Wielka mobilizacja i ogrom dobra. "Weekend cudów" dobiega końca

Źródło:
Fakty TVN
Wielka mobilizacja i ogrom dobra. "Weekend cudów" dobiega końca
Wielka mobilizacja i ogrom dobra. "Weekend cudów" dobiega końca
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Wielka mobilizacja i ogrom dobra. "Weekend cudów" dobiega końcaMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Wszystkie rodziny znalazły darczyńców, a wszystkie prezenty do wieczora powinny trafić we właściwe ręce. I to nie jest żaden cud, bo za "Weekendem cudów" Szlachetnej Paczki stoi prawdziwa armia ludzi dobrej woli. Dzięki nim te małe i większe marzenia znowu udało się spełnić.

W "Weekend cudów" prezenty dotarły też do pani Małgorzaty, która jest emerytką i której marzeniem był zapas jedzenia i ciepła kurtka. Z 1100 złotych renty - poza wydatkami na życie - pani Małgorzata spłaca pożyczkę syna. Na życie zostaje jej 6 złotych dziennie.

Do pani Małgorzaty wolontariusze dotarli sami, szukając osób, które potrzebują wsparcia. - Zapukaliśmy do pani i otworzyła nam, porozmawialiśmy i okazało się, że to jest bardzo cudowna kobieta, która pomimo tego, że ma bardzo trudną sytuację, to sobie radzi - opowiada Maria Wierzbicka, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. "W takich chwilach po prostu człowiek czuje, że życie ma sens"

Na co dzień stara się radzić sobie także samotna mama Lenki, która poprosiła darczyńców o nowy piekarnik. W sobotę dostarczyli go wolontariusze razem z karnetem na zlecone przez lekarza zajęcia dla Lenki. - Będzie mogła uczęszczać na zajęcia, będzie miała zajęcia na pływalni, będzie miała zajęcia takie dla dzieci - wylicza pani Olga.

Rodzin, do których w tegoroczny "Weekend cudów" dotarło wsparcie Szlachetnej Paczki, jest ponad 17 000. O 1,5 tysiąca więcej niż w 2022 roku. - Pan Tomasz dostał piłę mechaniczną, dzięki której będzie mógł po prostu wrócić do pracy i zarabiać na swoją rodzinę. Pan Marcin z kolei, który ma 36 lat, jest po trzech udarach, przy ostatnim udarze uratował go jego syn, mały Wojtek, Wojtek ma osiem lat i do nich doszła paczka z żywnością - przekazuje Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia "Wiosna", Szlachetna Paczka.

"Weekend cudów" w Poznaniu. Klaudia Deja, wolontariuszka Szlachetnej Paczki
"Weekend cudów" w Poznaniu. Klaudia Deja, wolontariuszka Szlachetnej PaczkiTVN24

Ogrom dobra

Wolontariusze Szlachetnej Paczki wybrali rodziny na podstawie zgłoszeń od ludzi i danych GUS-u o biedzie. - Sama kiedyś znalazłam się w trudnej sytuacji życiowej, zostałam przydzielona do rodziny zastępczej, dlatego też dostałam od moich rodziców drugą szansę na takie nowe życie i chciałabym jakby tę szansę też przekazywać dalej - wyjaśnia Klaudia Deja, wolontariuszka Szlachetnej Paczki w Poznaniu. - Czasem, gdy wprowadzamy te dane do systemu i na koniec pokazuje nam się kwota przypadająca na jednego członka rodziny, która wynosi 50 złotych, 100 złotych na miesiąc, to to przeraża - przyznaje Kamil Głąb, wolontariusz Szlachetnej Paczki w Radomsku.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS