Torturowali, zabijali, siali postrach. Współpracownicy Jihadi Johna schwytani


Udało się schwytać groźnych brytyjskich dżihadystów z tzw. państwa islamskiego, z grupy, na której czele stał kiedyś okryty złą sławą Jihadi John. Dopuszczali się wyjątkowych okrucieństw - tortur i publicznych egzekucji. Teraz za nie odpowiedzą.

Grupa najokrutniejszych brytyjskich dżihadystów, z powodu akcentu nazywana "The Beatles", została rozbita. Dwóch ostatnich członków pojmały wspierane przez Amerykanów Syryjskie Siły Demokratyczne. Ponad dwa lata temu w ataku drona zginął przywódca tej komórki Jihadi John. Czwarty terrorysta jest w tureckim więzieniu.

Dopuszczali się pokazowych egzekucji na cudzoziemcach, niewyobrażalnie torturowali zakładników. Tak o tych zdarzeniach opowiadali ci, którym udało się odzyskać wolność: "Dotykał mojej szyi ostrzem i mówił: Czujesz to? Zimny, czyż nie? Wyobraź sobie ból, który poczujesz..." - relacjonuje Javier Espinosa, uwolniony hiszpański dziennikarz.

- Jak myślicie, dlaczego kazali nam chodzić w tych głupich pomarańczowych kombinezonach? Jak myślicie, dlaczego nas podtapiali? W rzeczywistości to więzienie w Guantanamo było jednym z powodów, dla których zdecydowali się na tę wojnę z Zachodem - opowiada Nicolas Henin, francuski dziennikarz, który też był więźniem Jihadi Johna, przez 10 miesięcy.

Czy teraz dwaj złapani tak zwani "Beatelsi" trafią do Guantanamo? Tego chciał prezydent Barack Obama. Prezydent Donald Trump nie zamierza tego robić.

Czekają na procesy

- Mam nadzieję, że proces będzie publiczny, że zostaną za swoje zbrodnie pociągnięci do odpowiedzialności i mam nadzieję, że resztę życia spędzą za kratami - mówi Diana Foley, matka Jamesa Foley'a, który zginął z rąk dżihadystów. Szacuje się, że w szeregi tak zwanego Państwa Islamskiego mogło wstąpić około 40 tysięcy cudzoziemców. Najwięcej z państw Rosji, Arabii Saudyjskiej i Jordanii.

Teraz wielu wraca do swoich krajów, wielu - jak Jihadi John - zostało zabitych, ale jest też wielu czekających na proces. "Biorąc pod uwagę skalę zagranicznych bojowników powinniśmy rozważyć międzynarodowe procesy z udziałem Hagi." - mówi Tobias Ellwood, minister obrony narodowej Wielkiej Brytanii.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS