Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"

07.11.2019 | Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"
07.11.2019 | Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
07.11.2019 | Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"Maciej Knapik | Fakty TVN

To nie są wielkie konwencje wyborcze robione z rozmachem, muzyką i confetti. Jeszcze nie. To mniejsze spotkania. Czasem w sali gimnastycznej, czasem na rynku. Z reguły w małych i średnich miastach. Andrzej Duda rozpoczął objazd kraju bez wielkiego rozgłosu. Dla niego to już czas kampanii.

Prezydent odwiedził w ostatnim czasie między innymi Jarocin, Biłgoraj, Zakopane, Środę Śląską i Skierniewice. Trwa objazd Andrzeja Dudy po małych i średnich miejscowościach. Nie znajdziemy w jego kalendarzu spotkań z mieszkańcami Warszawy czy Poznania, bo prezydent celuje w elektorat na prowincji.

Przemówienia Andrzeja Dudy mają podobny schemat. Najpierw prezydent mówi, że miejscowość, którą właśnie odwiedza, jest polska, zasłużona w walce o Ojczyznę, o wielkich tradycjach patriotycznych.

Andrzej Duda przekonuje słuchaczy, że ich historia i oni sami są absolutnie wyjątkowi, że zasługują na szacunek. Potem prezydent chwali siebie i PiS za rządowe programy, z Rodziną 500 plus na czele.

I to zasadniczo tyle. W każdej miejscowości to samo. Nie ma żadnej skomplikowanej taktyki, jest po prostu aktywność.

Opozycja nie ma nawet kandydata

- Jeżeli chodzi o liczbę spotkań, to nasz kandydat będzie aktywniejszy od prezydenta Dudy - zapewnia poseł PO Marcin Kierwiński.

Czy to oznacza, że spotkania, które odbył Andrzej Duda, nie mają większego znaczenia? - Jeśli byłby konkurs na stand-uppera to może, ale myślę, że tymi wystąpieniami to w kilku miejscach mógł sobie tylko zaszkodzić - uważa poseł PO Borys Budka.

Koalicja Obywatelska nawet nie wyznaczyła jeszcze kandydata. Podobnie Lewica.

- Najpierw parlament. Po parlamencie zajmiemy się sprawą kandydata - przekonuje lider SLD Włodzimierz Czarzasty. - W przyszłym tygodniu przyjmiemy tryb wyłaniania kandydata i przedstawimy cały terminarz - dodaje.

Lewica ciągle świętuje powrót do Sejmu, skupiając się na urządzaniu gabinetów i udziale w parlamentarnych układankach personalnych.

Jasno na opozycji określił się tylko Władysław Kosiniak-Kamysz - on chce kandydować na prezydenta.

- Wybory zaczną się tak naprawdę za kilka miesięcy, kiedy będzie ogłoszona kampania wyborcza - uspokaja poseł PO Jan Grabiec.

Aktywność Andrzeja Dudy

Opozycja wyraźnie jest zdania, że szczególny wysiłek na pół roku przed wyborami jest bezcelowy.

Warto jednak przypomnieć, jak wyglądało to pięć lat temu.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w 2015 roku odbyła się 10 maja. W przyszłym roku będzie to zbliżona data. Kandydatura Andrzeja Dudy została ogłoszona 11 listopada 2014 roku, ale jeszcze wiele tygodni wcześniej, w trakcie trwającej wówczas kampanii samorządowej, Andrzej Duda był obecny niemal wszędzie.

Teraz - w analogicznym okresie - Andrzej Duda jest tak samo aktywny. Dodatkowo prezydent składa kolejne obietnice - na przykład widzom Telewizji Trwam, że jeśli na jego biurko trafi ustawa "likwidująca przesłankę eugeniczną" do aborcji, to on ją podpisze.

Ze strony opozycji słyszymy, że w przyszłorocznych wyborach los Andrzeja Dudy potoczy się inaczej.

- On przez cztery lata całkowicie stracił wiarygodność i tyle - twierdzi posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska. A może Andrzej Duda wygra w pierwszej turze? - Nie wygra - uspokaja.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji zapowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby, świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS