Plac Piłsudskiego w gestii rządu. "Cel musi być niecny, to wygląda na prowokację"

26.10.2017 | Plac Piłsudskiego w gestii rządu. "Cel musi być niecny, to wygląda na prowokację"
26.10.2017 | Plac Piłsudskiego w gestii rządu. "Cel musi być niecny, to wygląda na prowokację"
Maciej Knapik | Fakty TVN
Maciej Knapik | Fakty TVN26.10.2017 | Plac Piłsudskiego w gestii rządu. "Cel musi być niecny, to wygląda na prowokację"

Czyj będzie warszawski plac Piłsudskiego? Wojewoda mazowiecki pisze do stołecznego ratusza, żeby ten przekazał mu w zarząd plac Piłsudskiego. Argumentuje tę prośbę cyklicznymi uroczystościami odbywającymi się w tym miejscu. Opozycja uważa, że to tylko pretekst do stawiania w sąsiedztwie placu pomników smoleńskich.

Wojewoda mazowiecki - reprezentant rządu - o przejęciu placu Piłsudskiego mówi, że ten teren "nie może być w gestii samorządowej", bo "tam odbywają się wizyty najważniejszych osób w państwie polskim, jak również gości zagranicznych".

Problem w tym, że od lat tak było. Organizowanie uroczystości państwowych na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza to jedyne uzasadnienie jakie przedstawia wojewoda, wnioskując o przejęcie zarządu nad placem.

- Uroczystości są organizowane, ta współpraca dotąd była bardzo dobra, nigdy nie było problemu - dziwi się rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Dziwi się też opozycja - Szczerze mówiąc to ja nie wiem po co wojewodzie byłoby zarządzanie placem - mówi Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. - Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pomnik smoleński, który mógłby się tam znaleźć - ocenia Cezary Tomczyk z PO.

Plac Piłsudskiego to teren należący do Skarbu Państwa, ale od lat zarządza nim stołeczny ratusz. Teraz na wniosek wojewody minister infrastruktury przekazuje zarządzanie wojewodzie.

- Podpisałem decyzję w tej sprawie - potwierdza Andrzej Adamczyk i dodaje, że jest to decyzja ostateczna.

Chodzi o pomniki?

- Niech PiS wygra wybory w Warszawie, to wtedy będzie mógł sobie stawiać pomniki gdzie chce. Ale na razie wyborów w Warszawie nie wygrali i nie wygra, więc niech minister Adamczyk nie przejmuje poszczególnych placów, bo to są place miejskie – mówi lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Przejęcie przez wojewodę placu Piłsudskiego będzie więc nowym otwarciem w dyskusji o pomnikach smoleńskich. Proponowanych lokalizacji było już kilka, ostatnio PiS mówiło o pomnikach przy Krakowskim Przedmieściu, wcześniej władze Warszawy proponowały teren w głębi przy pętli autobusowej. Ale skoro plac Piłsudskiego jest najbardziej reprezentacyjnym miejsce w stolicy, to może plan jest taki, by było pomniki stanęły właśnie tam?

Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego nie chcą tego ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. - Opozycja zazwyczaj kreuje rzeczywistość inną niż ona jest - mówi Adamczyk. - Ja teraz nie mam ani żadnych wniosków, ani dokumentów tym zakresie. Jak będę miał, to będę mógł mówić, że wiem coś więcej - dodaje wojewoda Sipiera.

"Niecny cel"

W ostatniej prezentacji przygotowanej przez PiS dwa pomniki miały stać przy Krakowskim Przedmieściu, ale koncepcja pomnika prezydenta Kaczyńskiego nie była ostateczna.

- Niedaleko stad, choć troszkę w innym miejscu niż planowaliśmy - mówił 10 października Jarosław Kaczyński, prezes PiS, o lokalizacji pomników

Zdaniem lidera PO, Grzegorza Schetyny, "cel musi być niecny, bo to wygląda na prowokację".

Na linii prezydent stolicy-rząd trwa walka. Niektórzy twierdzą, że gdyby stawiła się na komisji weryfikacyjnej, sprawy placu może by nie było. Władze stolicy zapowiadają batalię sadową.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS