"Elektrowstrząsy, ciosy w nerki, łamanie rąk". Opowiedziały o rosyjskiej niewoli

15.03.2023 | "Elektrowstrząsy, ciosy w nerki, łamanie rąk". Opowiedziały o rosyjskiej niewoli
15.03.2023 | "Elektrowstrząsy, ciosy w nerki, łamanie rąk". Opowiedziały o rosyjskiej niewoli
Anna Czerwińska | Fakty TVN
15.03 | "Elektrowstrząsy, ciosy w nerki, łamanie rąk". Opowiedziały o rosyjskiej niewoliAnna Czerwińska | Fakty TVN

Ukraińskie kobiety - Iryna i Natalia - spędziły pół roku w rosyjskiej niewoli. Teraz opowiadają, co zrobiła im Rosja Putina. Więzionym Ukrainkom obcinano włosy, polewano je wrzącą wodą, były wieszane za ręce. Lista tortur, jakich dopuścili się wobec nich Rosjanie, jest długa i przerażająca.

Iryna Stognij i Natalia Fijałowa pół roku spędziły w rosyjskiej niewoli, trafiły do niej razem z mężami - wszyscy bronili Mariupola. Kilka miesięcy temu zostały wymienione na rosyjskich jeńców, ale do tej pory nie wiedzą, co się dzieje z ich mężczyznami. Zdecydowały się opowiedzieć światu, co im zrobili Rosjanie. - Rozbierali nas i wyprowadzali na korytarz, gdzie byli rosyjscy żołnierze. To też była tortura. Były elektrowstrząsy, ciosy w nerki, łamanie rąk - opowiada Iryna Stognij.

Więzionym Ukrainkom obcinano włosy, polewano je wrzącą wodą, były wieszane za ręce. Lista tortur, jakich dopuścili się wobec nich Rosjanie, jest długa i przerażająca. - Powiedzieli "połamiemy i utniemy te ręce". Złamali mi nadgarstek, uderzając w niego młotkiem - dodaje Iryna.

Rosjanie bili rano i wieczorem - po karkach i po nogach. - Moje żylaki z niebieskich robiły się czarne. Do tej pory nie zeszły mi guzy - mówi Natalia Fijałowa.

Nad ukraińskimi żołnierkami pastwiły się głównie rosyjskie strażniczki. - One mówiły, że stały się jak zombie. Miałam wrażenie, że uważały, że to my ich zaatakowaliśmy, że my zabraliśmy im Ukrainę. Przyszliśmy, zaczęliśmy walczyć, a w ich mniemaniu to przecież ich terytorium - wyjaśnia Iryna.

Nieludzkie warunki

W sześcioosobowej celi było ich 39. Do jedzenia dostawały mieszanki pasz czy zgniłą kapustę, albo na cały dzień kromkę chleba i łyk wody. Przy życiu trzymały je myśli o bliskich. Iryna zostawiła w domu samotną matkę, Natalia nie mogła być na pierwszych urodzinach wnuka. - Zaprowadzili nas do budynku z wyłożoną kafelkami bardzo śliską podłogą. Wymierzali nam ciosy w nogi, upadałyśmy. Jeśli nie udało nam się podnieść w ciągu sekundy, zaczynali bić po całym ciele - wspomina Iryna.

Rosjanie powtarzali im, że Ukraina ich nie chce, że nikt tam na nie nie czeka. Zmuszali do śpiewania rosyjskiego hymnu. - Nie złamali nas. Niedoczekanie. Gdyby chcieli nas złamać, musieliby czekać w nieskończoność. Rano i wieczorem śpiewałyśmy hymn Ukrainy. To była dla nas świętość, jak modlitwa - mówi Natalia.

Z Iryną na zawsze zostaną słowa, które wytatuowała sobie na przedramieniu. "Bili. Zabijali. W niewolę mnie brali, ale nie upokorzyli. Urodziłam się Ukrainką".

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Radio Swoboda

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS