Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"

Źródło:
Fakty TVN
Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"
Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

27 października mogliśmy spać godzinę dłużej, bo zmieniliśmy czas na zimowy. Polacy jednak pytają - mieliśmy już nie zmieniać czasu, Unia zdecydowała, dlaczego jeszcze zmieniamy? Odpowiedzią jest pandemia, ale mamy ją za sobą. Przed laty uważano, że zmiany czasu na letni i zimowy dadzą zyski. Teraz wylicza się straty. Kiedy to zmienimy?

Sercem polskiego czasu urzędowego jest Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar, gdzie czas mierzy się najbardziej precyzyjnymi zegarami atomowymi. To stamtąd płynie wzór do wszystkich polskich zegarów.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Pytanie co z tą godziną, którą raz zyskujemy, a raz tracimy w zależności od pory roku.

- Moment zmiany jest uciążliwy, natomiast później czujemy się w miarę komfortowo zimą i latem - komentuje dr Maciej Gruszczyński, kierownik Laboratorium Nowych Technologii Czasu i Długości Głównego Urzędu Miar.

Pandemia pokrzyżowała plany

Ten komfort jednak jest poddawany w wątpliwość co najmniej od sześciu lat. To wtedy w konsultacjach przeprowadzonych przez Komisję Europejską zdecydowana większość badanych Europejczyków opowiedziała się za zniesieniem zmian czasu. Parlament Europejski przyjął potem rezolucję, która zdawało się, że temat zamknęła.

- Nikt nie bije braw, gdy prawo Unii Europejskiej nakazuje Europejczykom, aby przestawiali zegarki dwa razy w roku. Należy zakończyć zmianę czasu - mówił w 2018 roku ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker. Ale po drodze była pandemia, która te plany pokrzyżowała. Pytanie - co teraz?

Ewa Kopacz o zmianie czasu
Ewa Kopacz o zmianie czasuTVN24

- Trwają prace w Parlamencie Europejskim. Dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką - komentuje wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej Ewa Kopacz.

Bo akurat ta huśtawka, jak wahadło, potrafi wytrącić z równowagi niemal każdego. - Mam małe dziecko i trudno je przestawić na zmianę czasu - mówi jedna z naszych rozmówczyń. - Dwa tygodnie po zmianie czasu człowiek dochodzi do siebie - dodaje kolejny rozmówca.

- Ta zmiana czasu kosztuje nas zdrowotnie - zwiększa się ryzyko zachorowania - informuje dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Katedry i Kliniki Psychiatrycznej.

- Nie ma żadnych korzyści ze zmiany czasu - ocenia Daniel Czyżewski, ekspert ds. energii z portalu "Energetyka24".

Setka krajów na świecie nie stosuje zmian czasu

Są straty - globalnie od kilkuset milionów do nawet dwóch miliardów dolarów. Według szacunków japońskich stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tysięcy ton i pomóc zaoszczędzić do 930 milionów litrów paliwa. Japonia, zmian czasu już nie stosuje, podobnie jak setka innych krajów na świecie.

Gdzie zmienia się czas na zimowy?Fakty TVN

- Decydenci w Unii Europejskiej powinni wreszcie podjąć twardą decyzję, albo przynajmniej pozwolić państwom członkowskim na podjęcie tej decyzji - wskazuje Daniel Czyżewski.

Na razie Komisja Europejska zaleciła utrzymanie obecnych przepisów do 2026 roku. W tym czasie kraje członkowskie powinny jednak przygotować się do zmian.

- Członkowie wielkiej europejskiej rodziny są po prostu do tego zobligowani. Dzisiaj pozostaje kwestia przeprocedowania tego przez poszczególne, krajowe parlamenty - mówi Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W polskim Sejmie - na razie - nie przewiduje się głosowania w tej sprawie.

Czas na zmiany - takie hasło wiele razy słyszeliśmy od wielu polityków, chociażby w kampanii wyborczej. I teraz czas ma zależeć właśnie od nich. Ale wszystko wskazuje na to, że na tę prawdziwą zmianę dotyczącą czasu będziemy musieli jeszcze poczekać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS