Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"

05.01.2020 | Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"
05.01.2020 | Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
05.01.2020 | Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"Renata Kijowska | Fakty TVN

12 stycznia odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem celem akcji jest zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Za tydzień w niedzielę na ulice w całej Polsce wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami i serduszkami. Wśród atrakcji licytowanych w internecie jest replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Zaangażowanie w akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widać na wielu frontach. W Poznaniu piernikowe serca wypieka Wojtek, któremu sprzęt Orkiestry uratował życie. Jak sam mówi, bierze udział w akcji, odkąd pamięta. - Zbieram też pieniądze. Raz udało mi się pobić rekord połowy mojego komputera - mówi Wojtek Zarzycki, wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podkreśla, że najważniejszym osiągnięciem jest sama organizacja kolejnego finału.

- Rekordem jest to, że gramy. Po raz 28. Polacy się jednoczą, są niezmiennie. A tyle się dzieje obok nas, tyle burz, tyle sztormów - zaznacza Owsiak.

Już na tę chwilę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mogłaby kupić sprzęt dla szpitali za ponad cztery miliony złotych. - Mamy tydzień przed sobą, a ludzie są już tak rozkręceni - podkreśla Jerzy Owsiak.

Niezwykłe aukcje WOŚP 2020

12 stycznia to dzień, który ma łączyć. Jedyny podział jest na: darczyńców, wolontariuszy i uczestników aukcji.

Do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyłączyli się także sportowcy, gwiazdy i aktorzy. Chętni mogą licytować możliwość zjedzenia kolacji z piłkarzem Reprezentacji Polski Krzysztofem Piątkiem. - Mam do przekazania coś od serca, kolację ze mną - powiedział Piątek.

Z kolei wspólna wspinaczka lub jej nauka, to propozycja himalaisty Adama Bieleckiego. - Jeżeli się wspinasz, to powspinajmy się razem - zachęca.

Janusz Gajos na aukcję przeznaczył coś dla melomanów - komplet płyt z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta. - Przekazuję państwu ten skarb - mówi aktor.

Na aukcji WOŚP można także wylicytować inne skarby: pokrytą jadalnym złotem pizzę czy rondo w Jaworznie. - Osoba, która wylicytuje to rondo podczas aukcji będzie mogła na rok nadać swoją nazwę - wyjaśnia Dawid Litka z Urzędu Miasta w Jaworznie.

Na aukcjach jak diament błyszczy pierwsza replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk. Ale to nie koniec noblowskich atrakcji, bo można wylicytować pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

Na aukcji znalazł się też przywrócony do stanu użytkowania samochód KITT z serialu "Knight Rider". Za jego przygotowanie odpowiedzialni są bracia Collins. - Mamy nadzieję, że to auto dobrze się sprzeda, i że zrobi dobrą robotę - opowiada Rafał Collins z Fundacji Braci Collins.

Na jaki cel zbiera w tym roku WOŚP?

W chorzowskim szpitalu ze sprzętu WOŚP skorzystały między innymi dzieci pani Anety Kasperczyk. Tu, w szpitalu, "widzi się, że dzieci mogły skorzystać z tego" - podkreśla.

Orkiestra tym razem zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

- To serduszko pięknie wygląda przy ferszalunku szpitalnym, ale pięknie będzie wyglądało na garniturach, na marynarkach, na sukniach balowych, na gołej klacie. Chciałbym też, żeby pięknie wyglądało na sutannach i habitach - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Mamy 35 milionów samoprzylepnych serduszek. Dla każdego Polaka powinno wystarczyć - podkreśla Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS