Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"

13.08.2019 | Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"
13.08.2019 | Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
13.08.2019 | Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wielki znak zapytania w nadchodzących wyborach parlamentarnych - czy Lewica i Koalicja Obywatelska będą miały wspólne listy do Senatu? To nie jest pewne w sytuacji, kiedy politycy Lewicy oskarżają polityków PO o brak dialogu w tej sprawie.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz to jeden z polityków odpowiedzialnych za kuluarowe negocjacje w sprawie wspólnych list do Senatu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. - Senat jest ważny w sytuacji, gdy nie można mieć większości w całym parlamencie - podkreśla.

Jak wynika z naszych informacji, prezydenci Gliwic i Sopotu, Zygmunt Frankiewicz i Jacek Karnowski, w środę w samo południe będą rozmawiać z przedstawicielami Lewicy o wspólnych kandydatach opozycji do Senatu. Ze strony Lewicy w rozmowach mają wziąć udział Marek Balt i Krzysztof Gawkowski.

- Jeżeli Platforma jest otwarta, to będzie porozumienie, jeśli to ściema i taka gra wstępna, to tego porozumienia nie będzie, a Lewica wystawi swoich kandydatów do Senatu - kwituje Krzysztof Gawkowski z Wiosny.

- Nie reprezentuję Koalicji Obywatelskiej i nie mogę się za nią wypowiadać. Ja organizuję osoby z grona samorządu i zachęcam ich do udziału w tych wyborach, dlatego że one będą krytyczne - podkreśla jednak Zygmunt Frankiewicz.

Jeden kandydat zamiast kilku

Uzgodnienia między samorządowcami, ludźmi Grzegorza Schetyny, ludźmi Władysława Kosiniaka-Kamysza i przedstawicielami Lewicy dotyczą tego, żeby w jednym okręgu wystartował jeden kandydat opozycji, zamiast na przykład trzech kandydatów opozycji. Takie porozumienie ma dać im szansę na większość w Senacie.

Ale to tylko teoria. Problemem jest polityczna rzeczywistość. - Problemem jest to, że nie ma dialogu z drugiej strony - uważa Robert Biedroń, lider Wiosny. - Platforma Obywatelska i Grzegorz Schetyna udają, że ich nie ma, że nic nie widzą, nic nie słyszą, nic nie mówią, i to jest największy problem dzisiejszej opozycji, i to doprowadzi do katastrofy, w której wygra Prawo i Sprawiedliwość - dodaje.

- Nie no, jesteśmy umówieni od poniedziałku rano na spotkanie z Lewicą. Trochę nie rozumiem tych deklaracji publicznych, one może są wyrazem zniecierpliwienia czy taktyki negocjacyjnej - odpowiada na te zarzuty rzecznik prasowy PO Jan Grabiec.

Nie ma decyzji, a czas ucieka

W kontekście tych słownych przepychanek polityków opozycji ważny jest fakt, że do wyborów pozostały jedynie dwa miesiące. Wyborów, o których opozycja mówi, że to będą najważniejsze wybory od 30 lat.

- Lewica cały czas czekała na kontakt. Okazało się wczoraj, po konferencji, że jest kontakt. No to dobrze, to znaczy, że jesteśmy w stanie się porozumieć. Liczę na to, że będzie mądrość, a nie chęć okiwania kogoś przez kogoś - komentuje Krzysztof Gawkowski.

- Nie chcemy bratobójczej walki na opozycji, ale jeszcze chwila na te rozmowy jest potrzebna. Wiadomo, że każda z partii po stronie opozycji ma swoje aspiracje - twierdzi poseł PO Marcin Kierwiński.

- Oni by chcieli mieć znacznie więcej niż to wynika z sił - mówi jednak o Lewicy szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Lewica w obecnej kadencji Senatu nie ma żadnego przedstawiciela. Tyle, że już sam start ich kandydata - co pokazały wybory w 2015 roku - w walce o miejsce w Senacie może odebrać głosy, a w konsekwencji zwycięstwo kandydatowi Platformy Obywatelskiej.

- Gdyby nie było kontrkandydatów, to zamiast trzydziestu paru byłoby ponad pięćdziesięciu senatorów reprezentujących obecną opozycję - podkreśla Katarzyna Lubnauer.

Pełne listy do Senatu i decyzja - razem czy osobno - mają być znane do końca tygodnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS