Decydujące godziny dla Zjednoczonej Prawicy? "Mam jakieś dziwne przekonanie, że na końcu nawet Gowin zagłosuje za tymi rozwiązaniami"

06.05.2020 | Decydujące godziny dla Zjednoczonej Prawicy? "Mam jakieś dziwne przekonanie, że na końcu nawet Gowin zagłosuje za tymi rozwiązaniami"
06.05.2020 | Decydujące godziny dla Zjednoczonej Prawicy? "Mam jakieś dziwne przekonanie, że na końcu nawet Gowin zagłosuje za tymi rozwiązaniami"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
06.05.2020 | Decydujące godziny dla Zjednoczonej Prawicy? "Mam jakieś dziwne przekonanie, że na końcu nawet Gowin zagłosuje za tymi rozwiązaniami"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W środę w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej zjawili się premier, marszałkowie, ministrowie i najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy. Jednak już bez Jarosława Gowina. Czwartkowe głosowanie nad ustawą umożliwiającą głosowanie korespondencyjne może pokazać, czy Zjednoczona Prawica przetrwa.

Lista obecności u prezesa Jarosława Kaczyńskiego pokazuje, jakiej wagi było to spotkanie. Na Nowogrodzkiej zjawili się w środę premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier Jacek Sasin, wicemarszałek Senat Stanisław Karczewski, szef MON Mariusz Błaszczak i najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy.

Spotkanie odbyło się na kilkanaście godzin przed głosowaniem, które zdecyduje o tym, czy wybory prezydenckie odbędą się w maju i - co może najważniejsze - czy obóz Zjednoczonej Prawicy nadal stanowi w Sejmie większość.

- Ja cały czas mam jakieś takie dziwne przekonanie, że na końcu nawet Jarosław Gowin zagłosuje za tymi rozwiązaniami, aczkolwiek na końcu nie będzie się uśmiechał - uważa Karol Karski.

Uszczypliwa uwaga europosła Prawa i Sprawiedliwości to nawiązanie do głosowania za ustawą o Sądzie Najwyższym z 2017 roku. Wtedy ustawa została poparta przez Jarosława Gowina, ale lider Porozumienia nie wstał, żeby po wygranym głosowaniu ją oklaskiwać.

Jednak to było trzy lata temu, a jak sytuacja wygląda obecnie? Wtorkowe spotkanie Gowin-Kaczyński zakończyło się brakiem porozumienia.

Teraz PiS stara się przekonać posłów z ugrupowania do poparcia ustawy o wyborach korespondencyjnych. Jednym z nich jest Jacek Żalek, który zapowiada poparcie dla ustawy. Nie on jedyny zagłosuje w kontrze do swojego przewodniczącego. Do głosowania "za" majowymi wyborami namawia też poseł Włodzimierz Tomaszewski oraz Kamil Bortniczuk, który jeszcze zaledwie tydzień temu stał u boku Jarosława Gowina i rozmawiał z opozycją o wszystkich innych scenariuszach poza majowymi wyborami.

Nieoficjalne sygnały, które płyną z kierownictwa PiS-u, na ten moment są wyraźne - prezes PiS-u chce, by głosowanie nad majowymi wyborami się odbyło. Chce tego, choć prawdopodobieństwo, że PiS je przegra, jest bardzo wysokie. Wszystko dlatego, że to głosowanie pokaże Jarosławowi Kaczyńskiemu kto z ludzi Jarosława Gowina jest w opozycji do obozu rządowego.

- Mam nadzieję, że większość Porozumienia zostanie w porozumieniu z rozumem i zagłosuje za podtrzymaniem weta Senatu i wywaleniem tej złej ustawy kopertowej - komentuje poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

Taktyczny triumf w Senacie

We wtorek w Senacie wszystko poszło zgodnie z planem opozycji, a nawet zrealizowano więcej niż plan minimum. Senatorowie opozycyjni wykreślali się z list mówców, co przyspieszyło głosowanie nad sprzeciwem izby wobec majowych wyborów.

Być może właśnie przez to przyspieszenie cześć senatorów PiS w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

W środowy wieczór sprzeciw Senatu ma trafić do Sejmu. W czwartek rano, jak wynika z opublikowanego harmonogramu, mają nad nim głosować posłowie.

Jeśli przez te kilkanaście godzin PiS nie uzbiera większości, to przepisy o korespondencyjnym głosowaniu nie wejdą w życie.

Sprawę komplikuje fakt, że wystarczy, że ktoś nie weźmie udziału w głosowaniu, by układ sił się zmienił. Nad tym też ma pracować PiS, o czym mówią choćby posłowie od Pawła Kukiza, a niedawno mówił o tym nawet wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Nie zawahają się (przedstawiciele obozu władzy – przyp. red.) użyć żadnego narzędzia, żeby władzę po prostu utrzymać - alarmuje Bartosz Arłukowcz, eurodeputowany z list Koalicji Europejskiej.

Przeforsowanie ustawy o głosowaniu pocztą jest cały czas dla Jarosława Kaczyńskiego "planem A". W trakcie środowego spotkania na Nowogrodzkiej - według informacji "Faktów" TVN - rozważano także inne scenariusze.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS