Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?

23.04.2018 | Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?
23.04.2018 | Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.04.2018 | Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?Paweł Płuska | Fakty TVN

Jest już ponad 400 wniosków o skargę nadzwyczajną, jednak mimo tego, że flagowy pomysł prezydenta znalazł się w ustawie o Sądzie Najwyższym, to wnioski na razie lądują w szafach instytucji, do których wpływają. W Sądzie Najwyższym nie ma kto się nimi zająć. Pojawiają się też pytania, czy tak zostanie, skoro rząd chce poprawić relacje z Unią Europejską?

W Sądzie Najwyższym cisza i spokój. Jeszcze żadne wnioski o skargę nadzwyczajną nie wpłynęły. A nawet gdyby były gotowe, to nie mają gdzie wpływać - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie istnieje. - Nie ma prezesa tej Izby i nie ma sędziów tej Izby. Wobec tego trzeba liczyć się, że pierwsze sprawy, nawet jeżeli one zostałyby wniesione wniesione w trybie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego, to zostaną rozpoznane dopiero za kilka miesięcy - mówi Stanisław Trociuk, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich to jedna z ośmiu instytucji, przez które można składać wnioski o skargę nadzwyczajną. Do RPO wpłynęło ich około stu pięćdziesięciu. Jeszcze więcej trafiło do Prokuratury Krajowej - część jeszcze przed wejściem w życie ustawy, a kolejne po trzecim kwietnia. W sumie w Prokuraturze Krajowej na rozpatrzenie czeka ponad dwieście sześćdziesiąt wniosków. Dotyczą różnych spraw - od podziału majątku, po ustalenie ojcostwa, w których w ostatnich dwudziestu latach zapadły - jak się wydawało - prawomocne i ostateczne wyroki.

"Niepewność prawna"

- Skarga nadzwyczajna powoduje niepewność prawną. Trudno jest inwestować, trudno jest cokolwiek robić, jeżeli nie wiadomo, który wyrok jest ostateczny - ocenia Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

Na ten problem zwracała też uwagę Komisja Europejska. Zalecała, by skargę wykreślić z ustawy o Sądzie Najwyższym, bo gdy zapadną pierwsze decyzje podważające prawomocne już wyroki, to i tak trafią zapewne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - jako naruszające zasadę pewności prawa. PiS ma problem, bo ministrowie z kancelarii prezydenta, który był inicjatorem tego rozwiązania, przekonują, że "nie ma mowy o rezygnacji ze skargi nadzwyczajnej". Jak tłumaczy szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, skarga nadzwyczajna była ""częścią porozumienia pana prezydenta z Polakami".

Jednak inni politycy PiS swymi wypowiedziami sugerują, że skargę można poświęcić dla porozumienia. - To była naprawdę interesująca i ciekawa propozycja prezydenta i chwała mu za to, ale w tej chwili te rozmowy z Unią toczą się - mówi Ryszard Czarnecki z PiS. - Uważamy, że trzeba jak najszybciej usunąć nieporozumienia, które dzielą Polskę i Komisję Europejską - dodaje Jarosław Gowin.

Komisja wciąż czeka na realizację zaleceń.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS