Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzyków

12.03.2017 | Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzyków
12.03.2017 | Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzyków
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
12.03.2017 | Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzykówJan Błaszkowski | Fakty TVN

Razem uczą się, grają i starają się samodzielnie żyć - niepełnosprawni członkowie orkiestry. Dla nich "lista rezerwowa" brzmi jak wyrok. PFRON wstrzymał dotację dla stowarzyszenia, które ich finansowało i płaciło za mieszkania, w których żyją.

Orkiestra jeszcze gra, ale na premierowe wykonanie walca Chopina może już zabraknąć czasu. Nawet jeżeli niepełnosprawny muzyk Rafał Jakubek znów pokaże, że z grą na ksylofonie radzi sobie tak, jak w codziennym życiu - i nie odstaje od innych.

- Gdyby nie było orkiestry nie miałbym gdzie przychodzić i szkolić swoich umiejętności - mówi niepełnosprawny muzyk.

Niezwykła orkiestra bez środków

Orkiestra Vita Activa z Gdańska, w której gra Rafał, to jedna z kilku w Europie orkiestr perkusyjnych, gdzie niepełnosprawni występują razem z zawodowymi muzykami. Do czasu - bo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych właśnie odmówił dalszego finansowania zespołu.

- Kocham muzykę. Żeby orkiestrę opuszczać, to by nie było życie - tłumaczy grająca na kontrabasie niepełnosprawna Joanna Orlikowska. Nie dostanie więc nowego kontrabasu. Nie będzie jej potrzebny, bo bez tych pieniędzy nie będzie też sali, prób, koncertów.

Słowem - nie będzie nic. Na swą działalność dostawali bowiem ponad 300 tysięcy złotych. Ich talent doceniano nawet w Bonn. Jednak ten ostatni koncert w Niemczech stał się też ich przekleństwem.

"Realizujemy sztukę"

- My nie realizujemy terapii poprzez sztukę. My realizujemy sztukę. To jest coś, co ekspertom trudno zrozumieć - tłumaczy Katarzyna Świeczkowska z Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. A to dlatego PFRON przesunął ich na listę rezerwową.

Fundusz tłumaczy, że w tym roku o pieniądze ubiega się więcej organizacji, a muzyka to nie jedyny kurs na samodzielność. Tyle tylko, że nie każdy pomaga w takim stopniu, jak orkiestra. Wie o tym chora na porażenie mózgowe Małgosia. Wcześniej tułała się po różnych ośrodkach.

- Oni widzą, że dyrygentka wymaga, stają się dorosłymi ludźmi i to jest piękne - mówi Ewa Róg, matka niepełnosprawnej Małgorzaty.

Co z mieszkaniami?

To niestety nie koniec problemów. Część z niepełnosprawnych muzyków - tak, jak Rafał - nauczyła się samodzielnie żyć w tak zwanych mieszkaniach wspomaganych.

Po 10 latach prowadzące je stowarzyszenie też nie dostanie pieniędzy z PFRON-u. - To tak, jakbyśmy zamknęli oczy i stwierdzili "jutro tego domu nie ma" - ocenia Joanna Cwojdzińska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Gdzie mieliby pójść? - Nie wiem. Schronisko Brata Alberta? Noclegownia? Bezdomność? - wymienia.

PFRON zastrzega, że zarówno mieszkania dla niepełnosprawnych, jak i ich orkiestra mają jeszcze szanse, jeśli fundusz dostanie dodatkowe pieniądze. Tych wystarczy tylko do końca marca. Ale niewiele trzeba, by wokół dzieci znów zrobiło się pusto... i cicho.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS