Koalicyjne gry opozycji. "Kiedyś muszą dobiec końca te rozmowy"

05.07.2019 | Koalicyjne gry opozycji. "Kiedyś muszą dobiec końca te rozmowy"
05.07.2019 | Koalicyjne gry opozycji. "Kiedyś muszą dobiec końca te rozmowy"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.07.2019 | Koalicyjne gry opozycji. "Kiedyś muszą dobiec końca te rozmowy"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Koalicyjny bus rusza w trasę. Pytanie brzmi - kto wsiada do busa. Na razie ze wspólną kampanią rusza Platforma Obywatelska i Nowoczesna. PSL rozważa dołączenie do koalicji, ale pod warunkiem, że nie będzie w niej SLD i Wiosny. Lewica z kolei rozmawia na temat stworzenia własnego bloku.

Obecnie wyborca opozycji może być pewny tylko tego, że Platforma idzie do wyborów z Nowoczesną. Reszta jest jedną, wielką niewiadomą.

Gdy PiS startuje właśnie z największą konwencją programową, która inauguruje kampanię, opozycja nie wie nawet w jakim składzie idzie do wyborów.

Robert Biedroń mówi, że chce wierzyć, że jest szansa na koalicję Wiosny z Platformą. Jednak Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL wielokrotnie już podkreślał, że Ludowcy nie wystartują w jednej koalicji z partią Roberta Biedronia.

Wyborcze dywagacje opozycji ciągną się od półtora miesiąca.

Pogubionym wyborcom należy się podsumowanie - co dziś jest pewne, co domniemane, a czego nie ma i nie będzie.

Platforma idzie z Nowoczesną, a na pokładzie jest jeszcze Barbara Nowacka. PSL teoretycznie decyzje ma podjąć 6 lipca, choć wcale nie musi być ona konkretna i definitywna. Robert Biedroń negocjuje z partią Razem i SLD.

Na dziś nie można definitywnie wykluczyć, że do jesiennych wyborów przystąpią trzy opozycyjne bloki. Najmniej prawdopodobne jest to, że wszystkie opozycyjne partie pójdą do wyborów wspólnie.

- Kiedyś muszą dobiec końca te rozmowy, no bo trzeba ruszać do ludzi. To jest dokładnie ten czas - uważa Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany z ramienia PO.

Razem, ale jednak osobno

Na klimat koalicyjnych rozmów wpływ ma fakt, że PSL przejęło dwóch związanych z Platformą posłów. Jednym z nich jest ostro skonfliktowany z Grzegorzem Schetyną Marek Biernacki. Wbrew oficjalnym deklaracjom - to wywołało wściekłość w PO.

- Ja jestem dosyć twardy i mało jest rzeczy, które mogą mnie zniechęcić - zapewnia jednak lider PO Grzegorz Schetyna.

W PSL-u zapał do wspólnego startu osłabł po przegranych eurowyborach. Silne jest przekonanie, że spora grupa wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego nie poszła głosować, bo nie akceptowała lewicowego skrzydła koalicji.

Jednak lewicowe postulaty dla SLD czy Wiosny Biedronia były, są i będą istotne. Jednym z nich jest wprowadzenie związków partnerskich. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego z Wiosny - to powinien być element jednej z pierwszych ustaw, którą Wiosna by składała.

Platforma liczy się z tym, że rozmowy koalicyjne mogą zakończyć się fiaskiem. Dlatego sama ruszyła z kampanią wyborczą.

Autor: Krzyszof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS