Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwisk

17.10 | Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwiskCezary P. | wikipedia (GNU)

Rozmowy o kandydacie opozycji na prezydenta nieformalnie już się zaczęły. Jako pierwszy głos zabrał Donald Tusk, a wtórował mu Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj mówili o kandydacie, który nie tylko połączy opozycję, ale ma szansę u części wyborców PiS-u.

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Środy Śląskiej.

- To tylko u nas niektórzy krzyczeli, że się tego nie da zrobić i wcześniej przez osiem lat się nie dało, jakoś rozdzielić pieniędzy uczciwie między ludzi - mówił prezydent do zgromadzonych na spotkaniu.

Andrzej Duda jako urzędujący prezydent, który otrzymał już obietnicę poparcia w wyścigu o reelekcję ze strony Prawa i Sprawiedliwości, ma więcej czasu na kampanię niż opozycja, która zajęta jest powyborczymi rozliczeniami.

Choć rozmowy dotyczące prezydenckiej kampanii po stronie opozycji już się rozpoczęły.

Cały czas pojawia się pytanie, czy w wyborach prezydenckich wystartuje były premier Donald Tusk. - Widzimy się (z Tuskiem - przyp. red.) w listopadzie w Zagrzebiu na zjeździe EPP (Europejskiej Partii Ludowej - przyp. red.). Wszystko jest otwarte. Najpierw przedstawimy drogę dojścia do tej kandydatury, a później oczywiście także wskazania personalne, ale to w tej kolejności - tłumaczy Grzegorz Schetyna.

"Racjonalne podejście"

Sam Donald Tusk już w środę mobilizował opozycję do prezydenckiego wyścigu.

- Ja mam dobrą ocenę swojej pracy na rzecz Polski, ale gdybym dowiedział się, że ktoś inny ma większe szanse przekonać tych niezdecydowanych, bym to absolutnie zaakceptował - mówił przewodniczący Rady Europejskiej.

- To jest racjonalne podejście. Nie stawianie siebie na pierwszym miejscu, tylko stawianie sprawy na pierwszym miejscu - ocenia słowa Tuska Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL.

- Rozumiem Donalda Tuska, zgadzam się z nim całkowicie - dodaje Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera dodaje, że należy wystawić takiego kandydata, który już na starcie będzie miał największą szansę na wygraną.

Zdaniem Donalda Tuska idealny kandydat opozycji powinien umieć przekonać tych, którzy głosują na obóz rządzący.

- On wyraźnie powiedział, że warto zastanowić się nad kandydatem, który ma zdolność sięgnięcia po elektorat, który głosował na Andrzeja Dudę. Ja widzę tylko jednego takiego kandydata, który potrafi sięgać po elektorat PiS-owski. To Władysław Kosiniak-Kamysz - twierdzi Michał Kamiński.

Będzie porozumienie?

Lewica ma na razie jednego kandydata na kandydata, ale jeszcze bez partyjnego wsparcia.

- Ja się nie uchylam od trudnej pracy, więc wezmę taką odpowiedzialność - mówi Robert Biedroń pytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich.

W samej Platformie Małgorzata Kidawa-Błońska jest tak samo często wymieniana, jak Rafał Trzaskowski i Donald Tusk.

- Sam Donald Tusk przede wszystkim nie wie, czy wystartuje, więc trudno oceniać jego szanse - mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Dobry parlamentarny wynik PSL-u zwiększa apetyt jego lidera, który nie unikał debat i nie mówi "zastanowię się". Władysław Kosiniak-Kamysz mówi "jestem gotowy" do startu w wyborach prezydenckich, a PSL coraz rzadziej nazywa się nie partią wsi, a partią konserwatywną.

W takiej sytuacji Ludwik Dorn ocenia, że nie "nie będzie żadnego kandydata wszystkich partii opozycyjnych" w wyborach prezydenckich. A w takim układzie najbardziej skutecznym wariantem działań byłoby, gdyby opozycji udało się wynegocjować porozumienie, że przegrani w pierwszej turze poprą kandydata, który w drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Dudą.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cezary P. | wikipedia (GNU)

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN