Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?

02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?
02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W Krajowej Radzie Sądownictwa trwa wymiana kadrowa. Z kilku tysięcy sędziów w Polsce, do piętnastoosobowej rady, zgłosiło się osiemnastu. Nieoficjalnie wiadomo, że kilku z nich ma dyscyplinarki na koncie. Jaki dorobek mają sędziowie, którzy mają być wzorem i strażą sędziowskiej niezależności?

Marszałek Senatu wstrzymał się z ogłoszeniem sukcesu po tym, jak do Krajowej Rady Sądownictwa na piętnaście miejsc zgłosiło się osiemnastu kandydatów. - Będzie wielkim sukcesem, jak polski wymiar sprawiedliwości będzie się zmieniał - oświadczył Stanisław Karczewski.

- To jest porażka, że na ponad 10 tysięcy sędziów, z różnych sądów, jest taka liczba kandydatów. To porażka tych, którzy uchwalali tą ustawę - podkreślił Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując liczbę kandydatów stwierdził: "To bardzo dużo, to o trzech za dużo. W związku z tym trzeba będzie dokonać wyboru".

Sędziowie krytykują kolegów

- Gdyby kandydaci byli moimi znajomi, to zerwałbym z nimi stosunki. Ja mogę tylko im powiedzieć, że bardzo im współczuję, ponieważ pokazali, że nie mają charakteru prawdziwego sędziego, który potrafi być niezależny - ocenił Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Sejmu ciągle nie przedstawił oficjalnie kandydatów. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu, po zweryfikowaniu, czy zgłoszenia są prawidłowe. W dodatku, jak dowiedziały się "Fakty" TVN, jeden z kandydatów rozważa wycofanie zgłoszenia.

Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, zmian w KRS nie krytykowała tak ostro jak reszta sędziów, ale w czwartek w "Czarno na Białym" w TVN24 opisała idealnych kandydatów do rady.

- Powinien się wyróżniać pewnego rodzaju niepokornością czy charyzmą w środowisku - mówiła.

Dyscyplinarki i pomówienia

Tymczasem na nową kadencję KRS zgłosili się przede wszystkim sędziowie sądów rejonowych albo nowi szefowie sądów okręgowych, mianowani przez Zbigniewa Ziobrę. Jest wśród nich również znajoma ministra. To oni mają oczyścić wymiar sprawiedliwości z resztek komunizmu i patologii.

- To sądy same miały się oczyścić. Tak się nie stało - przekonywał w kwietniu zeszłego roku Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Wśród osiemnastu kandydatów do KRS jest trzech kandydatów, którzy mają na koncie wyroki dyscyplinarne. W tym kandydat, który dwadzieścia siedem razy zawiadamiał o przestępstwach, o których wiedział, że ich nie popełniono.

- Jeżeli sędzia wchodzący w skład KRS ma dawać gwarancję prawidłowego pełnienia przez siebie funkcji, to nie może mieć takich plam na honorze - oświadczyła Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Dwóch innych kandydatów miało wyroki dyscyplinarne za dodatkowe zatrudnienie bez zezwolenia i pomówienia innych sędziów.

Zabili go, ale uciekł

Podpułkownik Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy w stanie spoczynku, listę wyroków dyscyplinarnych ma najdłuższą, ale i największą chęć oczyszczania sądów. Na pytanie, czy środowisko jest w stanie się samo oczyścić i usunąć tych przestępców komunistycznych odpowiada: "nie, to środowisko wychowuje swoich następców wedle wzorców, które obowiązują"

Lewiński był ukarany także za to, że pomówił prokuratorów wojskowych z Poznania o planowanie zabicia go w czasie przesłuchania i upozorowanie jego samobójstwa. Jego kandydaturę, w sposób tajny, nadal weryfikuje Marszałek Sejmu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS