"Stare, odrapane, zużyte łóżka" w szpitalu za 75 milionów złotych. "To jest po prostu złodziejstwo"

25.03.2021 | "Stare, odrapane, zużyte łóżka" w szpitalu za 75 milionów złotych. "To jest po prostu złodziejstwo"
25.03.2021 | "Stare, odrapane, zużyte łóżka" w szpitalu za 75 milionów złotych. "To jest po prostu złodziejstwo"
Paweł Płuska | Fakty TVN
25.03.2021 | "Stare, odrapane, zużyte łóżka" w szpitalu za 75 milionów złotych. "To jest po prostu złodziejstwo"Paweł Płuska | Fakty TVN

Szpital tymczasowy we Wrocławiu kosztował 75 milionów złotych i jest najdroższą tego typu placówką w Polsce. Dlatego posłowie opozycji pytają, jak to się stało, że znalazło się tam 280 "starych, odrapanych, zużytych" łóżek. - Nie jest to żaden złom - ripostuje wojewoda dolnośląski, który odpowiadał za powstanie szpitala.

Utworzenie szpitala tymczasowego we Wrocławiu kosztowało 75 milionów złotych. Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński przeprowadzili w nim kontrolę i ich uwagę przykuło 280 łóżek z oznaczeniami ze szpitala z Bawarii. - Stare, odrapane, zużyte łóżka i materace - wyliczał Michał Szczerba z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Posłowie pytali, jak to się stało, że łóżka trafiły do Wrocławia. Pytali również w miejscu, skąd łóżka pochodziły, czyli w niemieckim szpitalu.

- Okazało się, że szpital kupił nowe, a te łóżka po prostu przekazał. Ku naszemu zdziwieniu wczoraj zobaczyliśmy fakturę na te łóżka. Ktoś wystawił fakturę za 500 tysięcy złotych. Żeby była jasność, to jest po prostu złodziejstwo - uważa Dariusz Joński z KP Koalicji Obywatelskiej, Inicjatywy Polska.

Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się między innymi wyposażaniem szpitali, poinformowała, że dziś dysponuje łózkami, ale gdy budowano szpitale tymczasowe, zapotrzebowanie było ogromne i normą był też ich zakup przez wojewodów.

Wojewoda dolnośląski przekonuje, że kupił, co było, a te, które trafiły do szpitala tymczasowego, nie są takie złe, jak je posłowie malują. - Nie jest to żaden złom - zapewnia Jarosław Obremski. Wojewoda dodaje, że "nie chce nawet komentować" zarzutu ze strony posłów.

Prawie 120 braków i wad

Premier przekonywał, że w trudnej sytuacji epidemicznej trzeba czasami podejmować trudne decyzje. - Ratowanie życia obywateli wiąże się z podejmowaniem decyzji szybko, zdecydowanie i decyzji, które w czasach normalnych, czasach spokoju i braku epidemii, podejmowane by były czasami odmiennie - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Opozycji nie chodzi jednak tylko o łóżka, a o cały szpital za 75 milionów złotych. Został zbudowany na prywatnej działce. Jak wynika z dokumentów, sama budowa nowych hal i montaż instalacji kosztowały podatników prawie 24 miliony.

Dziś w szpitalu na czterysta osób jest około stu pacjentów.

W sprawie pojawiają się kolejne pytania do wojewody, który w umowie dotyczącej szpitala tymczasowego napisał, że według jego wiedzy został on wykonany i wyposażony w sposób odpowiedni do bezpiecznego przebywania w nim ludzi.

Opozycja jest innego zdania. Wylicza braki w dokumentacji, chodzi o pozwolenia na budowę i użytkowanie, a także o brak zabezpieczeń przeciwpożarowych. W sumie wymieniono prawie 120 braków i wad szpitala tymczasowego.

Wojewoda przekonuje, że te wszystkie braki były mało istotne, a części pozwoleń - zgodnie z prawem - nie potrzebował.

Minister zdrowia nie wykluczył kontroli we wrocławskim szpitalu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS