Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwisk

17.10 | Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwiskCezary P. | wikipedia (GNU)

Rozmowy o kandydacie opozycji na prezydenta nieformalnie już się zaczęły. Jako pierwszy głos zabrał Donald Tusk, a wtórował mu Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj mówili o kandydacie, który nie tylko połączy opozycję, ale ma szansę u części wyborców PiS-u.

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Środy Śląskiej.

- To tylko u nas niektórzy krzyczeli, że się tego nie da zrobić i wcześniej przez osiem lat się nie dało, jakoś rozdzielić pieniędzy uczciwie między ludzi - mówił prezydent do zgromadzonych na spotkaniu.

Andrzej Duda jako urzędujący prezydent, który otrzymał już obietnicę poparcia w wyścigu o reelekcję ze strony Prawa i Sprawiedliwości, ma więcej czasu na kampanię niż opozycja, która zajęta jest powyborczymi rozliczeniami.

Choć rozmowy dotyczące prezydenckiej kampanii po stronie opozycji już się rozpoczęły.

Cały czas pojawia się pytanie, czy w wyborach prezydenckich wystartuje były premier Donald Tusk. - Widzimy się (z Tuskiem - przyp. red.) w listopadzie w Zagrzebiu na zjeździe EPP (Europejskiej Partii Ludowej - przyp. red.). Wszystko jest otwarte. Najpierw przedstawimy drogę dojścia do tej kandydatury, a później oczywiście także wskazania personalne, ale to w tej kolejności - tłumaczy Grzegorz Schetyna.

"Racjonalne podejście"

Sam Donald Tusk już w środę mobilizował opozycję do prezydenckiego wyścigu.

- Ja mam dobrą ocenę swojej pracy na rzecz Polski, ale gdybym dowiedział się, że ktoś inny ma większe szanse przekonać tych niezdecydowanych, bym to absolutnie zaakceptował - mówił przewodniczący Rady Europejskiej.

- To jest racjonalne podejście. Nie stawianie siebie na pierwszym miejscu, tylko stawianie sprawy na pierwszym miejscu - ocenia słowa Tuska Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL.

- Rozumiem Donalda Tuska, zgadzam się z nim całkowicie - dodaje Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera dodaje, że należy wystawić takiego kandydata, który już na starcie będzie miał największą szansę na wygraną.

Zdaniem Donalda Tuska idealny kandydat opozycji powinien umieć przekonać tych, którzy głosują na obóz rządzący.

- On wyraźnie powiedział, że warto zastanowić się nad kandydatem, który ma zdolność sięgnięcia po elektorat, który głosował na Andrzeja Dudę. Ja widzę tylko jednego takiego kandydata, który potrafi sięgać po elektorat PiS-owski. To Władysław Kosiniak-Kamysz - twierdzi Michał Kamiński.

Będzie porozumienie?

Lewica ma na razie jednego kandydata na kandydata, ale jeszcze bez partyjnego wsparcia.

- Ja się nie uchylam od trudnej pracy, więc wezmę taką odpowiedzialność - mówi Robert Biedroń pytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich.

W samej Platformie Małgorzata Kidawa-Błońska jest tak samo często wymieniana, jak Rafał Trzaskowski i Donald Tusk.

- Sam Donald Tusk przede wszystkim nie wie, czy wystartuje, więc trudno oceniać jego szanse - mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Dobry parlamentarny wynik PSL-u zwiększa apetyt jego lidera, który nie unikał debat i nie mówi "zastanowię się". Władysław Kosiniak-Kamysz mówi "jestem gotowy" do startu w wyborach prezydenckich, a PSL coraz rzadziej nazywa się nie partią wsi, a partią konserwatywną.

W takiej sytuacji Ludwik Dorn ocenia, że nie "nie będzie żadnego kandydata wszystkich partii opozycyjnych" w wyborach prezydenckich. A w takim układzie najbardziej skutecznym wariantem działań byłoby, gdyby opozycji udało się wynegocjować porozumienie, że przegrani w pierwszej turze poprą kandydata, który w drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Dudą.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cezary P. | wikipedia (GNU)

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS