Rząd chce ułatwić zatrudnianie Ukraińców. Dzieci uchodźców pójdą do szkół

01.03.2022 | Rząd chce ułatwić zatrudnianie Ukraińców. Dzieci uchodźców pójdą do szkół
01.03.2022 | Rząd chce ułatwić zatrudnianie Ukraińców. Dzieci uchodźców pójdą do szkół
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.03.2022 | Rząd chce ułatwić zatrudnianie Ukraińców. Dzieci uchodźców pójdą do szkółKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Polski rząd zapowiada specustawę, która ma ułatwić Ukraińcom podjęcie zatrudnienia w naszym kraju. Oferty pracy będą przygotowane pod kątem kobiet i matek z dziećmi. Ukraińcy będą mieli też dostęp do świadczeń rodzinnych, które funkcjonują w polskim systemie. Dzieci z Ukrainy pójdą do polskich szkół.

We wtorek liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy, przekroczyła czterysta tysięcy. - Są również osoby innych narodowości, innych obywatelstw. Większość osób ma dokumenty, często to są cudzoziemcy, którzy mieszkali, studiowali na Ukrainie. Te osoby posiadały legalne tytuły pobytowe na Ukrainie - informuje por. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.

Choć ruch we wtorek na przejściach granicznych był mniejszy, a oczekiwanie po stronie ukraińskiej znacznie krótsze, to dla uciekających przed wojną to dopiero początek. - Wy nas tutaj tak pięknie ugościliście, jest co jeść, co pić. Bardzo dziękujemy - powiedziała dziennikarzom jedna z Ukrainek spotkanych na granicy.

Oferty pracy dla kobiet i edukacja dla dzieci

Jedzenie i dach nad głową dla uchodźców z Ukrainy to pierwszy etap, ale czas na kolejny. Do Polski przyjeżdżają kobiety i dzieci, które potrzebują pracy i szkoły.

- Jesteśmy po rozmowach z pracodawcami. Deklarują, że te oferty pracy będą pod kątem kobiet, matek przygotowywane - przekazał we wtorek Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Ponadto rząd polski szykuje specustawę, żeby uprościć zatrudnianie Ukraińców. Legalnie przebywający w Polsce będą mieli też dostęp do świadczeń.

- Będą miały też dostęp do świadczeń rodzinnych, które w systemie naszym funkcjonują - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z kolei ukraińskie dzieci pójdą do polskich szkół. - Wczoraj przyjechała do nas Elizawieta, dziewczynka spod Lwowa, i została od razu przyjęta - przekazała Anna Listewnik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku.

Kuratorzy tworzą listy nauczycieli i studentów ze znajomością języka ukraińskiego. Dzieci będą potrzebowały czegoś, co znają. Będą się uczyć w tak zwanych oddziałach przygotowawczych, w swoim gronie - choć część lekcji, takich jak WF, będą mieć wspólnie z dziećmi polskimi.

- Żeby zapewnić im minimum edukacji i opieki wychowawczej na ten okres, kiedy muszą być z powodu wojny na Ukrainie w Polsce, ale też po to, żeby mogli wrócić z jak najmniejszym uszczerbkiem edukacyjnym na Ukrainę - wyjaśnił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Wielu Ukraińców wciąż myśli o tym, jak wrócić do domu. - Żeby było dokąd wrócić, żeby wszyscy byli tam zdrowi i żywi. Żeby była Ukraina - mówi jedna z Ukrainek na granicy.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

JAK POMÓC UKRAINIE I JEJ OBYWATELOM - CZYTAJ NA PORTALU TVN24.PL

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS