuska | Fakty TVN

W pierwszy weekend kampanii wyborczej kandydaci opozycji proszą o wsparcie. Obiecują, że zrobią wszystko, by odbudować w Polsce wspólnotę godności i wolności, w której nikt nie powinien się czuć wykluczony. Mówią, że w kraju zrobiło się duszno i konieczna jest zmiana.

Czasu do wyborów prezydenckich nie pozostało zbyt wiele, więc większość kandydatów opozycji ruszyła w Polskę na spotkania z wyborcami. Liczy się każde spotkanie, uścisk dłoni, każdy podpis pod listą poparcia. Robert Biedroń chce ich zebrać pół miliona (potrzeba co najmniej 100 tys.).

- Jeżeli państwo się podpiszecie, to wybierzecie cywilizację godności. Wybierzecie nowoczesne państwo dobrobytu. Europejską, świecka, równą Polskę. A jeśli się nie podpiszecie, to z dużym prawdopodobieństwem będzie tak, jak było, albo tak, jak jest - mówił Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich.

Wątek "zmiany" pojawiał się w wielu wystąpieniach. Nie tylko podczas Rady Krajowej PO, gdzie Małgorzata Kidawa-Błońska z jednej strony zapowiedziała zmianę, a z drugiej mówiła o swojej wizji prezydentury, Platformy i Polski przyszłości, w której dojdzie do, jak to ujęła, prawdziwej zmiany.

- Musimy myśleć o przyszłości. Musimy myśleć o tym, co przed nami. Musimy wyznaczać sobie cele i plany, ale jednego nie możemy robić: nie możemy się odwracać i nie możemy się cofać. Nawet o pół kroku - zapowiadała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

- Chcielibyśmy w końcu, żeby Polska, żebyśmy jako społeczeństwo zrobili krok do przodu - apelował Robert Biedroń.

"Nieuzasadniony podział"

Motyw "kroku do przodu" to nie jedyne, co łączy kandydatów opozycji. Dość zgodnie wskazywali, że jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoi przed prezydentem, jest zakończenie podziałów w społeczeństwie. Plan rozładowania agresji, która odsuwa ludzi od siebie i niszczy więzi w narodzie.

- Jednym z największych problemów naszego kraju jest zupełnie nieuzasadniony podział, jest zupełnie nieuzasadniony spór. Jest to, że przez trzydzieści lat wybudowaliśmy dom, ale coraz trudniej wielu z nas jest w nim mieszkać - zaznaczył Szymon Hołownia, niezależny kandydat na prezydenta.

- Mam wrażenie, że teraz, w tym naszym polskim domu, jest bardzo duża duchota i stęchlizna - dodała Kidawa-Błońska.

Każdy z kandydatów ma swój pomysł na to, jak ten dom "przewietrzyć". Każdy też zapowiada, że jest gotów ciężko pracować.

"Trzeba się wziąć do roboty"

Jedni mówili o swym doświadczeniu i sile ugrupowań, a inni o własnej energii i braku obaw.

- Posiadanie obaw, czy lękanie się, to jest jedna z najgłupszych rzeczy, jakie w życiu można robić. Trzeba się wziąć do roboty - nawoływał Szymon Hołownia.

Władysław Kosiniak-Kamysz po porannej konferencji w Sejmie też ruszył w teren. Zapowiadał zajęcie się sprawami tylko teoretycznie lokalnymi, które wreszcie powinien dostrzec prezydent. Jednym z postulatów kandydata PSL jest rewitalizacja Łodzi.

- To jest nasze zobowiązanie, które trzeba spłacić. Naszego pokolenia, też polityków, ale nie tylko - tłumaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział powołanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji Łodzi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS