Właściciel pseudohodowli psów przed sądem. Takich miejsc są w Polsce tysiące

23.03.2018 | Właściciel pseudohodowli psów przed sądem. Takich miejsc są w Polsce tysiące
23.03.2018 | Właściciel pseudohodowli psów przed sądem. Takich miejsc są w Polsce tysiące
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.03.2018 | Właściciel pseudohodowli psów przed sądem. Takich miejsc są w Polsce tysiąceRenata Kijowska | Fakty TVN

Oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami pseudohodowca psów stanął przed sądem i grozi mu więzienie. Zapewnia, że to nie było piekło, lecz normalny biznes.

- Znęcał się nad zwierzętami i bydłem w liczbie 24 owiec oraz 53 psów różnych ras, poprzez świadome zadawanie im cierpienia - brzmi akt oskarżenia. Za paragrafami kryją się przerażone, wygłodzone, skrajnie zaniedbane zwierzęta.

- Psy tonęły w odchodach. Posesja była cała w śmieciach - relacjonowała w lutym 2017 roku Magdalena Gmyrek z Fundacji "Oleśnickie Bidy". Działacze fundacji znaleźli martwe szczenięta.

Tanie życia

W każdym z psów właściciel widział biznes, co nie znaczy, że inwestował na przykład w karmę. Nabywca z zagranicy dostawał wymytego psa. Pseudohodowca - zarabiał.

- Za shar peie płacone było po 400 euro. Psy były pakowane w dużych ilościach do samochodów i wywożone - mówiła w lutym 2017 roku Izabela Klapińska z Fundacji "Oleśnickie Bidy".

Do czasu aż z psiego piekła, reklamowanego jako hodowla, wywiozły je wolontariuszki Fundacji "Oleśnickie Bidy".

W piątek, rok od likwidacji, właściciel przekonywał sąd, że psy były zadbane. - Karma została skradziona przez pracowników fundacji na koniec dnia - zeznał Radosław B.

Łatwy biznes

Takie miejsca grozy jak to koło Oleśnicy to nie wyjątek. - Jest to ogromny problem. Szacunki mówią o 10 tysiącach hodowli w kraju - mówi Michał Błaszak ze schroniska dla zwierząt w Gaju. - Wystawiają codziennie na portalach internetowych między 60 a 80 tysięcy zwierząt - informuje Katarzyna Śliwa-Łobacz z Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt "Mondo Cane".

Od prawdziwej hodowli te miejsca różni to, że zwierzęta nie są hodowane, a "produkowane". Suki zmuszane są do niemal ciągłego rodzenia. - Znajdowaliśmy kości i skóry zwierząt, które się wzajemnie zjadały - wspomina Michał Błaszak.

Obecnie hodowlę może prowadzić każdy. Nikt nie sprawdza wykształcenia czy doświadczenia właściciela. - Psem rasowym może być zwykły kundel, bo rasowość pisze mu się w rodowodzie wypisanym na kolanie - opisuje Katarzyna Śliwa-Łobacz.

Wątpliwe źródła

Co z tego, gdy kusi cena? Gdy york kosztuje trzysta złotych, kupiec nie pyta o warunki, w jakich żył i na co choruje. - Były reklamowane jako zaszczepione, zaczipowane - mówi Mirela Batog z Fundacji "Oleśnickie Bidy".

Krzywdę zwierząt ma zmniejszyć planowana zmiana przepisów. Hodowla będzie musiała być zarejestrowana w związku kynologicznym. Właścicielowi zwierząt z pseudohodowli koło Oleśnicy grożą dwa lata więzienia.

A może lepiej, zamiast kupować, adoptować? Bez rodowodu, za to z gwarancją psiej wierności.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS