Stała się jednym z symboli oporu. "Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie"

11.05 | Stała się jednym z symboli oporu. "Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie"archiwum prywatne

77. dzień wojny przyniósł ciszę w Charkowie. To była pierwsza od tygodni noc bez ostrzału i kolejna noc ostrzału kombinatu Azowstal. Jednym z symboli oporu stała się 21-letnia sanitariuszka Kateryna Poliszczuk.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Ukraińska armia odnosi lokalne sukcesy - na wschód od Charkowa zajmuje niewielkie miejscowości i dzięki temu ustał ostrzał na stolicę obwodu, jednak na długiej linii frontu wciąż trwają zacięte walki. Ukraińcy mają nadzieję, że przełamią impas dzięki dostawom broni z Zachodu, ale amerykański wywiad podaje, że Władimir Putin planuje długą, wyniszczającą wojnę. Ponadto pojawiają się informacje, że Rosja ma zamiar anektować kolejne ukraińskie tereny - między innymi obwód chersoński.

Obecnie dla Rosji największym problemem jest walczący Mariupol i obrońcy z huty Azowstal, którzy nie składają broni.

W środę pułk Azow pokazał najnowsze zdjęcia rannych obrońców w podziemiach zakładów Azowstal w Mariupolu. Kombinat bombardowany jest bez przerwy. Tylko w ciągu poprzedniej doby było 38 nalotów, w tym z użyciem bombowców strategicznych. Ale Rosjanie nie mogą złamać ducha Ukraińców.

Obrońcy Mariupola wciąż muszą wyciągać żołnierzy spod gruzów. Spośród tysiąca walczących co najmniej połowa jest ranna. Pod ziemią jest prowizoryczny szpital, ale brakuje lekarstw i środków dezynfekujących. - Ludzie umierają z braku antybiotyków. I to w 2022 roku z powodu niezbyt groźnych ran - mówi jeden z medyków broniących się w zakładach Azowstal.

W podziemiach panują ciężkie warunki - żołnierze śpią na deskach, nad niewielkimi ogniskami gotują jedzenie. Woda - tylko techniczna, z przemysłowych zbiorników huty.

"Jest wzorem dla całego ukraińskiego narodu"

Bohaterką wśród bohaterów jest sanitariuszka Katia. Swoim śpiewem i uśmiechem w zniszczonych fabrycznych halach zagrzewa wszystkich do walki.

- Trzymamy się, wrogowie łamią sobie na nas zęby. Dopóki oni są, my walczymy do końca - mówi na jednym z nagrań Kateryna Poliszczuk, pseudonim Ptaszek. Kateryna ma 21 lat. Na Ukrainie jest już legendą. - Z jednej strony jesteśmy w szoku, że ona jest tam, ale z drugiej strony - podnosi nas na duchu, jest wzorem dla całego ukraińskiego narodu - mówi przyjaciel i pracodawca Kateryny Ołeksandr Byczkow. Trzy lata temu z wyróżnieniem skończyła szkołę artystyczną w Tarnopolu. Potem pracowała w szkole motocyklowej, bo uwielbia motocykle.

Pod koniec zeszłego roku poszła na front, bo nadciągała wojna. - Mówiła mi: ja wiem, że będę tam potrzebna, chcę pomagać żołnierzom i ich leczyć - wspomina Wiktoria Ryżykowa, przyjaciółka sanitariuszki.

Cały świat prosi Putina o łaskę dla obrońców Mariupola, ale dla Rosjan są oni najbardziej znienawidzonymi wrogami na świecie. Mimo to przyjaciele Katii wierzą, że jeszcze zobaczą ją i jej towarzyszy broni. - Ona nie może zginąć. Ja nie widzę jej na tamtym świecie. Ja widzę ją tylko tutaj - mówi Ryżykowa.

Na jednym z nagrań udostępnionych przez pułk Azow słychać, jak jeden z obrońców zakładów Azowstal mówi do Kateryny "ty jesteś teraz gwiazdą, zna cię cały świat".

- Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie - odpowiada sanitariuszka.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS