Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"

13.08.2019 | Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"
13.08.2019 | Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
13.08.2019 | Co z wspólnym startem do Senatu? "Problemem jest to, że nie ma dialogu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wielki znak zapytania w nadchodzących wyborach parlamentarnych - czy Lewica i Koalicja Obywatelska będą miały wspólne listy do Senatu? To nie jest pewne w sytuacji, kiedy politycy Lewicy oskarżają polityków PO o brak dialogu w tej sprawie.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz to jeden z polityków odpowiedzialnych za kuluarowe negocjacje w sprawie wspólnych list do Senatu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. - Senat jest ważny w sytuacji, gdy nie można mieć większości w całym parlamencie - podkreśla.

Jak wynika z naszych informacji, prezydenci Gliwic i Sopotu, Zygmunt Frankiewicz i Jacek Karnowski, w środę w samo południe będą rozmawiać z przedstawicielami Lewicy o wspólnych kandydatach opozycji do Senatu. Ze strony Lewicy w rozmowach mają wziąć udział Marek Balt i Krzysztof Gawkowski.

- Jeżeli Platforma jest otwarta, to będzie porozumienie, jeśli to ściema i taka gra wstępna, to tego porozumienia nie będzie, a Lewica wystawi swoich kandydatów do Senatu - kwituje Krzysztof Gawkowski z Wiosny.

- Nie reprezentuję Koalicji Obywatelskiej i nie mogę się za nią wypowiadać. Ja organizuję osoby z grona samorządu i zachęcam ich do udziału w tych wyborach, dlatego że one będą krytyczne - podkreśla jednak Zygmunt Frankiewicz.

Jeden kandydat zamiast kilku

Uzgodnienia między samorządowcami, ludźmi Grzegorza Schetyny, ludźmi Władysława Kosiniaka-Kamysza i przedstawicielami Lewicy dotyczą tego, żeby w jednym okręgu wystartował jeden kandydat opozycji, zamiast na przykład trzech kandydatów opozycji. Takie porozumienie ma dać im szansę na większość w Senacie.

Ale to tylko teoria. Problemem jest polityczna rzeczywistość. - Problemem jest to, że nie ma dialogu z drugiej strony - uważa Robert Biedroń, lider Wiosny. - Platforma Obywatelska i Grzegorz Schetyna udają, że ich nie ma, że nic nie widzą, nic nie słyszą, nic nie mówią, i to jest największy problem dzisiejszej opozycji, i to doprowadzi do katastrofy, w której wygra Prawo i Sprawiedliwość - dodaje.

- Nie no, jesteśmy umówieni od poniedziałku rano na spotkanie z Lewicą. Trochę nie rozumiem tych deklaracji publicznych, one może są wyrazem zniecierpliwienia czy taktyki negocjacyjnej - odpowiada na te zarzuty rzecznik prasowy PO Jan Grabiec.

Nie ma decyzji, a czas ucieka

W kontekście tych słownych przepychanek polityków opozycji ważny jest fakt, że do wyborów pozostały jedynie dwa miesiące. Wyborów, o których opozycja mówi, że to będą najważniejsze wybory od 30 lat.

- Lewica cały czas czekała na kontakt. Okazało się wczoraj, po konferencji, że jest kontakt. No to dobrze, to znaczy, że jesteśmy w stanie się porozumieć. Liczę na to, że będzie mądrość, a nie chęć okiwania kogoś przez kogoś - komentuje Krzysztof Gawkowski.

- Nie chcemy bratobójczej walki na opozycji, ale jeszcze chwila na te rozmowy jest potrzebna. Wiadomo, że każda z partii po stronie opozycji ma swoje aspiracje - twierdzi poseł PO Marcin Kierwiński.

- Oni by chcieli mieć znacznie więcej niż to wynika z sił - mówi jednak o Lewicy szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Lewica w obecnej kadencji Senatu nie ma żadnego przedstawiciela. Tyle, że już sam start ich kandydata - co pokazały wybory w 2015 roku - w walce o miejsce w Senacie może odebrać głosy, a w konsekwencji zwycięstwo kandydatowi Platformy Obywatelskiej.

- Gdyby nie było kontrkandydatów, to zamiast trzydziestu paru byłoby ponad pięćdziesięciu senatorów reprezentujących obecną opozycję - podkreśla Katarzyna Lubnauer.

Pełne listy do Senatu i decyzja - razem czy osobno - mają być znane do końca tygodnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to już oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS