Nie chciał wzywać wojska "do grabienia liści". Wojewoda pomorski dostał nagrodę

20.02.2018 | Nie chciał wzywać wojska "do grabienia liści". Wojewoda pomorski dostał nagrodę
20.02.2018 | Nie chciał wzywać wojska "do grabienia liści". Wojewoda pomorski dostał nagrodę
Paweł Płuska | Fakty TVN
20.02.2018 | Nie chciał wzywać wojska "do grabienia liści". Wojewoda pomorski dostał nagrodęPaweł Płuska | Fakty TVN

Ministrowie, sekretarze stanu, urzędnicy kancelarii, ale nie tylko. Władza centralna nie zapomniała o władzy w terenie - wojewodowie też dostali hojne nagrody za 2017 rok. Także wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten, który po nawałnicach w Rytlu nie chciał wysyłać wojska "do grabienia liści".

Rytel pół roku po wichurach. Wciąż widać, jakie spustoszenia zrobiła nawałnica i jak bardzo jest i była potrzebna pomoc. Pomagali zwykli ludzie, harcerze, strażacy. Tylko pomoc ze strony państwa, pomoc ze strony wojska, przyszła za późno. Jak twierdził wojewoda pomorski Dariusz Drelich - bo nie była aż tak potrzebna. - Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywali wojska - powiedział 16 sierpnia.

Po tej słynnej wypowiedzi na głowę wojewody posypały się gromy, nie tylko ze strony opozycji. - Wojewoda powinien więcej robić, a mniej mówić - ocenił następnego dnia Mariusz Błaszczak, ówczesny minister spraw wewnętrznych.

- Przyjdzie czas na rozliczenie tego, czy ktoś nie popełnił błędów - dodawał wicepremier Jarosław Gowin 23 sierpnia.

Tysiące gonią tysiące

Czas rozliczeń przyszedł. Pół roku po nawałnicy wojewoda nadal pełni swój urząd i razem z wicewojewodą może się pochwalić nagrodą za miniony rok. W sumie obaj dostali 28 tysięcy złotych brutto. Wojewoda nieco więcej (15 tysięcy), niż zastępca Mariusz Łuczyk (13 tysięcy). Dostawali nagrody co kwartał, bezpośrednio po wydarzeniach w Rytlu, w trzecim kwartale też.

- W kwartale trzecim 3 tysiące dla wojewody, 2,5 tysiąca dla wicewojewody brutto, zaś w kwartale czwartym wojewoda otrzymał 6 tysięcy, a wicewojewoda - 5 tysięcy brutto - wymienia Małgorzata Sworobowicz, rzecznik prasowy wojewoda pomorskiego.

Nagrody przyznała premier Beata Szydło, ale ich nie uzasadniła. Tak samo, jak i tych dla innych wojewodów. Najwięcej dostali wojewodowie śląski i mazowiecki razem z zastępcami. Nieco mniej kujawsko-pomorski.

"Nie chcemy, by była korupcja"

Za co te nagrody? Za co zwłaszcza dostał ją wojewoda Drelich? O to pytają mieszkańcy zniszczonego Rytla.

- Myślę, że takie pieniądze to przydałyby się mieszkańcom Rytla, a nie im, co sobie co chwila coś przydzielają - uważa Mirosław Majerowski, jeden z mieszkańców.

Parlamentarzyści - ci z opozycji - też nie kryją oburzenia. - To jest przykład człowieka, który po tamtych działaniach powinien zostać zwolniony, a zamiast tego jest - nagradzany - mówi Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - To jest po prostu kpina z Polaków, kpina z obywateli - dodaje Piotr Zgorzelski (PSL).

O nagrody "Fakty" spytały rzecznik rządu, którego wojewoda Drelich jest przedstawicielem w terenie, ale nie odpowiedziała. Może dlatego, że politycy PiS mają z tymi nagrodami problem, ale potrafią wytłumaczyć dodatkowe pieniądze dla urzędników.

- Trzeba jakoś tych ludzi motywować, skoro pensje nie mogą być wysokie, a nie chcemy, by była korupcja, to te nagrody to może jakaś rekompensata - tłumaczy Jan Żaryn, senator PiS.

To nie jest rekompensata - to nagroda. Nagradza się za dobrą pracę i sukcesy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS