Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"

20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Czy żądanie ścigania pedofili w sutannach to atak na Kościół? Nie, to obrona dzieci. Jednak po filmie braci Sekielskich część polityków przekonywała, że trzeba bronić wiary. Jaki jest stosunek startujących w wyborach partii nie do wiary, nie do Boga, ale do instytucji Kościoła?

W kraju, w którym według GUS-u większość mieszkańców deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, stosunek do Kościoła staje się punktem odniesienia w kampanii wyborczej. Zrozumiał to dokładnie Jarosław Kaczyński, gdy po filmie o pedofilii wśród księży postanowił bronić Kościoła na finiszu kampanii europejskiej. Wygrał, bo do głosowania poszło wielu Polaków o konserwatywnych poglądach, którzy uwierzyli w zagrożenie ich wiary i tradycji.

- To, co robi PiS, to jest jego polityczna deklaracja. Natomiast Kościół nie powinien zbyt pochopnie tego, że tak powiem, łatwo kupować - mówi ksiądz profesor Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lewica i PiS reprezentują dwie skrajne postawy wobec Kościoła. - My chcemy po prostu, żeby Kościół traktowany był tak, jak każda inna organizacja pozarządowa - tłumaczy Adrian Zandberg, kandydat KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu.

Lewica domaga się renegocjacji konkordatu, całkowicie świeckiego państwa, w tym likwidacji religii w szkołach i aborcji na życzenie do 12 tygodnia. Z żadnym z tych postulatów nie zgadza się PiS. - Nie da się polskości od chrześcijaństwa, nawet katolicyzmu, oddzielić w wymiarze kulturowym - twierdzi Marcin Horała, kandydat PiS do Sejmu.

Wykładnię misji Kościoła, PiS zapisało bardzo dokładnie w programie wyborczym, zgodnie z którym Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej, a także odegrał i odgrywa w Polsce wyjątkową rolę, odmienną niż w historii innych narodów, bo nie tylko narodowotwórczą i cywilizacyjną, ale również ochronną.

Prawo i Sprawiedliwość jest również zdania, że nauka Kościoła jest silnie połączona z polskim patriotyzmem i tradycją, co wpływa na budowę tożsamości politycznej narodu. PiS uważa dodatkowo, że trzeba podtrzymać specyficzny status Kościoła, bo jest on wyjątkowo ważny.

- Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła. Musi wiedzieć, że poza nim jest, jeszcze raz to powtarzam, nihilizm - mówił 7 września Jarosław Kaczyński.

- Ja znam bardzo wielu ludzi, którzy się do Kościoła nie przyznają, a którzy reprezentują wysoki poziom moralny - przekonuje ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Państwa wyznaniowe źle kończą

Polacy nie są aż tak skrajni, by dać Kościołowi wszystko, albo wszystko zabrać.

- Państwa muszą pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

- Mamy emocje skrajne po lewej i po prawej stronie, i mało miejsca zostaje na ten środek - uważa Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

W tym środku chce być właśnie Koalicja Obywatelska. Stąd na jej listach konserwatywni Joanna Fabisiak i Ireneusz Raś i lewicowa Barbara Nowacka.

- Koalicja ma to do siebie, że dopuszczamy różne poglądy - mówi Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, która dodaje, że panuje zgodność co do tego, że sprawy wiary i sprawy państwa są sprawami zupełnie oddzielnymi.

Koalicja jest za utrzymaniem konkordatu, rozdziałem Kościoła od państwa, wprowadzeniem in vitro i utrzymaniem aktualnego kompromisu aborcyjnego. - W przyszłości będziemy mogli rozmawiać, jak to zrobić, żeby ta ustawa stanowiła standardy europejskie, ale na razie mamy prawo, więc niech to prawo będzie egzekwowane - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

W programie KO nie ma słowa o Kościele. Wyraźnie widać, że Koalicja chce unikać dyskusji światopoglądowych. Grzegorz Schetyna zapowiedział otwarcie, że na debatę o tematyce państwo-Kościół Koalicja Obywatelska jest gotowa po 13 października, czyli po wyborach.

Teraz mają być ważne deklaracje programowe. Jednak wybory europejskie PiS wygrało, bo z pomocą wielu duchownych postawiło na zagrożenia, które rzekomo mają wykorzeniać wiarę i polskość.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS