Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?

23.04.2018 | Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?
23.04.2018 | Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.04.2018 | Wnioski o skargę nadzwyczajną wpływają, Izba Kontroli nie istnieje. Co dalej z flagowym pomysłem prezydenta?Paweł Płuska | Fakty TVN

Jest już ponad 400 wniosków o skargę nadzwyczajną, jednak mimo tego, że flagowy pomysł prezydenta znalazł się w ustawie o Sądzie Najwyższym, to wnioski na razie lądują w szafach instytucji, do których wpływają. W Sądzie Najwyższym nie ma kto się nimi zająć. Pojawiają się też pytania, czy tak zostanie, skoro rząd chce poprawić relacje z Unią Europejską?

W Sądzie Najwyższym cisza i spokój. Jeszcze żadne wnioski o skargę nadzwyczajną nie wpłynęły. A nawet gdyby były gotowe, to nie mają gdzie wpływać - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie istnieje. - Nie ma prezesa tej Izby i nie ma sędziów tej Izby. Wobec tego trzeba liczyć się, że pierwsze sprawy, nawet jeżeli one zostałyby wniesione wniesione w trybie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego, to zostaną rozpoznane dopiero za kilka miesięcy - mówi Stanisław Trociuk, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich to jedna z ośmiu instytucji, przez które można składać wnioski o skargę nadzwyczajną. Do RPO wpłynęło ich około stu pięćdziesięciu. Jeszcze więcej trafiło do Prokuratury Krajowej - część jeszcze przed wejściem w życie ustawy, a kolejne po trzecim kwietnia. W sumie w Prokuraturze Krajowej na rozpatrzenie czeka ponad dwieście sześćdziesiąt wniosków. Dotyczą różnych spraw - od podziału majątku, po ustalenie ojcostwa, w których w ostatnich dwudziestu latach zapadły - jak się wydawało - prawomocne i ostateczne wyroki.

"Niepewność prawna"

- Skarga nadzwyczajna powoduje niepewność prawną. Trudno jest inwestować, trudno jest cokolwiek robić, jeżeli nie wiadomo, który wyrok jest ostateczny - ocenia Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

Na ten problem zwracała też uwagę Komisja Europejska. Zalecała, by skargę wykreślić z ustawy o Sądzie Najwyższym, bo gdy zapadną pierwsze decyzje podważające prawomocne już wyroki, to i tak trafią zapewne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - jako naruszające zasadę pewności prawa. PiS ma problem, bo ministrowie z kancelarii prezydenta, który był inicjatorem tego rozwiązania, przekonują, że "nie ma mowy o rezygnacji ze skargi nadzwyczajnej". Jak tłumaczy szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, skarga nadzwyczajna była ""częścią porozumienia pana prezydenta z Polakami".

Jednak inni politycy PiS swymi wypowiedziami sugerują, że skargę można poświęcić dla porozumienia. - To była naprawdę interesująca i ciekawa propozycja prezydenta i chwała mu za to, ale w tej chwili te rozmowy z Unią toczą się - mówi Ryszard Czarnecki z PiS. - Uważamy, że trzeba jak najszybciej usunąć nieporozumienia, które dzielą Polskę i Komisję Europejską - dodaje Jarosław Gowin.

Komisja wciąż czeka na realizację zaleceń.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS