Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderów

17.10 | Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderówtvn24

Podobno nie chodzi o stanowiska, bo ważna jest Polska. Złośliwi dodają: "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry". W politycznej kuchni po wyborach jest coraz goręcej. Najgoręcej w dwóch gabinetach - Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny.

- Ambicje osobiste są bez znaczenia, życie jest krótkie, liczą się wartości, Polska. To jest najważniejsze. A my jesteśmy przyjaciółmi, rozmawiamy - w ten sposób Zbigniew Ziobro opisuje publicznie swoje negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim.

Szefowi Solidarnej Polski nie udało się uniknąć lekkiego uśmiechu na twarzy, gdy mówił, że "tu nie chodzi o stanowiska". Zwłaszcza, że elementem gry o wpływy i stanowiska jest na przykład wywiad Patryka Jakiego, bliskiego współpracownika Ziobry. Wywiad, w którym pada jasna deklaracja, że to prezes PiS-u powinien być premierem, a nie Mateusz Morawiecki.

"Przed nami, mówiąc oględnie, nie najłatwiejszy czas i dlatego dla dobra sprawy musimy podejmować przemyślane i optymalne decyzje" - uważa Patryk Jaki, eurodeputowany z list PiS-u.

- Dzisiaj decyzja jest taka, że premierem jest Mateusz Morawiecki - zapewnia Joachim Brudziński, eurodeputowany PiS.

Gra z ambitnym koalicjantem to dziś największy problem Jarosława Kaczyńskiego, bo walka o przejęcie kontroli nad Senatem wydaje się być dla rządzącej partii przegrana. Co najmniej dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej odmówiło już przejścia na stronę PiS-u, choć Prawo i Sprawiedliwość już nawet nie ukrywa, że kusi. - Moje drzwi do gabinetu były otwarte przez całą kadencję. Ja nie zamykam tych drzwi. Jeśli ktoś chce ze mną rozmawiać, one były, są i będą zawsze otwarte - przekonuje Stanisław Karczewski, obecny marszałek Senatu.

- Musiałby do końca życia żyć z piętnem, tego że poszedł na brudny układ - tak o senatorze, który ewentualnie dałbym się na mówić na transfer do PiS-u wypowiada się Bogdan Klich, senator i były minister obrony narodowej.

- To kuszenie z różnych stron będzie, ale ja o swoich senatorów jestem bardzo spokojny - zapewnia z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Kto marszałkiem?

W środę Grzegorz Schetyna wycofał się z forsowania na marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

- Nie może być tak, że ten scenariusz będzie pisał sam Grzegorz Schetyna, bo - jak widać szanowni państwo - ostatnio nie najlepiej wychodzi mu pisanie scenariuszy - mówi Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Grzegorz Schetyna poinformował również, że funkcja marszałka Senatu zostanie uzgodniona przez wszystkich partnerów. Do czasu, kiedy stanowisko marszałka Senatu nie zostanie uzgodnione, nie będzie powyborczego rozliczenia w partii Grzegorza Schetyny.

Przynajmniej na jakiś czas, bo politycy tej partii używają określania "trójskok", gdy mówią o kalendarzu działań.

Najpierw w porozumieniu z całą opozycją ma nastąpić przejęcie kontroli nad Senatem. Potem Koalicja Obywatelska ma wybrać szefa klubu parlamentarnego, a w końcu mają nastąpić wybory szefa Platformy. Na razie aktualną datą jest styczeń.

- Jesteśmy parę dni po wyborach. Na razie najważniejszym priorytetem jest dobre ułożenie klubu senackiego - tłumaczy Małgorzata Kidawa-Błońska, która w kampanii była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Problem, o którym po cichu mówią nawet wewnętrzni przeciwnicy Schetyny, polega głównie na braku oczywistej alternatywy. Choć w partii kipi, to nie ma tu oczywistego następcy dla obecnego przewodniczącego. Jest kilka wariantów.

Giełda nazwisk

Tak zwani "młodzi" jako szefa widzieliby Borysa Budkę lub Sławomira Nitrasa. Są zwolennicy ewolucji, którzy forsują na następce Schetyny Małgorzatę Kidawę Błońską. Czwartą osobą, która miała by przejąć po Grzegorzu Schetynie schedę, jest Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy. Mówi się również o Bogdanie Zdrojewskim, który uchodzi za głównego krytyka obecnego przewodniczącego Platformy.

- Bardzo wielu parlamentarzystów i parlamentarzystek zachęca mnie do takiej decyzji. Oczywiście, rozważam start w tych wyborach - mówi o ewentualnej walce o stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Grzegorz Schetyna skupia się na razie na Senacie. Na piątek zwołał do Warszawy wszystkich nowych senatorów Platformy. Rozmowy z PSL-em i Lewicą o kandydacie na marszałka mają ruszyć po weekendzie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS