Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzyków

12.03.2017 | Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzyków
12.03.2017 | Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzyków
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
12.03.2017 | Z głównej sceny na ławkę rezerwowych. Wstrzymano dotacje dla niepełnosprawnych muzykówJan Błaszkowski | Fakty TVN

Razem uczą się, grają i starają się samodzielnie żyć - niepełnosprawni członkowie orkiestry. Dla nich "lista rezerwowa" brzmi jak wyrok. PFRON wstrzymał dotację dla stowarzyszenia, które ich finansowało i płaciło za mieszkania, w których żyją.

Orkiestra jeszcze gra, ale na premierowe wykonanie walca Chopina może już zabraknąć czasu. Nawet jeżeli niepełnosprawny muzyk Rafał Jakubek znów pokaże, że z grą na ksylofonie radzi sobie tak, jak w codziennym życiu - i nie odstaje od innych.

- Gdyby nie było orkiestry nie miałbym gdzie przychodzić i szkolić swoich umiejętności - mówi niepełnosprawny muzyk.

Niezwykła orkiestra bez środków

Orkiestra Vita Activa z Gdańska, w której gra Rafał, to jedna z kilku w Europie orkiestr perkusyjnych, gdzie niepełnosprawni występują razem z zawodowymi muzykami. Do czasu - bo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych właśnie odmówił dalszego finansowania zespołu.

- Kocham muzykę. Żeby orkiestrę opuszczać, to by nie było życie - tłumaczy grająca na kontrabasie niepełnosprawna Joanna Orlikowska. Nie dostanie więc nowego kontrabasu. Nie będzie jej potrzebny, bo bez tych pieniędzy nie będzie też sali, prób, koncertów.

Słowem - nie będzie nic. Na swą działalność dostawali bowiem ponad 300 tysięcy złotych. Ich talent doceniano nawet w Bonn. Jednak ten ostatni koncert w Niemczech stał się też ich przekleństwem.

"Realizujemy sztukę"

- My nie realizujemy terapii poprzez sztukę. My realizujemy sztukę. To jest coś, co ekspertom trudno zrozumieć - tłumaczy Katarzyna Świeczkowska z Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. A to dlatego PFRON przesunął ich na listę rezerwową.

Fundusz tłumaczy, że w tym roku o pieniądze ubiega się więcej organizacji, a muzyka to nie jedyny kurs na samodzielność. Tyle tylko, że nie każdy pomaga w takim stopniu, jak orkiestra. Wie o tym chora na porażenie mózgowe Małgosia. Wcześniej tułała się po różnych ośrodkach.

- Oni widzą, że dyrygentka wymaga, stają się dorosłymi ludźmi i to jest piękne - mówi Ewa Róg, matka niepełnosprawnej Małgorzaty.

Co z mieszkaniami?

To niestety nie koniec problemów. Część z niepełnosprawnych muzyków - tak, jak Rafał - nauczyła się samodzielnie żyć w tak zwanych mieszkaniach wspomaganych.

Po 10 latach prowadzące je stowarzyszenie też nie dostanie pieniędzy z PFRON-u. - To tak, jakbyśmy zamknęli oczy i stwierdzili "jutro tego domu nie ma" - ocenia Joanna Cwojdzińska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Gdzie mieliby pójść? - Nie wiem. Schronisko Brata Alberta? Noclegownia? Bezdomność? - wymienia.

PFRON zastrzega, że zarówno mieszkania dla niepełnosprawnych, jak i ich orkiestra mają jeszcze szanse, jeśli fundusz dostanie dodatkowe pieniądze. Tych wystarczy tylko do końca marca. Ale niewiele trzeba, by wokół dzieci znów zrobiło się pusto... i cicho.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS