"Najpierw zrobili z nas bezdomnych, a potem zabrali mi rodzinę"

19.09.2022 | "Najpierw zrobili z nas bezdomnych, a potem zabrali mi rodzinę"
Paweł Szot | Fakty TVN
19.09.2022 | "Najpierw zrobili z nas bezdomnych, a potem zabrali mi rodzinę"Paweł Szot | Fakty TVN

Izium to kolejny symbol bestialstwa Rosjan. Jeszcze nie do końca odkryty, a już porażający. Miasto zostało obrócone w proch i zmienione w obóz koncentracyjny - z tysiącami torturowanych i zabitych. Po wielu został tylko krzyż z numerem.

Obecnie podczas drogi do Iziumu można natknąć się na opuszczone rosyjskie posterunki, spalony sprzęt i ukraińskich saperów, którzy rozminowują pobocze. Do wschodniej części miasta można wjechać tylko po moście zbudowanym przez saperów. Inne przeprawy zostały wysadzone w powietrze. W samym Iziumie panuje względny spokój, ale w tej części Ukrainy nie ma teraz bezpiecznych miejsc. Według władz miasta 80 procent budynków zostało zniszczonych. Największe spustoszenie siały bomby lotnicze.

W czasie walk o miasto i rosyjskiej okupacji życie przeniosło się pod ziemię. Mieszkańcy żyli przy świeczkach i latarkach. Piwnice dawały złudne poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy nie wytrzymywali, i mimo zagrożenia wracali do mieszkań. - Starałam się już na nic nie zwracać uwagi, bo od strachu było tylko gorzej. Myślałam "czego mam się bać? Co będzie to będzie". Wielu ludzi nie żyje. Najgorzej było, gdy na moich oczach ginęli sąsiedzi - wspomina mieszkanka Iziumu Walentyna.

Masowa mogiła

Zabitych chowano najpierw na ulicy. Później Rosjanie przenieśli prawie pół tysiąca ciał na prowizoryczny cmentarz pod miastem. Bliscy zabitych dostali tylko informację o numerze na krzyżu. - Moja żona kochała kwiaty, a ja nawet nie mogłem ich przynieść na grób. Mieliśmy całe mieszkanie w kwiatach. Mieszkanie się spaliło. Najpierw zrobili z nas bezdomnych, a potem zabrali mi rodzinę - mówi Fiodor, mieszkaniec Iziumu.

Na początku sierpnia Rosjanie wprowadzili godzinę policyjną, która trwała całą dobę. Mieszkańcy nie mieli nawet jak zdobyć jedzenia. - Wszędzie wisiały obwieszczenia: "kto narusza reżim godziny policyjnej, będzie wysłany na roboty publiczne" - opowiada Walentyna.

Morze gruzów

Katrina powinna być w dziewiątej klasie, ale od lutego nie była w szkole, bo jej szkoła została zniszczona. Rosjanie zamienili ją w swoją bazę. - Była bardzo ładna (szkoła - przyp. red.). Niedawno ją wyremontowali. I co teraz zrobili? Po prostu brak słów - mówi Katrina. W czasie okupacji - dzieci z Iziumu nie chodziły do szkoły.

Gazu w Iziumie nie ma od ponad pół roku, dlatego gotuje się teraz na ogniu. Produkty przywożą wolontariusze. Ustawiony przez ukraińskich żołnierzy generator i modem satelitarny to jedyna szansa, by naładować komórkę i zadzwonić do najbliższych z informacją, że już wszystko dobrze.

Po prawie sześciu miesiącach Izium znowu jest ukraiński, ale to teraz morze gruzów i miasto widmo, do którego prawie nikt nie chce wracać.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS