Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"

20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Czy żądanie ścigania pedofili w sutannach to atak na Kościół? Nie, to obrona dzieci. Jednak po filmie braci Sekielskich część polityków przekonywała, że trzeba bronić wiary. Jaki jest stosunek startujących w wyborach partii nie do wiary, nie do Boga, ale do instytucji Kościoła?

W kraju, w którym według GUS-u większość mieszkańców deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, stosunek do Kościoła staje się punktem odniesienia w kampanii wyborczej. Zrozumiał to dokładnie Jarosław Kaczyński, gdy po filmie o pedofilii wśród księży postanowił bronić Kościoła na finiszu kampanii europejskiej. Wygrał, bo do głosowania poszło wielu Polaków o konserwatywnych poglądach, którzy uwierzyli w zagrożenie ich wiary i tradycji.

- To, co robi PiS, to jest jego polityczna deklaracja. Natomiast Kościół nie powinien zbyt pochopnie tego, że tak powiem, łatwo kupować - mówi ksiądz profesor Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lewica i PiS reprezentują dwie skrajne postawy wobec Kościoła. - My chcemy po prostu, żeby Kościół traktowany był tak, jak każda inna organizacja pozarządowa - tłumaczy Adrian Zandberg, kandydat KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu.

Lewica domaga się renegocjacji konkordatu, całkowicie świeckiego państwa, w tym likwidacji religii w szkołach i aborcji na życzenie do 12 tygodnia. Z żadnym z tych postulatów nie zgadza się PiS. - Nie da się polskości od chrześcijaństwa, nawet katolicyzmu, oddzielić w wymiarze kulturowym - twierdzi Marcin Horała, kandydat PiS do Sejmu.

Wykładnię misji Kościoła, PiS zapisało bardzo dokładnie w programie wyborczym, zgodnie z którym Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej, a także odegrał i odgrywa w Polsce wyjątkową rolę, odmienną niż w historii innych narodów, bo nie tylko narodowotwórczą i cywilizacyjną, ale również ochronną.

Prawo i Sprawiedliwość jest również zdania, że nauka Kościoła jest silnie połączona z polskim patriotyzmem i tradycją, co wpływa na budowę tożsamości politycznej narodu. PiS uważa dodatkowo, że trzeba podtrzymać specyficzny status Kościoła, bo jest on wyjątkowo ważny.

- Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła. Musi wiedzieć, że poza nim jest, jeszcze raz to powtarzam, nihilizm - mówił 7 września Jarosław Kaczyński.

- Ja znam bardzo wielu ludzi, którzy się do Kościoła nie przyznają, a którzy reprezentują wysoki poziom moralny - przekonuje ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Państwa wyznaniowe źle kończą

Polacy nie są aż tak skrajni, by dać Kościołowi wszystko, albo wszystko zabrać.

- Państwa muszą pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

- Mamy emocje skrajne po lewej i po prawej stronie, i mało miejsca zostaje na ten środek - uważa Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

W tym środku chce być właśnie Koalicja Obywatelska. Stąd na jej listach konserwatywni Joanna Fabisiak i Ireneusz Raś i lewicowa Barbara Nowacka.

- Koalicja ma to do siebie, że dopuszczamy różne poglądy - mówi Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, która dodaje, że panuje zgodność co do tego, że sprawy wiary i sprawy państwa są sprawami zupełnie oddzielnymi.

Koalicja jest za utrzymaniem konkordatu, rozdziałem Kościoła od państwa, wprowadzeniem in vitro i utrzymaniem aktualnego kompromisu aborcyjnego. - W przyszłości będziemy mogli rozmawiać, jak to zrobić, żeby ta ustawa stanowiła standardy europejskie, ale na razie mamy prawo, więc niech to prawo będzie egzekwowane - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

W programie KO nie ma słowa o Kościele. Wyraźnie widać, że Koalicja chce unikać dyskusji światopoglądowych. Grzegorz Schetyna zapowiedział otwarcie, że na debatę o tematyce państwo-Kościół Koalicja Obywatelska jest gotowa po 13 października, czyli po wyborach.

Teraz mają być ważne deklaracje programowe. Jednak wybory europejskie PiS wygrało, bo z pomocą wielu duchownych postawiło na zagrożenia, które rzekomo mają wykorzeniać wiarę i polskość.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS