Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?

02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?
02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.02.2018 | Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W Krajowej Radzie Sądownictwa trwa wymiana kadrowa. Z kilku tysięcy sędziów w Polsce, do piętnastoosobowej rady, zgłosiło się osiemnastu. Nieoficjalnie wiadomo, że kilku z nich ma dyscyplinarki na koncie. Jaki dorobek mają sędziowie, którzy mają być wzorem i strażą sędziowskiej niezależności?

Marszałek Senatu wstrzymał się z ogłoszeniem sukcesu po tym, jak do Krajowej Rady Sądownictwa na piętnaście miejsc zgłosiło się osiemnastu kandydatów. - Będzie wielkim sukcesem, jak polski wymiar sprawiedliwości będzie się zmieniał - oświadczył Stanisław Karczewski.

- To jest porażka, że na ponad 10 tysięcy sędziów, z różnych sądów, jest taka liczba kandydatów. To porażka tych, którzy uchwalali tą ustawę - podkreślił Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując liczbę kandydatów stwierdził: "To bardzo dużo, to o trzech za dużo. W związku z tym trzeba będzie dokonać wyboru".

Sędziowie krytykują kolegów

- Gdyby kandydaci byli moimi znajomi, to zerwałbym z nimi stosunki. Ja mogę tylko im powiedzieć, że bardzo im współczuję, ponieważ pokazali, że nie mają charakteru prawdziwego sędziego, który potrafi być niezależny - ocenił Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Sejmu ciągle nie przedstawił oficjalnie kandydatów. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu, po zweryfikowaniu, czy zgłoszenia są prawidłowe. W dodatku, jak dowiedziały się "Fakty" TVN, jeden z kandydatów rozważa wycofanie zgłoszenia.

Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, zmian w KRS nie krytykowała tak ostro jak reszta sędziów, ale w czwartek w "Czarno na Białym" w TVN24 opisała idealnych kandydatów do rady.

- Powinien się wyróżniać pewnego rodzaju niepokornością czy charyzmą w środowisku - mówiła.

Dyscyplinarki i pomówienia

Tymczasem na nową kadencję KRS zgłosili się przede wszystkim sędziowie sądów rejonowych albo nowi szefowie sądów okręgowych, mianowani przez Zbigniewa Ziobrę. Jest wśród nich również znajoma ministra. To oni mają oczyścić wymiar sprawiedliwości z resztek komunizmu i patologii.

- To sądy same miały się oczyścić. Tak się nie stało - przekonywał w kwietniu zeszłego roku Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Wśród osiemnastu kandydatów do KRS jest trzech kandydatów, którzy mają na koncie wyroki dyscyplinarne. W tym kandydat, który dwadzieścia siedem razy zawiadamiał o przestępstwach, o których wiedział, że ich nie popełniono.

- Jeżeli sędzia wchodzący w skład KRS ma dawać gwarancję prawidłowego pełnienia przez siebie funkcji, to nie może mieć takich plam na honorze - oświadczyła Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Dwóch innych kandydatów miało wyroki dyscyplinarne za dodatkowe zatrudnienie bez zezwolenia i pomówienia innych sędziów.

Zabili go, ale uciekł

Podpułkownik Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy w stanie spoczynku, listę wyroków dyscyplinarnych ma najdłuższą, ale i największą chęć oczyszczania sądów. Na pytanie, czy środowisko jest w stanie się samo oczyścić i usunąć tych przestępców komunistycznych odpowiada: "nie, to środowisko wychowuje swoich następców wedle wzorców, które obowiązują"

Lewiński był ukarany także za to, że pomówił prokuratorów wojskowych z Poznania o planowanie zabicia go w czasie przesłuchania i upozorowanie jego samobójstwa. Jego kandydaturę, w sposób tajny, nadal weryfikuje Marszałek Sejmu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN