Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?

02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?
02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W Krajowej Radzie Sądownictwa trwa wymiana kadrowa. Z kilku tysięcy sędziów w Polsce, do piętnastoosobowej rady, zgłosiło się osiemnastu. Nieoficjalnie wiadomo, że kilku z nich ma dyscyplinarki na koncie. Jaki dorobek mają sędziowie, którzy mają być wzorem i strażą sędziowskiej niezależności?

Marszałek Senatu wstrzymał się z ogłoszeniem sukcesu po tym, jak do Krajowej Rady Sądownictwa na piętnaście miejsc zgłosiło się osiemnastu kandydatów. - Będzie wielkim sukcesem, jak polski wymiar sprawiedliwości będzie się zmieniał - oświadczył Stanisław Karczewski.

- To jest porażka, że na ponad 10 tysięcy sędziów, z różnych sądów, jest taka liczba kandydatów. To porażka tych, którzy uchwalali tą ustawę - podkreślił Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując liczbę kandydatów stwierdził: "To bardzo dużo, to o trzech za dużo. W związku z tym trzeba będzie dokonać wyboru".

Sędziowie krytykują kolegów

- Gdyby kandydaci byli moimi znajomi, to zerwałbym z nimi stosunki. Ja mogę tylko im powiedzieć, że bardzo im współczuję, ponieważ pokazali, że nie mają charakteru prawdziwego sędziego, który potrafi być niezależny - ocenił Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Sejmu ciągle nie przedstawił oficjalnie kandydatów. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu, po zweryfikowaniu, czy zgłoszenia są prawidłowe. W dodatku, jak dowiedziały się "Fakty" TVN, jeden z kandydatów rozważa wycofanie zgłoszenia.

Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, zmian w KRS nie krytykowała tak ostro jak reszta sędziów, ale w czwartek w "Czarno na Białym" w TVN24 opisała idealnych kandydatów do rady.

- Powinien się wyróżniać pewnego rodzaju niepokornością czy charyzmą w środowisku - mówiła.

Dyscyplinarki i pomówienia

Tymczasem na nową kadencję KRS zgłosili się przede wszystkim sędziowie sądów rejonowych albo nowi szefowie sądów okręgowych, mianowani przez Zbigniewa Ziobrę. Jest wśród nich również znajoma ministra. To oni mają oczyścić wymiar sprawiedliwości z resztek komunizmu i patologii.

- To sądy same miały się oczyścić. Tak się nie stało - przekonywał w kwietniu zeszłego roku Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Wśród osiemnastu kandydatów do KRS jest trzech kandydatów, którzy mają na koncie wyroki dyscyplinarne. W tym kandydat, który dwadzieścia siedem razy zawiadamiał o przestępstwach, o których wiedział, że ich nie popełniono.

- Jeżeli sędzia wchodzący w skład KRS ma dawać gwarancję prawidłowego pełnienia przez siebie funkcji, to nie może mieć takich plam na honorze - oświadczyła Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Dwóch innych kandydatów miało wyroki dyscyplinarne za dodatkowe zatrudnienie bez zezwolenia i pomówienia innych sędziów.

Zabili go, ale uciekł

Podpułkownik Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy w stanie spoczynku, listę wyroków dyscyplinarnych ma najdłuższą, ale i największą chęć oczyszczania sądów. Na pytanie, czy środowisko jest w stanie się samo oczyścić i usunąć tych przestępców komunistycznych odpowiada: "nie, to środowisko wychowuje swoich następców wedle wzorców, które obowiązują"

Lewiński był ukarany także za to, że pomówił prokuratorów wojskowych z Poznania o planowanie zabicia go w czasie przesłuchania i upozorowanie jego samobójstwa. Jego kandydaturę, w sposób tajny, nadal weryfikuje Marszałek Sejmu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS