"Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVN

05.01.2023 | "Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVN
05.01.2023 | "Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.01.2023 | "Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVNKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Wolność słowa jest kluczowa dla demokracji. Kilkadziesiąt redakcji z całej Polski, małych i dużych, przypomniało to razem z nami, i to jest niesamowite wsparcie. Bardzo wszystkim dziękujemy. Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie dążące do ukarania finansowo TVN za reportaż "Siła kłamstwa", którzy rzekomo narusza polską rację stanu i bezpieczeństwo. Teraz reportaż o ukrywaniu dowodów przez podkomisję smoleńską można obejrzeć w kilkudziesięciu portalach.

Chyba można powiedzieć, że tak bezprecedensowego wsparcia ze strony polskich redakcji się nie spodziewaliśmy. Podobnie bezprecedensowa jest próba ukarania TVN za reportaż Piotra Świerczka o ukrywaniu dowodów przez podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza.

Wspierające nas redakcje publikują na swoich portalach "Siłę kłamstwa". - Jesteśmy małym medium, działamy tylko na rynku lokalnym, ale uważamy, że należy się po prostu solidaryzować z wszystkimi mediami - mówi Janusz Urbaniak, szef redakcji tygodnika "Rzecz Krotoszyńska".

- Ciężko jest obronić demokrację bez niezależnych mediów - twierdzi Daniel Długosz, redaktor naczelny "Nowej Gazety Trzebnickiej".

- Wolność słowa i wolność mediów to są hasła, których tłumaczyć nie trzeba, bez których nie ma demokracji w żadnym państwie - zaznacza Janusz Kucharski, redaktor naczelny "Gazety Radomszczańskiej".

Takich małych lokalnych redakcji jest dużo i ciągle ich przybywa. To i "Rzecz Krotoszyńska", "Radomszczańska", "Bielski Rynek", eKoszalin, "Dziennik Płocki", "Świdnica", "Tygodnik Zamojski", "Tu Oława", chojnice.pl, iSzczecinek i wiele innych. Od środy reportaż ujawniający skalę manipulowania dowodami przez podkomisję Macierewicza jest niemal wszędzie dostępny za darmo.

- Im więcej osób obejrzy materiał, tym więcej będzie mogło sobie wyrobić na ten temat zdanie - uważa Krzysztof Gwizdała, redaktor naczelny portalu istotne.pl.

Reportaż "Siła kłamstwa" do obejrzenia w TVN24 GO

Nie tylko fani TVN wspierają wolność słowa

Motywacje udostępniania filmu są wszędzie te same - troska o niezależność mediów. - Żeby dziennikarzy nikt nie zastraszał, przede wszystkim, żeby dziennikarze mogli wykonywać swoją pracę. Przede wszystkim, żeby dziennikarze mogli patrzeć władzy na ręce - podkreśla Daniel Długosz.

To sprzeciw wobec prób wprowadzenia cenzury. Polityczne sympatie nie mają tu znaczenia. Zaznacza to portal lowiczanin.info, który opublikowała reportaż. Jego twórcy twierdzą, że nie są fanami TVN, ale chodzi o obronę niezależnej telewizji.

Na to, jak groźne dla wolności i demokracji jest wszczęcie postępowania wobec niezależnej telewizji przez przewodniczącego KRRiT, który unika wypowiedzi i nie zamierza niczego wyjaśniać, zwraca uwagę katolicki miesięcznik "Więź".

"Dlaczego wspieramy TVN? Reakcje Macierewicza i Świrskiego pokazują, że w miejsce sprostowania czy dyskusji władze publiczne wybierają drogę kary. Realizacja wolności słowa przez dziennikarzy miałaby grozić kneblem. Dziś dotyczy to TVN, ale może dotyczyć jakiejkolwiek niezależnej redakcji" - można przeczytać na stronie.

Postępowanie z urzędu

Maciej Świrski z urzędu wszczął postępowanie w sprawie ukarania TVN. - Procedura trochę na skróty. Od razu zakłada, że końcem będzie ukaranie - uważa Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT. Zdaniem byłych i obecnych członków Rady przewodniczący nie ma podstaw prawnych do tego, by zajmować się sprawą. - Krajowa Rada nie jest instytucją właściwą w kwestii rozpatrywania sprostowań dziennikarskich. Od tego jest prawo prasowe - mówi profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z UW i członek KRRiT.

Przewodniczący Rady to człowiek blisko związany z obozem władzy. Chce badać na wniosek Antoniego Macierewicza, czy "Siła kłamstwa" propaguje nieprawdziwe informacje, sprzeczne z polską racją stanu i zagrażające bezpieczeństwu publicznemu.

- To jest czysta polityka. Ja nie wiem, jak pan Świrski zamierza tę rację stanu określać. Czy na podstawie tego, co mówi Antoni Macierewicz? Bo to zdaje się on o tym mówi w tych swoich skargach i swoich dokumentach. Jeżeli polską rację stanu miałby określać Antoni Macierewicz, to jesteśmy w domu wariatów - podkreśla Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

To, co przedstawił Antoni Macierewicz, to nie jest żaden dokument państwowy, ani nawet ostateczny. Nie ma statusu zakończonego raportu. - Nie widzę w ogóle powodu, żeby kontekst racji stanu rozpatrywać w świetle poglądów jednego z uczestników tego sporu - mówi profesor Tadeusz Kowalski.

TVN w piśmie do KRRiT wniósł o umorzenie postępowania, uznając je za bezprzedmiotowe.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS