Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"

07.11.2019 | Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"
07.11.2019 | Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
07.11.2019 | Objazd prezydenta po małych i średnich miastach. "Nasz kandydat będzie aktywniejszy"Maciej Knapik | Fakty TVN

To nie są wielkie konwencje wyborcze robione z rozmachem, muzyką i confetti. Jeszcze nie. To mniejsze spotkania. Czasem w sali gimnastycznej, czasem na rynku. Z reguły w małych i średnich miastach. Andrzej Duda rozpoczął objazd kraju bez wielkiego rozgłosu. Dla niego to już czas kampanii.

Prezydent odwiedził w ostatnim czasie między innymi Jarocin, Biłgoraj, Zakopane, Środę Śląską i Skierniewice. Trwa objazd Andrzeja Dudy po małych i średnich miejscowościach. Nie znajdziemy w jego kalendarzu spotkań z mieszkańcami Warszawy czy Poznania, bo prezydent celuje w elektorat na prowincji.

Przemówienia Andrzeja Dudy mają podobny schemat. Najpierw prezydent mówi, że miejscowość, którą właśnie odwiedza, jest polska, zasłużona w walce o Ojczyznę, o wielkich tradycjach patriotycznych.

Andrzej Duda przekonuje słuchaczy, że ich historia i oni sami są absolutnie wyjątkowi, że zasługują na szacunek. Potem prezydent chwali siebie i PiS za rządowe programy, z Rodziną 500 plus na czele.

I to zasadniczo tyle. W każdej miejscowości to samo. Nie ma żadnej skomplikowanej taktyki, jest po prostu aktywność.

Opozycja nie ma nawet kandydata

- Jeżeli chodzi o liczbę spotkań, to nasz kandydat będzie aktywniejszy od prezydenta Dudy - zapewnia poseł PO Marcin Kierwiński.

Czy to oznacza, że spotkania, które odbył Andrzej Duda, nie mają większego znaczenia? - Jeśli byłby konkurs na stand-uppera to może, ale myślę, że tymi wystąpieniami to w kilku miejscach mógł sobie tylko zaszkodzić - uważa poseł PO Borys Budka.

Koalicja Obywatelska nawet nie wyznaczyła jeszcze kandydata. Podobnie Lewica.

- Najpierw parlament. Po parlamencie zajmiemy się sprawą kandydata - przekonuje lider SLD Włodzimierz Czarzasty. - W przyszłym tygodniu przyjmiemy tryb wyłaniania kandydata i przedstawimy cały terminarz - dodaje.

Lewica ciągle świętuje powrót do Sejmu, skupiając się na urządzaniu gabinetów i udziale w parlamentarnych układankach personalnych.

Jasno na opozycji określił się tylko Władysław Kosiniak-Kamysz - on chce kandydować na prezydenta.

- Wybory zaczną się tak naprawdę za kilka miesięcy, kiedy będzie ogłoszona kampania wyborcza - uspokaja poseł PO Jan Grabiec.

Aktywność Andrzeja Dudy

Opozycja wyraźnie jest zdania, że szczególny wysiłek na pół roku przed wyborami jest bezcelowy.

Warto jednak przypomnieć, jak wyglądało to pięć lat temu.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w 2015 roku odbyła się 10 maja. W przyszłym roku będzie to zbliżona data. Kandydatura Andrzeja Dudy została ogłoszona 11 listopada 2014 roku, ale jeszcze wiele tygodni wcześniej, w trakcie trwającej wówczas kampanii samorządowej, Andrzej Duda był obecny niemal wszędzie.

Teraz - w analogicznym okresie - Andrzej Duda jest tak samo aktywny. Dodatkowo prezydent składa kolejne obietnice - na przykład widzom Telewizji Trwam, że jeśli na jego biurko trafi ustawa "likwidująca przesłankę eugeniczną" do aborcji, to on ją podpisze.

Ze strony opozycji słyszymy, że w przyszłorocznych wyborach los Andrzeja Dudy potoczy się inaczej.

- On przez cztery lata całkowicie stracił wiarygodność i tyle - twierdzi posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska. A może Andrzej Duda wygra w pierwszej turze? - Nie wygra - uspokaja.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS