Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"

20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.09.2019 | Stosunek do Kościoła dzieli partie polityczne. "Emocje skrajne po lewej i po prawej stronie"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Czy żądanie ścigania pedofili w sutannach to atak na Kościół? Nie, to obrona dzieci. Jednak po filmie braci Sekielskich część polityków przekonywała, że trzeba bronić wiary. Jaki jest stosunek startujących w wyborach partii nie do wiary, nie do Boga, ale do instytucji Kościoła?

W kraju, w którym według GUS-u większość mieszkańców deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, stosunek do Kościoła staje się punktem odniesienia w kampanii wyborczej. Zrozumiał to dokładnie Jarosław Kaczyński, gdy po filmie o pedofilii wśród księży postanowił bronić Kościoła na finiszu kampanii europejskiej. Wygrał, bo do głosowania poszło wielu Polaków o konserwatywnych poglądach, którzy uwierzyli w zagrożenie ich wiary i tradycji.

- To, co robi PiS, to jest jego polityczna deklaracja. Natomiast Kościół nie powinien zbyt pochopnie tego, że tak powiem, łatwo kupować - mówi ksiądz profesor Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lewica i PiS reprezentują dwie skrajne postawy wobec Kościoła. - My chcemy po prostu, żeby Kościół traktowany był tak, jak każda inna organizacja pozarządowa - tłumaczy Adrian Zandberg, kandydat KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu.

Lewica domaga się renegocjacji konkordatu, całkowicie świeckiego państwa, w tym likwidacji religii w szkołach i aborcji na życzenie do 12 tygodnia. Z żadnym z tych postulatów nie zgadza się PiS. - Nie da się polskości od chrześcijaństwa, nawet katolicyzmu, oddzielić w wymiarze kulturowym - twierdzi Marcin Horała, kandydat PiS do Sejmu.

Wykładnię misji Kościoła, PiS zapisało bardzo dokładnie w programie wyborczym, zgodnie z którym Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej, a także odegrał i odgrywa w Polsce wyjątkową rolę, odmienną niż w historii innych narodów, bo nie tylko narodowotwórczą i cywilizacyjną, ale również ochronną.

Prawo i Sprawiedliwość jest również zdania, że nauka Kościoła jest silnie połączona z polskim patriotyzmem i tradycją, co wpływa na budowę tożsamości politycznej narodu. PiS uważa dodatkowo, że trzeba podtrzymać specyficzny status Kościoła, bo jest on wyjątkowo ważny.

- Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła. Musi wiedzieć, że poza nim jest, jeszcze raz to powtarzam, nihilizm - mówił 7 września Jarosław Kaczyński.

- Ja znam bardzo wielu ludzi, którzy się do Kościoła nie przyznają, a którzy reprezentują wysoki poziom moralny - przekonuje ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Państwa wyznaniowe źle kończą

Polacy nie są aż tak skrajni, by dać Kościołowi wszystko, albo wszystko zabrać.

- Państwa muszą pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

- Mamy emocje skrajne po lewej i po prawej stronie, i mało miejsca zostaje na ten środek - uważa Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

W tym środku chce być właśnie Koalicja Obywatelska. Stąd na jej listach konserwatywni Joanna Fabisiak i Ireneusz Raś i lewicowa Barbara Nowacka.

- Koalicja ma to do siebie, że dopuszczamy różne poglądy - mówi Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, która dodaje, że panuje zgodność co do tego, że sprawy wiary i sprawy państwa są sprawami zupełnie oddzielnymi.

Koalicja jest za utrzymaniem konkordatu, rozdziałem Kościoła od państwa, wprowadzeniem in vitro i utrzymaniem aktualnego kompromisu aborcyjnego. - W przyszłości będziemy mogli rozmawiać, jak to zrobić, żeby ta ustawa stanowiła standardy europejskie, ale na razie mamy prawo, więc niech to prawo będzie egzekwowane - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

W programie KO nie ma słowa o Kościele. Wyraźnie widać, że Koalicja chce unikać dyskusji światopoglądowych. Grzegorz Schetyna zapowiedział otwarcie, że na debatę o tematyce państwo-Kościół Koalicja Obywatelska jest gotowa po 13 października, czyli po wyborach.

Teraz mają być ważne deklaracje programowe. Jednak wybory europejskie PiS wygrało, bo z pomocą wielu duchownych postawiło na zagrożenia, które rzekomo mają wykorzeniać wiarę i polskość.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS