Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"

Źródło:
Fakty TVN
Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"
Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Kiedy koniec ze zmienianiem czasu? "Trwają prace w Parlamencie Europejskim"Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

27 października mogliśmy spać godzinę dłużej, bo zmieniliśmy czas na zimowy. Polacy jednak pytają - mieliśmy już nie zmieniać czasu, Unia zdecydowała, dlaczego jeszcze zmieniamy? Odpowiedzią jest pandemia, ale mamy ją za sobą. Przed laty uważano, że zmiany czasu na letni i zimowy dadzą zyski. Teraz wylicza się straty. Kiedy to zmienimy?

Sercem polskiego czasu urzędowego jest Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar, gdzie czas mierzy się najbardziej precyzyjnymi zegarami atomowymi. To stamtąd płynie wzór do wszystkich polskich zegarów.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Pytanie co z tą godziną, którą raz zyskujemy, a raz tracimy w zależności od pory roku.

- Moment zmiany jest uciążliwy, natomiast później czujemy się w miarę komfortowo zimą i latem - komentuje dr Maciej Gruszczyński, kierownik Laboratorium Nowych Technologii Czasu i Długości Głównego Urzędu Miar.

Pandemia pokrzyżowała plany

Ten komfort jednak jest poddawany w wątpliwość co najmniej od sześciu lat. To wtedy w konsultacjach przeprowadzonych przez Komisję Europejską zdecydowana większość badanych Europejczyków opowiedziała się za zniesieniem zmian czasu. Parlament Europejski przyjął potem rezolucję, która zdawało się, że temat zamknęła.

- Nikt nie bije braw, gdy prawo Unii Europejskiej nakazuje Europejczykom, aby przestawiali zegarki dwa razy w roku. Należy zakończyć zmianę czasu - mówił w 2018 roku ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker. Ale po drodze była pandemia, która te plany pokrzyżowała. Pytanie - co teraz?

Ewa Kopacz o zmianie czasu
Ewa Kopacz o zmianie czasuTVN24

- Trwają prace w Parlamencie Europejskim. Dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką - komentuje wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej Ewa Kopacz.

Bo akurat ta huśtawka, jak wahadło, potrafi wytrącić z równowagi niemal każdego. - Mam małe dziecko i trudno je przestawić na zmianę czasu - mówi jedna z naszych rozmówczyń. - Dwa tygodnie po zmianie czasu człowiek dochodzi do siebie - dodaje kolejny rozmówca.

- Ta zmiana czasu kosztuje nas zdrowotnie - zwiększa się ryzyko zachorowania - informuje dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Katedry i Kliniki Psychiatrycznej.

- Nie ma żadnych korzyści ze zmiany czasu - ocenia Daniel Czyżewski, ekspert ds. energii z portalu "Energetyka24".

Setka krajów na świecie nie stosuje zmian czasu

Są straty - globalnie od kilkuset milionów do nawet dwóch miliardów dolarów. Według szacunków japońskich stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tysięcy ton i pomóc zaoszczędzić do 930 milionów litrów paliwa. Japonia, zmian czasu już nie stosuje, podobnie jak setka innych krajów na świecie.

Gdzie zmienia się czas na zimowy?Fakty TVN

- Decydenci w Unii Europejskiej powinni wreszcie podjąć twardą decyzję, albo przynajmniej pozwolić państwom członkowskim na podjęcie tej decyzji - wskazuje Daniel Czyżewski.

Na razie Komisja Europejska zaleciła utrzymanie obecnych przepisów do 2026 roku. W tym czasie kraje członkowskie powinny jednak przygotować się do zmian.

- Członkowie wielkiej europejskiej rodziny są po prostu do tego zobligowani. Dzisiaj pozostaje kwestia przeprocedowania tego przez poszczególne, krajowe parlamenty - mówi Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W polskim Sejmie - na razie - nie przewiduje się głosowania w tej sprawie.

Czas na zmiany - takie hasło wiele razy słyszeliśmy od wielu polityków, chociażby w kampanii wyborczej. I teraz czas ma zależeć właśnie od nich. Ale wszystko wskazuje na to, że na tę prawdziwą zmianę dotyczącą czasu będziemy musieli jeszcze poczekać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN