"Irina sama przypomniała sobie tamten moment i uświadomiła sobie, że Lizy już nie ma"

15.07 | "Irina sama przypomniała sobie tamten moment i uświadomiła sobie, że Lizy już nie ma"

Czteroletnia Liza zginęła w rosyjskim ataku w Winnicy. Dziewczyna wracała z mamą od logopedy, kiedy rakiety uderzyły w centrum miasta. Wcześniej radosną i uśmiechniętą dziewczynkę nagrała mama. Film obiegł cały świat.

Irina i jej córka Liza w czwartek rano wracały z zajęć logopedycznych. Kobieta na nagraniu uwieczniła spacer. Dwie godziny później matka z czterolatką były już w centrum Winnicy zaatakowanej przez Rosjan. Liza zginęła na miejscu. Jej mama w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

- Stan zdrowia Iriny jest stabilny, ale ciężki. Lekarze mówią, że decydujące będą najbliższe dni. Ręce i nogi ma całe, ale ma problem z organami wewnętrznymi i tu lekarze walczą o jej ustabilizowanie - mówi Ksenia z Ukraińskiej Fundacji "Syndrom Downa".

Kobieta jednocześnie przekazała, że Irina była przytomna, kiedy z miejsca ataku zabierała ją karetka, ale na początku nie miała świadomości, co stało się z jej córką.

- Jeszcze dziś rano lekarze jej o tym nie mówili i rekomendowali rodzinie, by nie mówić o Lizie. Ale potem Irina sama przypomniała sobie tamten moment, jak wyciągała ręce do Lizy i sama uświadomiła sobie, że Lizy już nie ma. Potem wpadła w histerię. Teraz przebywa w szpitalu ze swoją mamą - dodaje Ksenia.

Irina działa na rzecz dzieci z zespołem Downa

Irina to znana w Ukrainie blogerka, aktywnie działająca na rzecz organizacji charytatywnej "Syndrom Downa".

Ksenia to znajoma Iriny z fundacji. - Nasze dzieci są w tym samym wieku. Byłyśmy w jednej grupie i tam się poznałyśmy - wspomina kobieta.

W rozmowie z nami Ksenia podkreśliła, jak wielki wpływ Irina i jej córka miały na walkę o poprawę losu dzieci z zespołem Downa w Ukrainie.

- Irina kochała życie, do tej pory była bardzo pozytywna i uśmiechnięta. Dużo pracy wkładała w rozwój córki. Zresztą Liza bardzo się wyróżniała się na tle innych dzieci w swojej grupie. Było widać, że szybciej się rozwija - opowiada koleżanka Iriny.

Irina w sieci zamieszczała nagrania i porady. Wspierała też inne matki w wychowywaniu dzieci z zespołem Downa. Nawet w czasie wojny starała się zapewniać małej Lizie ciągły rozwój i możliwie normalne dzieciństwo.

- To wielka tragedia dla każdego z nas, dla każdego z rodziców. Wszyscy znali Lizę, więc serce nam pęka. Staramy się pomóc, dlatego zbieramy pieniądze dla Iriny i jej rodziny - mówi Ksenia.

Rosjanie wciąż atakują obiekty cywilne

O śmierci małej Lizy napisała też Ołena Zełeńska. Na Instagramie zamieściła przejmujące zdjęcie i wpis. Żona prezydenta Ukrainy poznała dziewczynkę w czasie realizacji świątecznego filmu, który nagrała razem z czterolatką i innymi dziećmi w grudniu, dwa miesiące przed wybuchem wojny.

"Mała psotna dziewczynka zdołała wtedy pomalować farbami nie tylko siebie, swoją sukienkę, ale także wszystkie inne dzieci, mnie, operatorów i reżysera w zaledwie pół godziny. Płaczę z jej bliskimi" - napisała Ołena Zełeńska.

Winnica leży na zachód od Kijowa. W zaatakowanym mieście do czwartku toczyło się w miarę normalne życie. Celem rosyjskiego ataku w Winnicy były obiekty cywilne.

W Mikołajowie w piątek doszło do co najmniej 10 ataków. Tam też Rosjanie uderzyli w miejsca, gdzie przebywali wyłącznie cywile. Rakiety trafiły między innymi w dwie uczelnie wyższe.

- Wszystkim wydano rozkaz zejścia do schronu. Ludzie szybko zeszli, a potem pierwszy, drugi i trzeci wybuch - relacjonuje jeden z mieszkańców.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN