Wielka Brytania: nowy system rejestracji obywateli UE. Tani, przejrzysty. I po polsku

21.06.2018 | Wielka Brytania: nowy system rejestracji obywateli UE. Tani, przejrzysty. I po polsku
21.06.2018 | Wielka Brytania: nowy system rejestracji obywateli UE. Tani, przejrzysty. I po polsku
Maciej Woroch | Fakty TVN
21.06.2018 | Wielka Brytania: nowy system rejestracji obywateli UE. Tani, przejrzysty. I po polskuMaciej Woroch | Fakty TVN

Kto po brexicie zostanie na Wyspach? Nowy system rejestracji obywateli unijnych, w tym Polaków, ruszy w marcu. Wniosek do wypełnienia ma być prosty, przejrzysty, tani i w 23 językach, w tym po polsku.

To projekt przepisów regulujących zasady przyznawania statusu osoby osiedlonej, na który przez ostatnie dwa lata czekały ponad 3 miliony Europejczyków, w tym blisko milion Polaków, mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.

O prawo do pozostania na dotychczasowych warunkach ubiegać się może każdy obywatel Unii Europejskiej, który od minimum pięciu lat jest na Wyspach. Będzie też mógł ściągnąć tu swoje dzieci i najbliższą rodzinę.

Podstawą ubiegania się o status osoby osiedlonej jest sam pobyt. By go udokumentować, ministerstwu spraw wewnętrznych trzeba będzie przedstawić zeznania podatkowe, dowód opłacania czynszu czy rachunek za telefon komórkowy.

Trzeba będzie też złożyć oświadczenie o niekaralności albo wskazać, gdzie i za co jest się ściganym przez prawo, co może zablokować jednak przyznanie prawa pobytu, ale - jak zapewniają w tutejszym MSW - tylko w przypadku poważniejszych przestępstw.

"Obywatele UE będą mogli zostać w naszym kraju"

- Obywatele Unii Europejskiej i ich rodziny będą mogli zostać w naszym kraju i nadal pracować, korzystać z edukacji i świadczeń socjalnych na tym samym poziomie jak dotychczas - informuje Caroline Nokes, brytyjska minister do spraw imigracji. Jak zapewnia minister, by złożyć wniosek, wystarczy kilka kliknięć w internecie albo w pobranej na telefon aplikacji. Czasu jest sporo, a wnioski przyjmowane będą od kwietnia przyszłego roku do końca czerwca 2021 roku. Opłata za te formalności wynosić będzie 65 funtów, czyli nieco ponad trzysta złotych.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS