12 stycznia odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem celem akcji jest zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Za tydzień w niedzielę na ulice w całej Polsce wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami i serduszkami. Wśród atrakcji licytowanych w internecie jest replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Zaangażowanie w akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widać na wielu frontach. W Poznaniu piernikowe serca wypieka Wojtek, któremu sprzęt Orkiestry uratował życie. Jak sam mówi, bierze udział w akcji, odkąd pamięta. - Zbieram też pieniądze. Raz udało mi się pobić rekord połowy mojego komputera - mówi Wojtek Zarzycki, wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podkreśla, że najważniejszym osiągnięciem jest sama organizacja kolejnego finału.
- Rekordem jest to, że gramy. Po raz 28. Polacy się jednoczą, są niezmiennie. A tyle się dzieje obok nas, tyle burz, tyle sztormów - zaznacza Owsiak.
Już na tę chwilę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mogłaby kupić sprzęt dla szpitali za ponad cztery miliony złotych. - Mamy tydzień przed sobą, a ludzie są już tak rozkręceni - podkreśla Jerzy Owsiak.
Niezwykłe aukcje WOŚP 2020
12 stycznia to dzień, który ma łączyć. Jedyny podział jest na: darczyńców, wolontariuszy i uczestników aukcji.
Do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyłączyli się także sportowcy, gwiazdy i aktorzy. Chętni mogą licytować możliwość zjedzenia kolacji z piłkarzem Reprezentacji Polski Krzysztofem Piątkiem. - Mam do przekazania coś od serca, kolację ze mną - powiedział Piątek.
Z kolei wspólna wspinaczka lub jej nauka, to propozycja himalaisty Adama Bieleckiego. - Jeżeli się wspinasz, to powspinajmy się razem - zachęca.
Janusz Gajos na aukcję przeznaczył coś dla melomanów - komplet płyt z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta. - Przekazuję państwu ten skarb - mówi aktor.
Na aukcji WOŚP można także wylicytować inne skarby: pokrytą jadalnym złotem pizzę czy rondo w Jaworznie. - Osoba, która wylicytuje to rondo podczas aukcji będzie mogła na rok nadać swoją nazwę - wyjaśnia Dawid Litka z Urzędu Miasta w Jaworznie.
Na aukcjach jak diament błyszczy pierwsza replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk. Ale to nie koniec noblowskich atrakcji, bo można wylicytować pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.
Na aukcji znalazł się też przywrócony do stanu użytkowania samochód KITT z serialu "Knight Rider". Za jego przygotowanie odpowiedzialni są bracia Collins. - Mamy nadzieję, że to auto dobrze się sprzeda, i że zrobi dobrą robotę - opowiada Rafał Collins z Fundacji Braci Collins.
Na jaki cel zbiera w tym roku WOŚP?
W chorzowskim szpitalu ze sprzętu WOŚP skorzystały między innymi dzieci pani Anety Kasperczyk. Tu, w szpitalu, "widzi się, że dzieci mogły skorzystać z tego" - podkreśla.
Orkiestra tym razem zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".
- To serduszko pięknie wygląda przy ferszalunku szpitalnym, ale pięknie będzie wyglądało na garniturach, na marynarkach, na sukniach balowych, na gołej klacie. Chciałbym też, żeby pięknie wyglądało na sutannach i habitach - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
- Mamy 35 milionów samoprzylepnych serduszek. Dla każdego Polaka powinno wystarczyć - podkreśla Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24