PiS ogłasza kandydatów, opozycja negocjuje. Ostateczny kształt list zapowiadany na poniedziałek

16.08.2019 | PiS ogłasza kandydatów, opozycja negocjuje. Ostateczny kształt list ma być w poniedziałek
16.08.2019 | PiS ogłasza kandydatów, opozycja negocjuje. Ostateczny kształt list ma być w poniedziałek
Arleta Zaleska | Fakty TVN
16.08.2019 | PiS ogłasza kandydatów, opozycja negocjuje. Ostateczny kształt list ma być w poniedziałekArleta Zaleska | Fakty TVN

PiS pokazało swoje listy wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu, a na nich swoich kandydatów. Wiadomo już, kto i gdzie startuje, i z kim będzie walczył. Kaczyński ze Schetyną w Warszawie, Ziobro z Sienkiewiczem w Kielcach, Gliński z Zimochem w Łodzi. Opozycja wciąż negocjuje. Efekt rozmów mamy poznać w poniedziałek.

Oficjalne ogłoszenie list wyborczych politycy PiS-u mają już za sobą. To oni, wyprzedzając opozycję, pokazali w piątek ponad 900 nazwisk kandydatów do Sejmu i 100 nazwisk kandydatów do Senatu.

- To są całe listy, z którymi wyruszamy do boju - mówił w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

W tym samym czasie, gdy w siedzibie PiS-u przy Nowogrodzkiej prezentowano listy, w Gdańsku Lech Wałęsa i byli opozycjoniści z czasów PRL-u, ale też kandydaci i przedstawiciele partii opozycyjnych, podpisywali deklarację.

Pomorska Deklaracja Obrony Demokracji to zapowiedź sygnatariuszy, że będą współpracować w kampanii wyborczej i w sprawie kontroli wyborów na Pomorzu. - Jeśli chcecie Polskę uratować, to bierzmy się do roboty. Jak najszybciej musimy ich rozliczyć i odstawić - zwrócił się do polityków opozycji były prezydent Lech Wałęsa.

Spory w koalicji

Na wyborczej mapie Koalicji Europejskiej to właśnie Gdańsk stał się jednym z ostatnich punktów spornych. Według nieoficjalnych informacji walka o lidera listy wciąż toczy się między dwójką posłów PO: Agnieszką Pomaską i Sławomirem Neumannem. Na dziś numerem jeden jest Neuman. Ostateczna decyzja ma zapaść w poniedziałek.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PO może przesunąć się z pierwszego miejsca na trzecie, jeśli "jedynkę" dostanie Agnieszka Pomaska. On sam nie chciał w piątek komentować takiej możliwości. Drugie miejsce - to już pewne - przypadło Jarosławowi Wałęsie.

Radomir Szumełda, znany działacz Komitetu Obrony Demokracji, nie przyjął z rąk szefa pomorskiej PO oferty startu z ósmego miejsca w okręgu gdyńsko-słupskim. - Jest dla mnie nie do zaakceptowania - stwierdził. - Ja ją trochę traktuję jak ocenę działalności KOD-u na Pomorzu przez 4 lata i ja się z nią nie mogę zgodzić - tak potraktował tę ofertę Szumełda.

Byli posłowie PiS u boku Schetyny

Do polityki już oficjalnie wraca duet Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz. Obaj to byli posłowie PiS-u, którzy 9 lat temu byli odpowiedzialni za kampanię prezydencką Jarosława Kaczyńskiego. W nadchodzących wyborach o miejsce w Sejmie powalczą z kandydatami PiS-u.

Paweł Poncyljusz ma być "jedynką" w Rzeszowie, gdzie zmierzy się z Krzysztofem Sobolewskim. Paweł Kowal ma być "jedynką" w Krakowie, gdzie zmierzy się z Małgorzatą Wasserman.

- Nie widzę tu żadnego dysonansu. Zmienił się PiS. Jestem rozczarowany, zachowując sympatię do osób, jestem rozczarowany ich polityką, dlatego tu jestem - tłumaczy Paweł Kowal. - Koalicja Obywatelska wydaje mi się tak szerokim zbiorem, że nawet poglądy takiego konserwatysty jak ja się w nim zmieszczą - dodaje Paweł Poncyljusz.

Kwestia wspólnych list do Senatu

W siedzibie Platformy Obywatelskiej w Warszawie w piątek ponownie spotkali się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, samorządowców i Lewicy, by zdecydować, czy wystartują oni wszyscy ze wspólnych list do Senatu.

- Nie wyjdziemy stąd z takim przeświadczeniem, że PO weźmie wszystko, a Lewica wyjdzie z niczym, więc idziemy w dobrych nastrojach, ale z twardym stanowiskiem negocjacyjnym, po to, żeby swoje wywalczyć - powiedział przed spotkaniem Krzysztof Gawkowski, kandydat Lewicy do Sejmu.

Ostatecznie nazwiska stu kandydatów opozycji do Senatu mamy poznać w poniedziałek.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS